Drapak dla kota - jak wybrać? Przegląd modeli

Koty drapią i jest to naturalne zachowanie, jednak, jeśli masz w domu kota lub nawet kilku, z pewnością prędzej czy później ucierpią na tym meble, firany oraz zasłony. Tapicerka mebli i cienki materiał firan nie mają szans z kocimi pazurami, dlatego najlepiej kupić drapak dla kota. Sprawdziliśmy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu drapaka.

Drapak dla kota - jak wybrać odpowiedni?

Drapak to najlepsze miejsce do zabawy i relaksu dla kota, a my będziemy spokojni o stan tapicerki na naszych meblach.

Dobrze dobrany drapak powinien być, co najważniejsze, stabilny. Koty szybko rosną, niektóre są bardzo ciężkie, dlatego kluczową kwestią jest stabilność drapaka, by zapewnić bezpieczeństwo naszemu pupilowi. Świetnie sprawdzą się modele, które można przymocować od ściany lub podłogi, dzięki czemu drapak nie będzie się przesuwał i przechylał.

Drapaki dla kota z rabatemDrapaki dla kota z rabatem Fot. Instagram: littlepurrrlove, shumee, materiały partnera, kolaż czterykąty

Drapak zapewni kotu możliwość ostrzenia pazurów, ale tez obserwację z góry terytorium domu. Najpopularniejsze są modele z budką, która pozwoli się kotu schować – warto pamiętać, że te czworonogi uwielbiają się ukrywać i wchodzić w zabudowane miejsca. Ciekawie prezentują się także modele drapaków z hamakiem – jeśli Twój kocur uwielbia się wylegiwać w bardzo rozłożonej pozycji będzie to strzał w dziesiątkę.

Bardzo ważny jest materiał, z którego został wykonany drapak. Powierzchnia do ostrzenia pazurów obowiązkowo musi być dość chropowata. Najczęściej wykonywane są one z drewna lub grubego kartonu i owinięte wytrzymałym włóknem. Najlepiej sprawdzają się drapaki ze słupkami oplecionymi sznurkiem z włókien agawy. Drapak powinien także być większy od kota, do którego będzie on należał.

Drapaki dla kota z rabatemDrapaki dla kota z rabatem Fot. shumee, materiały partnera, kolaż czterykąty

Jeśli masz kilka kotów lepiej sprawdzi się rozbudowany model drapaka w poziomie, dzięki czemu bez problemu będą mogły się one razem barwić. Dla jednego kota lepiej sprawdzi się model pionowy, możliwie jak najbardziej wysoki, co zmobilizuje kota do dłuższej zabawy. W klepach znajdziemy drapaki o różnych wysokościach od 100 do 160 cm, a nawet sufitu. Drapak warto urozmaicić, koty uwielbiają się bawić, dlatego świetnie sprawdzą się zawieszone na nim zabawki: piórka czy myszki.

Gdzie ustawić drapak?

Koty uwielbiają wyglądać przez okno i wygrzewać się na słońcu, dlatego najlepiej ustawić drapak w pobliżu okna, dzięki czemu kocur będzie miał możliwość obserwacji całego pomieszczenia, wyjrzenia za okno i łapania promieni słonecznych. Drapak powinien być ustawiony w pokoju, w którym kot przebywa najczęściej.

Więcej o:
Copyright © Agora SA