Halogeny sufitowe - LED, łazienkowe i wiele innych. Przegląd oferty sklepów

KS
15.02.2019 12:00
Jakie halogeny sufitowe wybrać? Przejrzeliśmy dla was ofertę sklepów internetowych, szukając najciekawszych modeli i podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu.

Nowoczesne halogeny sufitowe

Halogeny sufitowe stały się następcami tradycyjnych żarówek, chociaż nie wyparły ich całkowicie. Jednak ich znaczącą przewagą jest to, że świecą dłużej, a ich światło jest bardziej stałe, dzięki czemu są efektywniejsze. Zazwyczaj halogen sufitowy zasilany jest napięciem 230 V lub - w przypadku halogenów niskonapięciowych - 6, 12 bądź 24 V. Ich działanie opiera się na wykorzystaniu żarnika wolframowego, a światło powstaje przez spalanie gazów szlachetnych. Najnowocześniejsze modele wykorzystują jednak technologię LED, w których światło jest emitowane z pomocą diod. 

Jak zmieniało się oświetlenie: standardowa żarówka, świetlówka, halogen, LEDJak zmieniało się oświetlenie: standardowa żarówka, świetlówka, halogen, LED fot. shutterstock

Halogeny LED sufitowe i standardowe - zastosowanie

Halogeny sufitowe mają bardzo szerokie zastosowanie, ponieważ świecą mocno, długo i nie potrzebują czasu na rozgrzanie, by świecić pełną mocą. Do ich wad można jednak zaliczyć to, że dosyć mocno się nagrzewają. Ten problem możemy wyeliminować, wybierając halogeny LED. Standardowe halogeny świecą do 5 tysięcy godzin, zaś żarówki LED aż do ok. 35 tysięcy godzin. Warto przy tym zwrócić uwagę na temperaturę światła, jaką dają poszczególne modele halogenów i dopasować je do pomieszczenie i swoich potrzeb. 

  • światło neutralne - sprzyjające skupieniu najlepiej nadaje się do biura i w miejscach nauki
  • światło naturalne - najlepiej imitujące światło słoneczne sprawdza się w większości pomieszczeń
  • światło ciepłe - najlepiej sprzyja odpoczynkowi. 

Halogen sufitowy znajdzie swoje zastosowanie w niemal każdym pomieszczeniu w mieszkaniu czy biurze. Ze względu na swoją energooszczędność (zwłaszcza modele LED) i wodoodporność będą świetnym wyborem do łazienki czy kuchni. Wiele osób montuje je również w podwieszanych sufitach w salonach i sypialniach. 

Halogeny sufitoweHalogeny sufitowe fot. shutterstock

Halogeny sufitowe - rodzaje

Halogeny sufitowe można podzielić na kilka rodzajów ze względu na sposób montażu, ich zastosowanie czy wygląd. 

Ze względu na montaż możemy wymieć:

  • halogeny podtynkowe - z pomocą otwornicy wykonuje się otwór, w którym bez problemu można wpuścić oprawę halogenu, dzięki czemu możliwy jest montaż w płycie gipsowo-kartonowej. 
  • halogeny natynkowe - oprawa pozwala na montaż bez konieczności wiercenia dodatkowych otworów w suficie

Ze względu na zastosowanie, możemy podzielić halogeny na wewnętrzne i zewnętrze. Modele zewnętrzne dodatkowo często są wyposażone w czujnik ruchu, dzięki czemu świetnie sprawdzają się np. przy oświetlaniu posesji. Warto wspomnieć też o modelach z czujnikiem zmierzchu. W przypadku halogenów zewnętrznych najczęściej stosuje się rozwiązania ledowe. 

Na uwagę zasługują także halogeny kryształowe, które różnią się przede wszystkim wyglądem - ozdobione są kryształowymi zdobieniami. Lampy z ich wykorzystaniem mogą więc poza funkcją praktyczną, również pełnić funkcję dekoracyjną. 

Halogeny sufitowe do łazienki

Halogeny LED sufitowe bardzo często montowane są w łazienkach, ponieważ są odporne na wilgoć, pobierają bardzo mało energii i dają ładne światło. W sprzedaży bez trudu znajdziemy zarówno same żarówki, jak i całe komplety lamp sufitowych i kinkietów wyposażonych w żarówki ledowe. Poniżej wybraliśmy dla was kilka wartych polecenia rozwiązań łazienkowych. 

Halogeny sufitowe to bardzo wszechstronne rozwiązanie, które świetnie sprawdza się w wielu pomieszczeniach oraz na zewnątrz. Dodatkowo ich montaż nie jest bardzo skomplikowany, jednak wymaga odpowiedniego sprzętu i podstawowej wiedzy. Jeżeli próbowaliśmy podłączać już oświetlenie w domu, to raczej nie powinniście mieć problemu również z montażem halogenów. 

Więcej o: