Jak przechowywać buty? - porządki w garderobie

KM
13.02.2019 11:21
Buty - to element garderoby, bez którego nie możemy się obyć. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni mają co najmniej kilka par na każdą porę roku, im więcej domowników, tym więcej par butów. Podpowiadamy, jak w uporządkowany i funkcjonalny sposób przechowywać w domu obuwie.

Buty letnie, zimowe, eleganckie, klapki, kalosze, kozaki – wyróżniamy wiele rodzajów obuwia. Mając na uwadze, że każdy z domowników posiada choć jedną lub dwie pary z każdej kategorii tworzy nam się w domu mini sklep obuwniczy. Zaczyna się problem z przechowywaniem butów, nie chcemy ani zatarasowanego przejścia, ani wymieszanych ze sobą butów, przez co nie możemy znaleźć drugiego do pary. Nie wystarczy mieć dużo butów, trzeba otoczyć je odpowiednią opieką, zadbać o to, by nie straciły kształtu, były czyste, pozbawione obdrapań, zarysowań, uszkodzeń i poddane odpowiedniej pielęgnacji, dzięki czemu dłużej posłużą. Ważne jest też, by były łatwo dostępne.

Półka na butyPółka na buty Fot. Homebook, materiały partnera

Jak przechowywać buty?

Zanim schowamy buty do szafy podczas sprzątania, bardzo ważne jest by były czyste. Wypolerowane, spsiukane odpowiednią pastą, pachnące i czyste będą gotowe do wyjścia w każdej chwili, nawet, kiedy będziemy się bardzo spieszyć.

Buty powinny być oddzielone od ubrań. Najlepiej mieć osobną szafę na ubrania wierzchnie, odzież codzienną oraz obuwie – zapewnimy tym samym odpowiednią higienę i zwiększymy własny komfort. Obuwie powinno być poukładane i posegregowane. Zagospodarujmy półki na obuwie letnie, zimowe, klapki, kozaki. Przechowujmy buty bez pudełek, łatwiej będzie nam odnaleźć szukaną parę lub wybierzmy pudełka z przeźroczystym przodem (będą ochroną dla butów przed kurzem i ułatwią sprawdzenie, jaka para butów znajduje się w pudełku. Do przechowywania najlepiej wykorzystać dedykowane dla obuwia półki oraz szafki. Świetnie sprawdzą się półki wysuwne oraz prawidła. Unikajmy ustawiania butów piętrami, jedne na drugich, każde powinny mieć własną przestrzeń, ustawione obok siebie, na półce nad lub pod innymi parami.

Funkcjonalne szafki na butyFunkcjonalne szafki na buty Fot. Homebook, materiały partnera, kolaż czterykąty

Jeśli mamy garderobę najlepiej wyposażyć ją w głęboką półkę, montowaną na płasko lub pod lekkim kątem. Ładnie w garderobie prezentują się półki ażurowe, jednak wybierzmy modele z gęstym ażurem, co docenimy szczególnie ustawiając buty na cienkim obcasie.

Niektóre buty są podatne na odkształcenia, szczególnie kozaki, cienkie kalosze. Warto wtedy kupić prawidła i specjalne wypełniacze, włożone do obuwia zadbają o ich odpowiedni kształt podczas przechowywania.