Mop obrotowy czy płaski - który lepiej wybrać?

Mop do podłogi - prosty, ale jakże bardzo przydatny i ułatwiający domowe sprzątanie sprzęt. W sklepach znajdziemy mnóstwo modeli, które różnią się jakością, przeznaczeniem, ceną, konstrukcją. Wbrew pozorom wybór mopa do podłogi może stanowić problem. Płaski czy obrotowy? Paskowy czy sznurkowy? Z wiaderkiem czy bez? Postanowiliśmy podpowiedzieć wam jak wybrać wam mop, który pomoże posprzątać mieszkanie na błysk.

Dobry mop podłogowy - cechy

Jaki powinien być dobry mop? Powinien zwiększyć nasz komfort podczas sprzątania i zaoszczędzić czas poświęcony na tą czynność. Podpowiadamy, jakie cechy musi mieć mop, żeby zmywanie podłogi w całym mieszkaniu stało się przyjemnością, a nie żmudnym obowiązkiem.

Pamiętaj, żeby przed zmywaniem podłogi ją odkurzyć. Tutaj najlepsze odkurzacze bezprzewodowe

  • Duża powierzchnia czyszcząca – mop powinien mieć szeroki i miękki wkład. Najlepiej wybrać model wykonany z mikrofibry, która ma największą chłonność.
  • Regulowany uchwyt – zapewni to możliwość dostosowania długości kija do osoby, która go używa, pozwoli także dotrzeć do najtrudniejszych zakamarków, np. do umycia powierzchni pod łóżkiem lub komodą
  • Wymienne końcówki – gdy końcówka ulegnie zużyciu nie będzie konieczności zakupu nowego mopa. Nowa końcówka, dobrej jakości to wydatek rzędu maksymalnie 25 złotych.

.

Mop płaskiMop płaski Fot. Homebook materiały partnera, kolaż inspiracje

Mopy za mniej niż 130 złotych:

Mop płaski - zalety i wady

Mop płaski jest prosty, klasyczny, ale i skuteczny. Z pewnością miał lub ma go w domu każdy. W sklepach znajdziemy mopy z wiaderkiem – to najlepsze rozwiązanie jeśli decydujemy się na klasyczny model. Wiaderko często wyposażone jest w pedał, dzięki czemu z łatwością pozbędziemy się nadmiaru wody z końcówki i nie musimy wykonywać tej czynności ręcznie. Niemal każdy mop płaski ma zdejmowaną końcówkę, dzięki czemu możemy prać ją w pralce. Warto wybrać model, którego końcówka ma mechanizm samoczynnego składania podczas wkładania do wiadra.

Mop płaski świetnie sprawdzi się do mycia paneli, pozostawia je jedynie lekko wilgotne, łatwo sterować nim po dużych powierzchniach, jednak ciężko będzie dokładnie posprzątać nim rogi schodów czy kąty przy ścianach.

Mop obrotowy - zalety i wady. Opinie użytkowników

Mop obrotowy jest coraz bardziej popularny. W sklepach znajdziemy oczywiście modele z wkładami zamontowanymi na stałe lub wypinanymi. Polecamy te drugie, ponieważ bez problemu możemy uprać je w pralce lub po zużyciu wymienić bez konieczności kupowania nowego zestawu mopa z wiaderkiem. Wygodę zapewni zakup mopa z wiadrem wyposażonym w pedał do pozbywania się nadmiaru wody.

Mop obrotowy dokładnie wyczyści rogi schodów, kąty przy ścianach, poradzi sobie z małą powierzchnią, każdą zaschniętą plamą i ciężkim brudem. Do sprzątania oraz wyciskania mopa nie trzeba używać siły. Ogromną zaletą jest fakt, że do zamoczenia w wodzie z płynem nie trzeba końcówki ani odpinać ani składać.

Jedynymi wadami, jakie ma mop obrotowy to wyższa cena oraz możliwość tarcia o podłogę plasikowej nasadki wokół frędzli.

Jaki mop lepszy: płaski czy obrotowy?

Żaden mop nie jest perfekcyjny. Najlepiej mieć w domu 2 modele: mop płaski oraz mop obrotowy oraz używać w zależności od miejsca, jakie sprzątamy. Do dużych powierzchni, gładkich podłóg, płytek oraz parkietów bezkonkurencyjny będzie klasyczny mop płaski. Z  kolei według opinii użytkowników do sprzątania zakamarków, schodów, kątów i trudnych plam z podłogi polecamy mop obrotowy, który ma większy zakres ruchów.

Mop obrotowy Vileda

Mop Vileda to najbardziej znany i najczęściej wybierany model mopa obrotowego. Nic dziwnego, łączy w sobie wszystkie cechy dobrego mopa. Producent przykłada dużą wagę, by jego produkty były wykonywane z materiałów wysokiej jakości, a jednocześnie słynęły z nowoczesnych rozwiązań.

Mop obrotowy Vileda wyposażony jest w pojemne wiaderko z unikalnym obrotowym sitem, które po naciśnięciu specjalnego pedała wyżymuje materiał z wody a siłą 1000 obrotów na minutę. Końcówka mopa jest wielokrotnego użytku i wykonana jest z włókna mikroaktywnego, dzięki czemu doskonale czyści każdą powierzchnię: parkiet, panele oraz płytki. Do sprzątania nie są niezbędne detergenty, wystarczy lekko ciepła woda.

Mop parowy - zobacz jak działa!

Wkład do mopa obrotowego

Wkład do mopa obrotowego kupimy w każdy sklepie z wyposażeniem do domu oraz większych supermarketach. Koszt wkładu to wydatek maksymalnie 25-30 złotych. Najlepiej wybierać nakładki wykonane z mikrowłokien, które zapewniają doskonałą jakość czyszczenia, nie zostawiają smug, nie wymagają użycia detergentów oraz najlepiej chłoną wodę.

Wkłady do mopa obrotowego można prać w pralce w temperaturze 60 stopni Celsjusza.

Jak dbać o mop?

Pamiętajmy, że kupione nakładki na mopa są impregnowane. Przed pierwszym użyciem warto ją uprać, dzięki czemu będzie później lepiej chłonęła wodę. Po każdym zakończonym sprzątaniu warto pamiętać o wypłukaniu nakładki w czystej wodzie, co pozwoli pozbyć się z materiału resztek detergentów, które niszczą strukturę mopa. Warto również dokładnie suszyć nakładkę.

Więcej o:
Copyright © Agora SA