Jak przechowywać wino? - porady i akcesoria

Dobre wino wymaga odpowiedniego przechowywania. Jeden z angielskich królów, król Edward VII wielokrotnie potarzał, że "wino nie tylko się pija. Wino się wącha, obserwuje, podziwia, smakuje, sączy, delektuje i o winie się mówi". Postanowiliśmy sprawdzić, jak należy przechowywać wino, by nie straciło swojego pięknego wyglądu, smaku i aromatu i jakie akcesoria są niezbędne.

Gdzie przechowywać wino? - warunki

Wino to trunek bardzo wymagający. Nieodpowiednie przechowywanie może spowodować zmianę smaku, aromatu i koloru na zdecydowanie gorszy, a tego przecież nie chcemy. Bardzo ważne jest, by zwracać uwagę na nasłonecznienie, temperaturę oraz wilgotność powietrza, w miejscu, gdzie przechowujemy trunki.

Półki na winoPółki na wino Fot. homebook, materiały partnera, kolaż czterykąty inspiracje

Co powoduje zbyt mocne oświetlenie? Znawcy win zgodnie określają, że wydzielanie się siarki, przez co wino szybciej się starzeje, nabiera nieprzyjemnego smaku i traci swój pierwotny kolor.

Wino uwielbia miejsca zacienione lub całkowicie ciemne. Najlepiej sprawdza się do tego domowe spiżarnie, piwniczki i zamykane szafki. Nie bez znaczenia jest temperatura. Wino białe lubi temperaturę 10-15 stopni Celsjusza, czerwone 15-18 stopni Celsjusza. To dla nich najlepsze warunki, więc warto zadbać, by temperatura w domowej piwniczce nie przekraczała 20 stopni. Jeśli jesteśmy koneserami wina różowego, wymaga ono temperatury 9-10 stopni. Zdecydowanie odradzamy przechowywanie win w kuchni, gdzie temperatura jest bardzo zmienna i rośnie pod wpływem gotowania posiłkówWilgotność powietrza w miejscu, gdzie przechowujemy wino nie powinna przekraczać 70%. Warto mieć w domowej piwniczce czujnik wilgoci, który pozwoli na pełną kontrolę warunków..

Domowa piwniczkaDomowa piwniczka Fot. Homebook materiały partnera

Stojaki i półki na wino

Stojaki na winoStojaki na wino Fot. homebook, crazyshop, materiały partnerów, kolaż czterykąty inspiracje

W sklepach znajdziemy mnóstwo modeli stojaków na wino: stojące, wiszące, ścienne, bogato zdobione oraz minimalistyczne. Najpopularniejsze są modele wykonane z drewna, ładnie się prezentują, są klasyczne, solidnie wykonane i posłużą przez długie lata. Często wybierane są także fantazyjne modele z metaloplastyki, zdobione roślinnymi motywami. Stojak na wino możemy ustawić w piwniczce, spiżarni lub chłodniejszym zacienionym pomieszczeniu w domu, ładny model będzie doskonałą dekoracją.

Półki na wino sprawdzą się w domu prawdziwych koneserów win. Najlepiej umieścić je w domowych piwniczkach, każdy trunek będzie dobrze widoczny, możemy także opisać półki. Szafki na wino kupimy gotowe lub możemy zamówić „na wymiar”.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.