Wino to trunek bardzo wymagający. Nieodpowiednie przechowywanie może spowodować zmianę smaku, aromatu i koloru na zdecydowanie gorszy, a tego przecież nie chcemy. Bardzo ważne jest, by zwracać uwagę na nasłonecznienie, temperaturę oraz wilgotność powietrza, w miejscu, gdzie przechowujemy trunki.
Co powoduje zbyt mocne oświetlenie? Znawcy win zgodnie określają, że wydzielanie się siarki, przez co wino szybciej się starzeje, nabiera nieprzyjemnego smaku i traci swój pierwotny kolor.
Wino uwielbia miejsca zacienione lub całkowicie ciemne. Najlepiej sprawdza się do tego domowe spiżarnie, piwniczki i zamykane szafki. Nie bez znaczenia jest temperatura. Wino białe lubi temperaturę 10-15 stopni Celsjusza, czerwone 15-18 stopni Celsjusza. To dla nich najlepsze warunki, więc warto zadbać, by temperatura w domowej piwniczce nie przekraczała 20 stopni. Jeśli jesteśmy koneserami wina różowego, wymaga ono temperatury 9-10 stopni. Zdecydowanie odradzamy przechowywanie win w kuchni, gdzie temperatura jest bardzo zmienna i rośnie pod wpływem gotowania posiłkówWilgotność powietrza w miejscu, gdzie przechowujemy wino nie powinna przekraczać 70%. Warto mieć w domowej piwniczce czujnik wilgoci, który pozwoli na pełną kontrolę warunków..
W sklepach znajdziemy mnóstwo modeli stojaków na wino: stojące, wiszące, ścienne, bogato zdobione oraz minimalistyczne. Najpopularniejsze są modele wykonane z drewna, ładnie się prezentują, są klasyczne, solidnie wykonane i posłużą przez długie lata. Często wybierane są także fantazyjne modele z metaloplastyki, zdobione roślinnymi motywami. Stojak na wino możemy ustawić w piwniczce, spiżarni lub chłodniejszym zacienionym pomieszczeniu w domu, ładny model będzie doskonałą dekoracją.
Półki na wino sprawdzą się w domu prawdziwych koneserów win. Najlepiej umieścić je w domowych piwniczkach, każdy trunek będzie dobrze widoczny, możemy także opisać półki. Szafki na wino kupimy gotowe lub możemy zamówić „na wymiar”.