Taśmy ledowe - jak montować i jakie wybrać? Porady i przegląd oferty sklepów

Taśmy ledowe cieszą się coraz większą popularnością, dzięki czemu na rynku pojawiło się znacznie więcej modeli w dobrych cenach. Również samodzielny montaż taśm nie wymaga dużych umiejętności.

Taśmy ledowe - opinie, zastosowanie

Taśmy ledowe zyskują coraz większą popularność, ponieważ są niedrogie w eksploatacji, a jednocześnie oferują wiele możliwości. Najważniejsze, to wybrać odpowiedni model, dopasany do naszych potrzeb oraz oczekiwań, dzięki czemu będziemy mogli wykorzystać taśmy nie tylko w pokojach, ale także w łazienkach i kuchniach. Wiele osób używa ich do podświetlenia wolnej przestrzeni między ścianą a podwieszanym sufitem. Można wykorzystać je również do podświetlania witrynek, wnętrza szaf, szuflad, jak również miejsca za telewizorem czy monitorem komputera, aby stworzyć nastrojowe oświetlenie w stylu ambilight. Taśmy ledowe nie tylko ciekawie wyglądają, ale także poprawiają komfort wieczornego oglądania TV - dzięki nim oczy się mniej męczą. 

Taśmy ledowe -  przykładowe zastosowanieTaśmy ledowe - przykładowe zastosowanie kolaż redakcja, fot. IKEA

Taśmy ledowe - jakie wybrać?

Decydując się na zakup taśm czy listw ledowych, należy zastanowić się przede wszystkim, gdzie chcemy je zamontować. Jeżeli chcemy zamontować taśmę w pomieszczeniu narażonym na wilgoć, można wybrać zwykły model (z oznaczeniami IP20 lub IP33), ale z odpowiednią osłoną od wilgoci. Montując taśmę LED w miejscu, gdzie może być narażona na strumień wody (np. pod prysznicem), należy wybrać wodoodporny model z oznaczeniem IP54, IP65 lub IP68. Kolejną ważną kwestią jest wybór taśmy LED pod kątem temperatury światła, jaką chcemy uzyskać. Na rynku znajdziemy modele, które dają światło dzienne, neutralne lub ciepłe. Barwa ciepła sprzyja relaksowi, z kolei barwa dzienna (4000 K) najlepiej przypomina światło słoneczne, stąd jest najbardziej uniwersalna. Barwa neutralna jest chłodniejsza, ale sprzyja skupieniu i daje najjaśniejsze światło, dlatego dobrze jest montować tego typu taśmy przy powierzchniach roboczych. 

Taśmy ledowe i żarówki LED - wizualizacjaTaśmy ledowe i żarówki LED - wizualizacja fot. shutterstock

Taśmy ledowe - jak montować?

Montowanie taśmy LED jest bardzo proste i nie wymaga specjalnych umiejętności. Omówimy poszczególne kroki montażu taśmy ledowej nad blatem roboczym w kuchni (mocujemy taśmę do górnych szafek kuchennych). Ten rodzaj zastosowania taśm jest bardzo popularny, a nabytą wiedzę będziecie mogli wykorzystać również w innych przypadkach. W sklepach znajdziemy całe komplety montażowe do taśm ledowych, ale możemy również kupić poszczególne elementy oddzielnie. W tym wypadku będziemy potrzebować:

  • taśmy LED;
  • transformatora;
  • aluminiowego kątownika, który będzie pełnił funkcję osłony.

Montaż taśmy ledowej nad blatem kuchennym

  1. Do końca taśmy ledowej przylutowujemy końcówki przewodu w celu połączenia jej z transformatorem.
  2. Do jednego z boków kątownika przymocowujemy dwustronną taśmę klejącą, następnie montujemy go do spodniej części górnej szafki kuchennej.
  3. Transformator umieszczamy w szafce i wiercimy niewielki otwór, przez który przeciągniemy taśmę LED.
  4. Zdejmujemy osłonkę z taśmy i dokładnie ją przyklejamy, tak by kątownik stanowił dla niej osłonę.
  5. Do transformatora przymocowujemy (po stronie niższego napięcia) kable od taśmy.
  6. Po stronie wysokiego napięcia, w zaciskach transformatora, montujemy kabel zasilający, np. włącznik. 

Taśmy ledowe - jak łączyć?

Łączenie taśm ledowych z kablem lub ze sobą nawzajem nie jest skomplikowane, ale wymaga nieco wiedzy i precyzji. Najprostszym sposobem będzie wykorzystanie do tego lutownicy, co pozwoli trwale złączyć poszczególne elementy. Jednak łączenie taśmy ledowej możliwe jest także bez lutowania. W przypadku łączenia taśm pod kątem 90 stopni warto zaopatrzyć się w odpowiednie złączki kątowe, które znacznie ułatwią pracę. Poniższy wideoporadnik najlepiej zobrazuje łączenie taśm. 

 

Taśmy ledowe zewnętrzne

Na zewnątrz - w ogrodach, na tarasach czy przy basenach - najlepiej sprawdzą się wodoodporne taśmy LED IP68. Występują na rynku w różnych temperaturach barw. Ich montaż jest nieco trudniejszy niż wewnętrznych taśm ledowych, ponieważ zwykle nie mają dwustronnej taśmy montażowej - nie wytrzymałaby ona w warunkach narażonych na kontakt z wodą i mogłaby odpaść. Przez specyficzny, hermetyczny sposób montażu tego typu taśmy ledowe miewają kłopot z oprowadzaniem ciepła, dlatego podczas zakupu trzeba wyjątkowo zwrócić uwagę na ten parametr. 

Taśmy ledowe - cena

W zależności od rodzaju i zastosowania ceny taśmy LED mogą wahać się od kilkudziesięciu do około 100 zł. Cena zależy w dużej mierze od parametrów (np. wodoodporności), ale również od tego, czy w zestawie znajdują się elementy montażowe do taśmy. W sklepach znajdziemy również taśmy w gotowych osłonach czy obudowach, które nie tylko są łatwiejsze w montażu, ale również elegancko wyglądają. Poniżej wybraliśmy dla was kilka propozycji ze sklepów internetowych. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.