Ile ciepła ucieka przez okna? Jak je zatrzymać?

KM
17.01.2019 07:54
Masz dom jednorodzinny i zastanawiasz się jak dużo energii zużywasz na ogrzanie budynku? Zdecydowanie ogrzewanie pochłania najwięcej energii, ponieważ ciepło ucieka przez ściany, dach, okna oraz drzwi. Ile ciepła ucieka z domu przez okna? Co zrobić, żeby temu zapobiec? Podpowiadamy!

Ile ciepła ucieka przez okna?

VELUX LukarnaVELUX Lukarna Fot. Velux materiały partnera

Coraz większą uwagę przywiązujemy do energooszczędności, a współczynnik przenikania ciepła to jeden z najważniejszych parametrów w tej kwestii. Starty ciepła najczęściej spowodowane są zastosowaniem niewłaściwych okien, nieprawidłowym montażem lub wykorzystaniem złych materiałów izolacyjnych. Dom powinien generować jak najmniejsze koszty eksploatacyjne, a co za tym idzie tracić jak najmniej ciepła, co przełoży się na mniejsze rachunki za energię cieplną.

Ogrzewając dom węglem przez jedno okno o współczynniku przenikania ciepła 1,3 może uciec energia warta 429 złotych, z kolei w domu ogrzewanym gazem ziemnym aż 715 złotych.

Okno dachowe EverfinishOkno dachowe Everfinish Fot. velux, materiały partnera

Jak wybrać dobre okna?

Wybierając okna najważniejszymi kwestiami nie jest cena i ładny wygląd. Przede wszystkim zwracajmy uwagę na to, by wybrany model miał jak najmniejszy współczynnik przenikania ciepła. Im jest on mniejszy tym my więcej zaoszczędzimy na energii. Istotną rolę odgrywa również profesjonalny montaż, nie może być mostków termicznych.  Polecamy wybór okien energooszczędnych. Eksperci zgodnie potwierdzają, że nieprawidłowy wybór i montaż okien naraża nas na stratę 20-30% ciepła.

Okna wykonane z materiałów o najwyższych parametrach, smukłych ram oraz obszernych przeszkleń mają lepszą izolację oraz szczelność.

Więcej o:
Komentarze (10)
Zaloguj się
 • ktosia26

  Oceniono 9 razy 9

  "Masz dom jednorodzinny i zastanawiasz się jak dużo energii zużywasz" - a w mieszkaniu w bloku ciepło nie ucieka przez okna? Autor myśli - jak za komuny: w bloku kaloryfery na full, płacimy wszyscy tzw. średnią; nie wie, że w wielu blokach są już liczniki zużycia tego rodzaju energii.

 • ktosia26

  Oceniono 1 raz 1

  W jaki sposób mogę się wylogować? Szukam, szukam i znaleźć nie mogę (głównie patrzę na ten pasek: czarny, szaro - czarny u góry; nie ma takiej zakładki; a zaloguj się było!)

 • olcha1

  0

  Moim zdaniem jeśli mamy stare i nieszczelne okna to bardzo dużo ciepła może nam uciec przez okna. Za czasów studiów mieszkałem w takim starym mieszkaniu ze starymi oknami i niestety odczułem to dość mocno, ciągle chorowałem. Teraz gdy kupiłem swoje mieszkanie w kamienicy pierwsze co zwróciłem uwagę na okna, były stare jak to w kamienicy więc zacząłem od ich wymiany. W firmie Oknoplast znalazłem profil okna Prolux, który bardzo mi się spodobał i wizualnie mógł pasować do kamienicy. Wizualnie więcej światła wpada do mieszkania, powierzchnia oszklenia jest większa, a ramy cieńsze. Okna są na prawdę ciepłe. Już jedna zima za nami i spełniły się w 100%. Czytałem też, że ważny jest montaż, ponieważ jeśli ktoś źle zamontuje nam okna niestety nie będą one chroniły nas przed utratą ciepła jak powinny. Zwróćcie też uwagę na kwestie montażu, by wynająć fachowców.

 • Oceniono 9 razy -7

  www.natryskowegladzie.pl
  natryskowegladzie.plJesteś zainteresowany skorzystaniem z uług sprawdzonej firmy która wykonuje gładzie natryskowe w miejscowości Katowice? Zapraszamy do odwiedzenia naszej witryny - natryskowe gładzie Śląsk www.natryskowegladzie.pl

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX