Ceramika Bolesławiec - polska porcelana z tradycjami

Bolesławiecka ceramika to najsłynniejsze wyroby ceramiczne w Polsce i niekwestionowany symbol Bolesławca. Dekorowane ręcznie, tradycyjną metodą wyroby zyskały zasłużoną popularność i od lat cieszą się niepodważalną pozycję na rynku.

Bolesławiecka ceramika - najciekawsze propozycje

Polska porcelana Bolesławiec cieszy się uznaniem w całym kraju.Polska porcelana Bolesławiec cieszy się uznaniem w całym kraju. Bolesławiecka ceramika jest symbolem Bolesławca. fot. www.instagram.com/boleslawiec

Historia Zakładów Ceramicznych Bolesławiec sięga lat 50. ubiegłego wieku. Po II wojnie światowej, w 1950 roku powstały państwowe zakłady Ceramiczne "Bolesławiec". Wybór miejsca nie był przypadkowy, właśnie z Bolesławca pochodzi wielu cenionych ceramików, m.in. Bronisław Wolanin, który w swoich projektach czerpał inspirację ze śląskiej sztuki ludowej. Do dziś, bolesławiecka ceramika korzysta z tradycyjnych metod dekorowania wyrobów, sięgających jeszcze XIX wieku. Charakterystycznym motywem pojawiającym się na bolesławieckiej porcelanie jest malowanie za pomocą stempelków kropek, pawich oczek, kwiatków czy gwiazdek, które pokrywają znaczną część powierzchni naczynia. Charakterystyczna jest także kolorystka - białe lub kremowe naczynia pokrywane są niebieskimi wzorami, które stanowią znak rozpoznawczy zakład Bolesławiec. 

Bolesławiecka ceramika świetnie sprawdzi się zarówno jako zastawa stołowa, dekoracje do kuchni czy upominek dla bliskich. Nie bez powodu wyroby tej marki cieszą się tak wielkim zainteresowaniem także poza granicami Polski.

Oto nasze propozycje:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.