Ceramika Bolesławiec - polska porcelana z tradycjami

MT
09.01.2019 16:00
Bolesławiecka ceramika to najsłynniejsze wyroby ceramiczne w Polsce i niekwestionowany symbol Bolesławca. Dekorowane ręcznie, tradycyjną metodą wyroby zyskały zasłużoną popularność i od lat cieszą się niepodważalną pozycję na rynku.

Bolesławiecka ceramika - najciekawsze propozycje

Polska porcelana Bolesławiec cieszy się uznaniem w całym kraju.Polska porcelana Bolesławiec cieszy się uznaniem w całym kraju. Bolesławiecka ceramika jest symbolem Bolesławca. fot. www.instagram.com/boleslawiec

Historia Zakładów Ceramicznych Bolesławiec sięga lat 50. ubiegłego wieku. Po II wojnie światowej, w 1950 roku powstały państwowe zakłady Ceramiczne "Bolesławiec". Wybór miejsca nie był przypadkowy, właśnie z Bolesławca pochodzi wielu cenionych ceramików, m.in. Bronisław Wolanin, który w swoich projektach czerpał inspirację ze śląskiej sztuki ludowej. Do dziś, bolesławiecka ceramika korzysta z tradycyjnych metod dekorowania wyrobów, sięgających jeszcze XIX wieku. Charakterystycznym motywem pojawiającym się na bolesławieckiej porcelanie jest malowanie za pomocą stempelków kropek, pawich oczek, kwiatków czy gwiazdek, które pokrywają znaczną część powierzchni naczynia. Charakterystyczna jest także kolorystka - białe lub kremowe naczynia pokrywane są niebieskimi wzorami, które stanowią znak rozpoznawczy zakład Bolesławiec. 

Bolesławiecka ceramika świetnie sprawdzi się zarówno jako zastawa stołowa, dekoracje do kuchni czy upominek dla bliskich. Nie bez powodu wyroby tej marki cieszą się tak wielkim zainteresowaniem także poza granicami Polski.

Oto nasze propozycje:

Więcej o:
Komentarze (11)
Zaloguj się
  • hoiwe

    Oceniono 10 razy 4

    Bardzo popularna wśród Amerykanów.
    Bo poniemiecka w polskich cenach.
    Choć wspólczesne wzory stylowane są na dawne, to wychodzą jakieś takie monotonne. Niemiecy stosowali wiele odcieni niebieskiego. I parę innych charakterystycznych kolorów.

  • orsinger

    Oceniono 26 razy 4

    I wszystko byłoby cacy, gdyby nie to, że nie jest to polska tradycja, a śląska, co najwyżej spolonizowana. To dobrze, że wciąż kontynuuje się na miejscu sięgającą XVI wieku produkcję bolesławieckich naczyń kamionkowych, ale mówienie o miejscowej ceramice "polska" w kontekście tradycyjnym, to grube nadużycie. Na terenie współczesnych Niemiec wciąż działają liczne przedwojenne firmy z Bolesławca, które zajmują się wyrobem kamionki, dla odróżnienia od wyrobów z Polski sygnowanych zastrzeżonym oznaczeniem "Original Bunzlauer Keramik". I jeszcze jedno: prawdziwe "bunzlaki" to nigdy porcelana - zawsze kamionka. A najsłynniejsza porcelana polska, to Chodzież i Ćmielów.

  • rozterka47

    Oceniono 2 razy 2

    No teraz jest polska.

    Bardzo lubię wyroby z Bolesławca , szczegolnie te bardziej kolorowe.

  • tysonc

    Oceniono 1 raz 1

    Cala masa slunskich komentarzy. Jak to bylo z tymi nozycami?

  • galaxia

    Oceniono 7 razy 1

    Bunzloki to tradycyjna niemiecka porcelana A w zasadzie porcelany a nie polska. Czas najwyższy odkładać historię.
    Jak cały przemysl na terenie Dolnego Śląska jest to niemiecka spuścizna przejęta przez Polskę po zdobyciu tych ziem w 1945.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX