Spotkajmy się przy stole - jak przystroić świąteczny stół

Święta to doskonała okazja do spotkań z najbliższymi. Czas, w którym pachnie pieczonym jabłkiem z cynamonem, igliwiem, przyprawą korzenną i innymi, unoszącymi się z kuchni aromatami. Podpowiemy, jak wprowadzić do swojego domu świąteczną atmosferę, by móc w pełni cieszyć się z cudownych chwil z rodziną.

Zacznijmy od stołu, bo to wokół niego toczy się rodzinne życie. Przy nim jemy, rozmawiamy i spędzamy wspólnie chwile w gronie domowników. Warto, by w ten świąteczny, magiczny czas nasz stół sprzyjał miłej, rodzinnej atmosferze i stał się miejscem, przy którym wszyscy będą czuć się komfortowo.

Dom w świątecznej aranżacjiDom w świątecznej aranżacji Fot. Selsey

Święta to okres, kiedy w naszym domu pojawia się bardzo dużo osób – ciocia z wujkiem, dziadkowie, młodsze kuzynostwo. Z pewnością nie raz zastanawiałeś się, czy wystarczy miejsca, by pomieścić wszystkich gości. Nie masz tyle wolnej przestrzeni, by wstawić w swoim salonie dużą ławę? Mamy rozwiązanie! To konsola, która w jedną chwilę chwilą zamienia się w duży, 6-osobowy stół. Brzmi świetnie, prawda? Teraz to możliwe. Na rynku dostępnych jest wiele stołów rozkładanych, które doskonale sprawdzają się na spotkaniach w większym gronie. Niepozorne, niewielkie meble z ogromnymi możliwościami w zupełności spełnią twoje oczekiwania. Od teraz nie musisz martwić się o miejsce dla całej rodziny.

Dom w świątecznej aranżacjiDom w świątecznej aranżacji Fot. Selsey

Jeśli już wybrałeś stół, warto zadbać o jego odpowiednią dekorację. Mamy dla ciebie kilka inspiracji na udekorowanie bożonarodzeniowego stołu. Podpowiemy, jak efektownie nakryć stół, ustawić sztućce, kieliszki i talerze. Przygotowując świąteczną oprawę, musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach. To dzięki nim stół odegra równie ważną rolę w tworzeniu nastroju, co choinka czy inne dekoracje.

Przede wszystkim zadbaj o odpowiedni obrus. On jest podstawą aranżacji wigilijnej kolacji. Możesz postawić na klasykę. Białe nakrycia będą idealnie pasować do wszelkich stylizacji! 

Co powinno znaleźć się na świątecznym stole? Według tradycji - 12 aromatycznych potraw, sianko pod obrusem i dodatkowe nakrycia dla nieoczekiwanego gościa. Dodaj jeszcze do tego uroczy świecznik z tlącym się płomykiem, ozdobny serwetnik czy minimalistyczne ozdoby do sztućców. Rozświetl wnętrze w tę wyjątkową noc! Wybierz dekoracyjne lampiony, które wprowadzą do twojego domu niezwykły nastrój. Przygaś światło, rozpal kominek i ciesz się chwilą. Wybierz ozdobne patery, na których wyłożysz wspólnie upieczone, słodkie pierniczki; dekoracyjne tace nich posłużą ci jako miski na owoce.

Pomyśl już dziś o swoich najbliższych i ciesz się z nadchodzących świąt, nie martwiąc się, że coś pójdzie nie po twojej myśli tuż przed pierwszą gwiazdką.

Dom w świątecznej aranżacjiDom w świątecznej aranżacji Fot. Selsey