Kolorowe tekstylia - szybki i prosty sposób na metamorfozę wnętrza

Kolorowe tekstylia to świetny pomysł na odmianę wnętrza bez generalnego remontu. Wystarczą nowe poduszki, obrusy, zasłony. Wielobarwne, z ciekawym splotem. Zobaczcie, jak osiągnąć niebanalny efekt.

Prezentujemy 21 pomysłów na aranżację wnętrz z tkaniną w roli głównej.

Pomysły na wykorzystanie tkaninPomysły na wykorzystanie tkanin Fot. producenci

1. Miks wzorów. Trwa moda na lata 60. i 70., a to oznacza, że w cenie są duże wyraziste wzory w odważnych, soczystych kolorach. Spróbuj się nimi pobawić, nawet jeśli z pozoru wydają się do siebie nie pasować. Czasem okazuje się, że razem tworzą ciekawy patchwork – tak jak na zdjęciu po lewej. Warto tylko pamiętać, że jeśli dużo dzieje się na kanapie, pozostałe elementy wystroju powinny być bardziej stonowane.

2. Ażurowo. Muślinowe zasłony i firany z ażurowym wzorem nie tylko dodają wnętrzu lekkości, ale też ładnie filtrują światło. Mamy więc dwie dekoracje za jednym zamachem: jedną w oknie, a drugą na ścianie – w postaci świetlnych refleksów.

3. Z fakturą. Do wnętrza, w którym dominuje jeden kolor, warto wybrać tkaniny o przyciągających wzrok fakturach. Obok tego koca nikt nie przejdzie obojętnie!

Internet oszalał na punkcie tej poduszki. Wygląda jak wielki supeł >>

Pomysły na wykorzystanie tkaninPomysły na wykorzystanie tkanin Fot. producenci

1. Jedna kolekcja. Dobry pomysł na szybką metamorfozę. Większość producentów proponuje kolekcje tkanin obiciowych, zasłonowych i dekoracyjnych z tym samym motywem. Kupując zestaw, masz pewność, że wszystko będzie do siebie idealnie pasować.

2. Postaw na kolor. Efekt świeżości można osiągnąć niewielkim kosztem. Wybierz dodatki (ręczniki, dywaniki łazienkowe, koce, obrusy) w soczystych odcieniach, które kojarzą się z latem, owocami i wodą.
Na przykład pomarańczowy (kolor radości i spontaniczności), żółty (zachęca do towarzyskich rozmów) i błękit (sprawia, że stajemy się bardziej twórczy).

3. Ścienne tkactwo. Makramy i kilimy nie schodzą z wnętrzarskich list przebojów. Choć wywodzą się ze sztuki ludowej, sprawdzą się nawet w nowoczesnych salonach. Spróbuj zawiesić kilka takich dekoracji obok siebie – stworzą kilkuczęściowy obraz. Takie rozwiązanie proponuje m.in. młoda artystka Wiktoria Szwiel, której praca (na zdjęciu) została wyróżniona w konkursie make me! na tegorocznym Łódź Design Festival.

Jak niewielkim kosztem odświeżyć mieszkanie? >>

Pomysły na wykorzystanie tkaninPomysły na wykorzystanie tkanin Fot. producenci

1. Stopniowanie. Tkaniny w mocnych kolorach lubią stonowane, jasne tło. Wtedy, nawet mimo użycia odważnych ciemnych odcieni, pokój wydaje się pogodny i optymistyczny.

2. Dla każdego. Nowa pościel to najprostszy sposób, by odmienić sypialnię lub dobitniej podkreślić jej styl. Paski, kwiaty, wzory abstrakcyjne, malowidła – każdy znajdzie coś dla siebie.

3. I wszystko pasuje. Nie bój się różnorodności we wzorach, ale pamiętaj, że powinien je łączyć jakiś klucz. Wspólnym mianownikiem może być np. kolor (tu dominuje żółty) lub styl (lata 70.).

