Odkurzacz do kominka - jak wybrać?

Kominek nadaje wnętrzom przytulny charakter, niepowtarzalny klimat. Skrzące drewno to dźwięk, który uspokoi, wyciszy. Kominek szczególnie doceniany jest w zimowe dni i wieczory. Jednak to nie tylko przyjemność, ale i obowiązek, ponieważ popiół i kurz mogą być bardzo uciążliwe. Mamy sposób na szybkie i efektywne sprzątanie - odkurzacz do popiołu. Podpowiadamy, czym kierować się przy jego wyborze.

Kominek to doskonała dekoracja wnętrza, ale też sposób na dodatkowe ogrzanie pomieszczenia. Doskonale sprawdzi się w salonie, doda mu charakteru, stylu i jest ponadczasowy. Przyjemnie jest popatrzeć w chłodne jesienne i zimowe wieczory na skaczące płomyki, posłuchać odgłosu palonego drewna. Przy kominku, z gorącą herbatą i dobrą książką nawet zmarzluchom łatwiej będzie przetrwać zimę.

Bardzo ważne jest regularne czyszczenie kominka. Wybieranie popiołu jest bardzo uciążliwe i z pewnością wśród domowników nie będzie chętnych, by wykonać to zadanie. Używanie do tego celu zwykłego odkurzacza nie jest dobrym pomysłem, ponieważ sprzęt bardzo szybko ulegnie zniszczeniu - domowe odkurzacze są zbyt wrażliwe na sadzę i popiół. Sprawdzi się tutaj odkurzacz przemysłowy, warto jednak zainwestować w specjalny odkurzacz do popiołu z kominka.

Przegląd odkurzaczy do popiołuPrzegląd odkurzaczy do popiołu Fot. Homebook, empik, nokaut, materiały partnera, kolaż ładnydom

Odkurzacz do popiołu do kominka - dlaczego warto?

Kominek, aby spełniał wszystkie swoje funkcje, musi być przede wszystkim regularnie czyszczony. Warto ułatwić sobie to zadanie, kupując odkurzacz do popiołu, który pozwoli zaoszczędzić mnóstwo czasu jaki musielibyśmy poświęcić na pielęgnację i czyszczenie tego miejsca. Koniec z monotonnym wygrzebywaniem popiołu, zmiataniem zanieczyszczeń i kurzu w pobliżu kominka.

Odkurzacz do popiołu pozwoli usunąć popiół nie tylko z kominka, ale też z grilla i pieca węglowego. Urządzenie wyposażone jest w specjalny filtr, który w razie potrzeby łatwo wymienić. Wąż ssący łatwo się wygina, dzięki czemu bez problemu usuniemy zanieczyszczenia i popiół z nawet najgłębszych zakamarków kominka. Konstrukcja odkurzacza zapobiega powtórnemu wydostaniu się pyłów na zewnątrz urządzenia.

Czym kierować się przy wyborze odkurzacza kominkowego? Kominek w salonie doda mu przytulności

Kominek w salonie nada przytulnościKominek w salonie nada przytulności Fot. Homebook, materiały partnera

Wybierając model odkurzacza kominkowego, jedną z najważniejszych kwestii jest pojemność zbiornika. Większy pojemnik pomieści więcej zanieczyszczeń i pozwoli na jego rzadsze opróżnianie. O skuteczności działania odkurzacza decyduje moc silnika urządzenia. Im będzie ona większa, tym popiół szybciej i bez dużego wysiłku zostanie usunięty. Jeśli mamy duży kominek, najlepiej wybrać odkurzacz kominkowy do popiołu o mocy ponad 1000 W.

Warto zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonana jest rura ssąca. Najlepiej w tym przypadku sprawdzi się metal, który będzie szczelny i wytrzymały. Niektóre modele odkurzaczy oferują możliwość zasysania popiołu o temperaturze nawet 60 stopni C.

Kolejną kwestią jest wybór odkurzacza do popiołu z workiem lub bez. Odkurzacz do kominka bezworkowy wyposażony jest w specjalny pojemnik na zanieczyszczenia. Nie trzeba pamiętać o kupowaniu odpowiednio pasujących worków. Pojemnik jest szczelny, wciągany pył nie wydostaje się na zewnątrz, a sprzątanie przebiega szybko i sprawnie. Odkurzacz do kominka workowy jest tańszy niż modele bezworkowe i cieszy się równie dużą popularnością. Mankamentem jest konieczność pamiętania o kupnie worków, urządzenie jest też mniej wydajne, więc sprzątanie trwa zdecydowanie dłużej.

Nie bez znaczenia jest system filtracji, który powinien być oparty na filtrach materiałowych oraz typu Hepa. Dobrej jakości modele wyposażone są także w funkcję dmuchawy, która może okazać się przydatna, gdy jesienią sprzątamy ogród z liści.

Odkurzacz do popiołu cena

Ceny odkurzaczy do popiołu są różne. Najtańsze modele można kupić już od 100 złotych, najdroższe w okolicach 300 złotych. Cena wzrasta w zależności od producenta, pojemności, mocy i dodatkowych funkcji. Kluczem rozsądnego wyboru jest prawidłowe określenie swoich potrzeb.

KominekKominek Fot. Homebook, materiały partnera

Odkurzacz do popiołu opinie

Odkurzacz do popiołu doceni każdy posiadacz kominka. Urządzenie pomoże pozbyć się pyłu, popiołu i sadzy. Ma mnóstwo pozytywnych opinii. Poradzi sobie także z zanieczyszczeniami budowlanymi, z którymi zwyczajny odkurzacz nie ma żadnych szans. Każdy piec, kominek i kocioł wymaga regularnego czyszenia, ponieważ nagromadzone sadze są przyczynami pożarów, brzydkiego zapachu i spadku wydajności pieca.

Odkurzacz czy separator?

Jeśli masz kominek, jednak rzadko go używasz, nie ma konieczności inwestowania w zakup odkurzacza do popiołu. Wystarczy wtedy kupić separator. Co to takiego? Specjalna nakładka, która rozszerzy możliwości tradycyjnego odkurzacza. Separator pozwoli na usuwanie niewielkiej ilości popiołu, należy jednak pamiętać, że musi on być zimny.

Więcej o: