Ile ciepła ucieka przez okna? Jak je zatrzymać?

Masz dom jednorodzinny i zastanawiasz się jak dużo energii zużywasz na ogrzanie budynku? Zdecydowanie ogrzewanie pochłania najwięcej energii, ponieważ ciepło ucieka przez ściany, dach, okna oraz drzwi. Ile ciepła ucieka z domu przez okna? Co zrobić, żeby temu zapobiec? Podpowiadamy!

Ile ciepła ucieka przez okna?

VELUX LukarnaVELUX Lukarna Fot. Velux materiały partnera

Coraz większą uwagę przywiązujemy do energooszczędności, a współczynnik przenikania ciepła to jeden z najważniejszych parametrów w tej kwestii. Starty ciepła najczęściej spowodowane są zastosowaniem niewłaściwych okien, nieprawidłowym montażem lub wykorzystaniem złych materiałów izolacyjnych. Dom powinien generować jak najmniejsze koszty eksploatacyjne, a co za tym idzie tracić jak najmniej ciepła, co przełoży się na mniejsze rachunki za energię cieplną.

Ogrzewając dom węglem przez jedno okno o współczynniku przenikania ciepła 1,3 może uciec energia warta 429 złotych, z kolei w domu ogrzewanym gazem ziemnym aż 715 złotych.

Okno dachowe EverfinishOkno dachowe Everfinish Fot. velux, materiały partnera

Jak wybrać dobre okna?

Wybierając okna najważniejszymi kwestiami nie jest cena i ładny wygląd. Przede wszystkim zwracajmy uwagę na to, by wybrany model miał jak najmniejszy współczynnik przenikania ciepła. Im jest on mniejszy tym my więcej zaoszczędzimy na energii. Istotną rolę odgrywa również profesjonalny montaż, nie może być mostków termicznych.  Polecamy wybór okien energooszczędnych. Eksperci zgodnie potwierdzają, że nieprawidłowy wybór i montaż okien naraża nas na stratę 20-30% ciepła.

Okna wykonane z materiałów o najwyższych parametrach, smukłych ram oraz obszernych przeszkleń mają lepszą izolację oraz szczelność.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.