Najlepsze tkaniny obiciowe na meble wypoczynkowe >>

Pomysły na wykorzystanie tkaninPomysły na wykorzystanie tkanin Fot. producenci

1. Królowa salonu. Zamiast wyrzucać starą kanapę, dajmy jej drugie życie – nową tkaninę. A może kilka tkanin? Jeśli to sofa modułowa, każdą część możemy obić inaczej, np. tkaniną z tej samej kolekcji, ale w innym odcieniu, lub w tym samym odcieniu, ale o innym wzorze. Taki mebel „zrobi” całe wnętrze.

2. Na podłodze. Z frędzlami lub bez nich, okrągłe albo prostokątne – dywany wiele mogą. I czasem starczają za całą dekorację. Pięknie wyglądają nie tylko na środku pokoju, ale także np. pod stołem. To popularne niegdyś rozwiązanie znów wraca do łask. Nic dziwnego, bo dywan na dodatek chroni podłogę, która pod krzesłami niszczy się najszybciej.

3. Przy stole. Proste jadalniane meble zyskają charakter, gdy je „ubierzesz”: stół – w obrus, a krzesła – w poduszki. Dodatki w kratę podkreślą rustykalny styl wnętrza, a w czarne geometryczne wzory przełamią jego sielskość. Jeśli to zbyt duża rewolucja, ogranicz się do serwetek – te w bardzo śmiałe wzory wystarczająco dodadzą uczcie pikanterii.

Kilim All, czyli ręcznie tkane kilimy w nowoczesnym wydaniu >>

Pomysły na wykorzystanie tkaninPomysły na wykorzystanie tkanin Fot. producenci

1. Za kotarą. A gdyby tak zamiast ścianki z luksferów, parawanu czy ażurowego regału użyć kotary? W każdej chwili można ją bez wysiłku odsunąć lub zasunąć, łącząc albo dzieląc części wnętrza. Montaż też jest banalny – wystarczy zamocować na suficie szynę. W niewielkich otwartych wnętrzach będzie na wagę złota: wydzieli strefy salonu, zasłoni miejsce, którym nie chcemy się chwalić, odgrodzi kąt do pracy. Tutaj ustronny charakter kącika wypoczynkowego dodatkowo podkreśla podest.

2. W splotach. Koce z grubymi splotami XXL robią prawdziwą furorę. Są nie tylko ciepłe, ale przede wszystkim bardzo efektowne. Uwaga: w małym wnętrzu mogą się wydać przytłaczające.

3. Jak księżniczka. Frajda nie tylko dla małych dziewczynek – baldachim zmienia proste łóżko w łoże jak z bajki. W jego roli może wystąpić zwykła moskitiera z IKEA. Chyba że pokusimy się o bardziej rozbudowane, wiktoriańskie rozwiązanie.

Jak łączyć różne wzory we wnętrzu? >>

Pomysły na wykorzystanie tkaninPomysły na wykorzystanie tkanin Fot. producenci

1,2. Miękko za głową. Kup płytę OSB, obij ją gąbką i wybraną tkaniną (np. pod kolor kapy). Albo kup zagłówek modułowy (madeforbed.pl)– ty decydujesz o liczbie elementów i kolorze. (2 - fot. madeforbed.pl)

3. Malowane. Nie w głowie ci wymiana obicia na meblu? Odmień więc to, które jest. W sklepach znajdziesz farby (np. kredowe Annie Sloan), którymi pomalujesz tapicerowane sprzęty. Możesz użyć gotowych szablonów lub stworzyć własny – wtedy krzesło stanie się niepowtarzalne.

Kwiatowe motywy we wnętrzach - niech kwitną przez cały rok >>

Tkaniny - co nowego pojawiło się na rynku?

Rewolucja wśród tkanin obiciowych! Materiały Nano Flock mają specjalnie wykończoną powierzchnię, dzięki której płyny nie wsiąkają, ale zbierają się w łatwe do usunięcia krople. Również plamy z keczupu, długopisu lub błota nie stanowią już problemu – pozbędziesz się ich, przecierając tkaninę wilgotną ściereczką.

Zmiana wystroju wnętrza nie wymaga remontu. Wystarczą nowe dodatki

Więcej o:
Copyright © Agora SA