Dlaczego większość Warszawiaków chce mieszkać na Mokotowie?

MT
08.02.2019 09:00
Mokotów od lat wygrywa w rankingach na najchętniej wybieraną dzielnicę Warszawy. W wyścigu o tytuł ulubionej warszawskiej dzielnicy, pokonuje nawet tętniące życiem Śródmieście. Dlaczego to właśnie Mokotów cieszy się tak dużym zainteresowaniem?

Powodów, dla których Mokotów co roku zwycięża w rankingach na najlepszą dzielnicę Warszawy jest co najmniej kilka. Nie da się ukryć, że ogromną zaletą Mokotowa jest ilość terenów zielonych i świetna lokalizacja. Mieszkańcy tej dzielnicy nie muszą się martwić o długi czas dojazdu do centrum – niezależnie czy wybór padnie na samochód, metro czy tramwaj droga do centrum zajmie około 10 minut. Jeśli do tego dodamy spokojny charakter tej części miasta – odpowiedź nasuwa się sama. Mokotów spełnia najważniejsze kryteria brane pod uwagę przy wyborze mieszkania. Mieszka się tam znacznie spokojniej niż w centrum Warszawy, ale jednocześnie jest znakomicie skomunikowana z resztą miasta.

W Warszawie powstało nowe osiedle na Mokotowie.W Warszawie powstało nowe osiedle na Mokotowie. Apartamenty Mokotów pod Skarpą - nowe mieszkania w Warszawie. Fot. www.domd.pl

Dzielnica z historią

Świetna lokalizacja i doskonała komunikacja to nie jedyne powody, dla których Warszawiacy tak kochają to miejsce. Wpływ na to ma również bogata historia tej dzielnicy. Zabytkowe budynki, wielopokoleniowa tradycja i wyjątkowa historia Mokotowa przyciąga wielu miłośników architektury.

W bliskim sąsiedztwie znajdują się Łazienki Królewskie oraz ogrody: Park Arkadia, Pole Mokotowskie, Park Dreszera, Morskie Oko i Park Sielecki. Mokotów znajduje się także w bezpośrednim sąsiedztwie ze zbiornikami wodnymi, jak choćby  z zaliczanym do rezerwatów przyrody Jeziorem Czerniakowskim. Niska zabudowa i wiele terenów zielonych sprawiają, że Mokotów jest chętnie wybierany zarówno przez osoby starsze, rodziny jak i młodych, którzy szukają spokojnej dzielnicy, ale położnej blisko centrum.

W kontekście popularności tej dzielnicy nie bez powodu pozostaje fakt, że Mokotów uchodzi za bardzo elitarną i prestiżową dzielnicę Warszawy. W swojej bogatej historii, Mokotów ma wielu znanych mieszkańców. Z tą dzielnicą związanych było wielu cenionych artystów m.in.: Zbigniew Herbert, Stanisław Dygat (jeden z mokotowskich parków nosi nawet jego imię), Krzysztof Kamil Baczyński, Marian Hemar czy Melchior Wańkowicz.

Mokotów przyciąga szczególną uwagę wszelkich miłośników architektury. Wszystko za sprawą wielu zabytkowych willi, jak choćby ta znajdująca się na ulicy Buskiej willa Romualda Gutta z 1936 roku czy willa Dom Welecki na przy ulicy Chocimskiej. Do znanych zabytków należy zaliczyć przede wszystkim Pałac Szustra, Dom Wedla i Królikarnię. Miłośnicy architektury z pewnością zwrócą także uwagę na składającą się z dziewięciu kondygnacji wyjątkową kamienicę Kacperskich czyli tzw. Żelazko, która przed wojną była najwyższym budynkiem w Warszawie.

Mokotów to ukochana dzielnica Warszawiaków.Mokotów to ukochana dzielnica Warszawiaków. Mokotów nad Skarpą to nowa, ciekawa inwestycja w stolicy.Fot.www.apartamentymokotow.domd.pl

Dlaczego warto zamieszkać na Mokotowie?

