Chodnik dywanowy do przedpokoju - jaki wybrać? Mamy modele przecenione prawie o połowę!

Z pewnością każdy z nas posiada choć jeden chodnik dywanowy, który jest nieodłącznym elementem dekoracyjnym podłogi. Zauważyliśmy jednak, że na wybór odpowiedniego chodnika poświęcamy mało czasu, w porównaniu do mebli czy dodatków. Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze chodnika dywanowego do przedpokoju oraz jaki wybrać. Sprawdź!

Chodnik do przedpokoju - czy jest potrzebny?

Kwestia tego czy chodnik dywanowy w przedpokoju jest potrzebny czy nie to sprawa indywidualna. Jeśli mamy piękną, ozdobną podłogę szkoda byłoby ją zakrywać, a jednocześnie ciężko byłoby dobrać do niej dywan.

Jeśli jednak decydujemy się na posiadanie chodnika w przedpokoju to doskonały pomysł! Doskonale sprawdzi się, by otulić nasze stopy po zdjęciu butów. Przedpokój to wizytówka naszego domu, tutaj się ubieramy, witamy i żegnamy gości, dlatego z pewnością każdemu zależy by prezentował się perfekcyjnie i już od wejścia wprowadzał każdego w domową atmosferę.  Chodnik w przedpokoju sprawi, że aranżacja stanie się cieplejsza i bardziej przytulna.

Chodnik dywanowyChodnik dywanowy Fot. Homebook, materiały partnera, kolaż czterykąty

Przedpokój to najczęściej wąskie i nieproporcjonalnie długie wnętrze, które pomimo małego metrażu spełnia bardzo ważną funkcję, dlatego warto zadbać o przemyślaną i funkcjonalną aranżację i zadbać o aspekty wizualne.

Jaki rozmiar chodnika wybrać?

Kształt i rozmiar chodnika uzależnione są bezpośrednio od powierzchni, jaką dysponujemy. W małym przedpokoju najlepiej sprawdzi się chodnik długi, a wąski, co optycznie wydłuży pomieszczenie. Z kolei w większych przedpokojach możemy poszaleć zarówno z szerokością, jak i długością. Nie polecamy zakrywania całej podłogi w przedpokoju, zostawmy, chociaż kawałek widocznej podłogi.

Chodniki dywanowe nowoczesne - wybrać praktyczny czy modny? Wzory

Ważną kwestią podczas wyboru chodnika do przedpokoju jest jego wzór. Gładki model sprawdzi się, jeśli mamy wzorzystą podłogę. Chodniki we wzory, umieszczone na stonowanej, gładkiej podłodze ożywią aranżację przedpokoju. Świetnie sprawdzą się modele w pasy, zygzaki, z motywem patchworkowym lub boho. Częst wybierane są także chodniki z juty czy sznurka.

Chodnik dywanowyChodnik dywanowy Fot. Homebook materiały partnera, kolaż czterykąty

Pamiętajmy, by zwrócić uwagę na materiał wykonania. Najbardziej trwałe są wyroby syntetyczne. Przedpokój to miejsce, gdzie chodzimy w butach, często jest mokro, pojawia się piasek i błoto, dlatego kluczową kwestią jest wytrzymałość i odporność na zabrudzenia wybranego chodnika dywanowego. Zdecydowanie lepiej unikać chodników o długim włosiu i jasnej kolorystyce.

Chodniki dywanowe z metra

Wiele sklepów oferuje możliwość zakupu chodnika dywanowego z metra. Co to oznacza? Daje nam to możliwość zamówienia dowolnego wymiaru chodnika, płacąc za liczbę metrów bieżących, dzięki czemu sami możemy zdecydować o długości chodnika i idealnie dopasować go do długości wnętrza. Sklepy, które oferują chodniki dywanowe w sprzedaży na metry zwykle bezpłatnie lub za drobną opłatą oferują obszycie, często wykonywane „od ręki”, dzięki czemu po chwili mamy gotowy chodnik o dopasowanej długości.

Chodniki dywanowe podgumowane

Przedpokój to miejsce ciągu komunikacyjnego, a podłużny chodnik lubi się przemieszczać. Warto wybrać chodnik podgumowany, który zabezpieczy ślizganiu się materiału po podłodze, tym samym eliminując ryzyko upadku. Jeśli zależy Ci na podniesieniu poziomu bezpieczeństwa w Twoim domu, chodnik dywanowy podgumowany jest elementem obowiązkowym, szczególnie w pomieszczeniach ze śliskimi posadzkami, takimi jak: przedpokój, kuchnia czy łazienka.

Chodniki dywanowe podgumowane, dzięki swojej strukturze są bardzo odporne na zabrudzenia oraz odgniatanie, dodatkowo stabilnie utrzymują się cały czas w tym samym miejscu, chroniąc podłogę przed zarysowaniami.

Chodniki dywanowe na schody

Chodnik dywanowy na schodachChodnik dywanowy na schodach Fot. Homebook, materiały partnera, kolaż czterykąty

Drewniane schody nie potrzebują dodatkowej dekoracji, jednak lakierowane mogą być nieco śliskie. Dla bezpieczeństwa warto zamontować na ich nakładki, dzięki którym na pewno się nie poślizgniesz. Jeśli na schodach mamy ułożone płytki, powierzchnia może być zimna i nieprzyjemna podczas chodzenia na boso, warto w takim przypadku również zadbać o specjalne dywanowe nakładki lub zamontować chodnik dywanowy. Chodnik dywanowy na schodach oczywiście będzie się przesuwał. Ze względów bezpieczeństwa, ale też dla ułatwienia sprzątania należy wtedy zamontować specjalne pręty schodowe, które będą podtrzymywać chodnik dywanowy. Pręty schodowe prezentują się elegancko i zapobiegają przesuwaniu się i zsuwaniu chodnika.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.