To jednak wciąż nie wszystkie powody, dla których Warszawiacy tak bardzo kochają Mokotów. Poza świetną lokalizacją,wyjątkową architekturą i bogatą historią, są również inne czynniki, które mają wpływ na tak duże zainteresowanie tą dzielnicą.

Mokotów to również miejsce funkcjonowania wielu placówek edukacyjnych. Na terenie tej dzielnicy znajduje się łącznie ponad 100 szkół państwowych i około 80 prywatnych – przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów, liceów, techników zawodowych a nawet szkół muzycznych. Co ciekawe, znajduje się tam także wiele uczelni wyższych oraz ważnych instytucji kultury. Właśnie w tej dzielnicy znajduje się Szkoła Główna Handlowa, Uczelnia Łazarskiego a także niektóre wydziały Uniwersytetu Warszawskiego. Na Mokotowie znajdują się również Narodowy Instytut Audiowizualny NinA, Biblioteki oraz Domy Kultury, w tym m.in. Dom Kultury KADR.

Bogata oferta kulturalna, obecność Teatrów i wielu innych instytucji kultury, duża liczba placówek edukacyjnych, tereny zielone, zabytkowe budynki i znakomita lokalizacja to czynniki, które be wątpienia decydują o tak dużym zainteresowaniu tą częścią Warszawy.

Co więcej, Mokotów to wręcz idealne miejsce zarówno dla młodych, którzy chcą aktywnie spędzać czas, jak i dla emerytów, którzy szukają spokoju i bezpieczeństwa. Każdy znajdzie na Mokotowie to, czego aktualnie szuka. W zależności od potrzeb można odpoczywać w pobliskich Parkach czy Rezerwatach Przyrody, albo aktywnie spędzać czas w licznych mokotowskich kawiarniach, Galerii Mokotów czy na Torze wyścigowym Służewiec.

Więcej o:
Komentarze (16)
Zaloguj się
 • bmarten

  Oceniono 28 razy 18

  Jestem Warszawiakiem i w latach 70. i 80mieszkałem w dzielnicy Mokotów, ale raczej na jej obrzeżach. Ale jakimś specjalnym entuzjastą Mokotowa nigdy nie byłem.Ten artykuł jest swego rodzaju przenośnią, a może raczej reklamą firm budowlanych budujących mieszkania na Mokotowie (takąż swoistą reklamą budowlańców był niedawny artykuł o "wspaniałej" dzielnicy Białołęka; ale to już było "przegięcie"). Mokotów (zarówno górny, jak i dolny) jest dzielnicą raczej hałaśliwą, ciasno zabudowaną. Ja wolę inne klimaty.

 • canuck.pl

  Oceniono 25 razy 11

  Wiesz, ja tez nie chce mieszkac w Warszawie ani na Mokotowie. Zarazliwe to jest, plaga jakas czy co? :)

 • pol_icek

  Oceniono 21 razy 7

  Jestem juz trzecia osoba ktora nie chce tam mieszkac.

 • pyrlandia_77

  Oceniono 24 razy 6

  Widze ze jestem czwarta w kolejce. Ludzie ja tez nie chce tam mieszkac! Brr.

 • matylda1001

  Oceniono 15 razy 5

  Wychowałam sie na Mokotowie wiec mogę byc nieobiektywna ale uważam, że Mokotów to najlepsza dzielnica Warszawy.

 • grey-sky

  Oceniono 13 razy 5

  Beznadziejny tekst.

 • pyrlandia_77

  Oceniono 13 razy 3

  A moze znajdzie sie w koncu ktos kto chce TAM mieszkac. Nie to niemozliwe, chociaz kto wie...

 • dorsz_pitery

  Oceniono 5 razy 1

  polecam jako alternatywa do TFI

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX