Suszarka do włosów - jaką wybrać?

KM
12.04.2019 09:00
Suszarka owszem, suszy włosy, ale spełnia jeszcze inne funkcje, które mają wpływ na wygląd i kondycję naszych włosów. Jak wybrać suszarkę do włosów, która nie zniszczy ich struktury? Urządzenia o jakich parametrach sprawdzą się najlepiej? Podpowiadamy!

Rodzaje suszarek do włosów

Suszarkę do włosów znajdziemy w każdym domu. Z jej pomocą szybko wysuszymy, ale też wymodelujemy fryzurę. Wyróżniamy 3 podstawowe rodzaje suszarek: modele do użytku domowego, profesjonalne oraz turystyczne – lekkie i poręczne, z możliwością złożenia tak, by zajmowały jak najmniej miejsca w walizce. Suszarki profesjonalne, spore i lekkie, wyposażone są w wytrzymałe silniki o dużej mocy, by mogły pracować wiele godzin.

Oto suszarki do włosów za mniej niż 100 złotych.

Nowoczesne suszarki do użytku domowego niewiele odbiegają od modeli profesjonalnych. Mają one podobną moc i zakres funkcji. Wybierając suszarkę, warto wziąć pod uwagę gabaryty i budowę urządzenia. Suszarka powinna być przede wszystkim dopasowana do włosów, miejsca użytkowania, a jej model uzależniony od tego, czy będziemy potrzebowały dodatkowych nasadek (w zależności od ceny i modelu urządzenia najczęściej są w zestawie).

Suszarki do włosówSuszarki do włosów Fot. Homebook, materiały partnera, kolaż czterykąty

Funkcje suszarek do włosów

Wybierając suszarkę, warto zastanowić się, jakie funkcje są nam najbardziej potrzebne. Najczęściej spotykane funkcje to:

  • Nawiew zimnego powietrza – ta funkcja często określana jest jako cool shot. Samo zimne suszenie może nie być zbyt przyjemne, ale doskonale sprawdzi się do wykończenia modelowania, sprawi, że włosy staną się lśniące i wygładzone.
  • Regulacja temperatury – możliwość regulacji temperatury jest niezwykle ważna. W zależności od modelu suszarki oferują od 2 do 4 stopni regulacji temperatury. Mamy do dyspozycji nie tylko przełącznik prędkości nadmuchu, ale też możliwość ustawienia temperatury, np. najwyższa prędkość suszenia i najwyższa temperatura, niska temperatura i najwyższa lub niższa moc suszenia.
  • Jonizacja – ten model docenimy szczególnie zimą lub jeśli nasze włosy mają skłonność do elektryzowania się. Jonizacja pozwala zlikwidować ten efekt - włosy lepiej się układają i wyglądają na zdrowsze.
  • Dyfuzor – wiele modeli wyposażonych jest w specjalną nakładkę na otwór wylotowy suszarki. Ma on dużą średnicę oraz wypustki służące do modelowania włosów. Jak to działa? Podczas suszenia wypustki znajdują się pomiędzy włosami, co powoduje zwiększenie ich objętości, ułatwia kręcenie oraz układanie fal.
  • Koncentrator powietrza – to wąska końcówka suszarki, która skupia ciepłe powietrze na niewielkim obszarze włosów, dzięki czemu w tym miejscu szybciej wysychają. W tym punkcie możemy je także wyprostować, rezygnując z prostownicy.

Moc suszarki

W sklepach znajdziemy suszarki o mocy od 1000 W do 2300 W. Im większa moc, tym urządzenie szybciej suszy włosy. Jeśli masz włosy długie, najlepiej wybrać suszarkę o mocy 2000 W, z kolei przy krótkich wystarczająca będzie moc 1000 -1400 W. Do włosów długich, gęstych, a jednocześnie grubych najlepiej sprawdzi się suszarka o mocy co najmniej 1600 W.

Gorące powietrze nie wpływa dobrze na kondycję włosów. Starajmy się używać suszarki jak najkrócej, dlatego wybierajmy urządzenia o mocy dostosowanej do rodzaju i długości włosów.

Budowa suszarki do włosów – jaką wybrać?

Suszarki do włosówSuszarki do włosów Fot. Homebook, materiały partnera, kolaż czterykąty

Budowa ma duży wpływ na zadowolenie z użytkowania suszarki. Urządzenie obowiązkowo musi być lekkie, poręczne i przede wszystkim bezpieczne. Im bardziej profesjonalne suszarki, tym są cięższe. Kluczową kwestią jest uchwyt suszarki - świetnie sprawdzą się modele z antypoślizgową rączką, dzięki czemu suszarka nie wyślizgnie się z dłoni.

Warto zwrócić uwagę na to, jakie powłoki producent zastosował w suszarce - powłoki ceramiczne zapewnią równomierne rozłożenie ciepła, a powłoki turmalinowe zapobiegną elektryzowaniu się włosów. Świetną opcją są suszarki z filtrami ochronnymi, które nie dopuszczą do przedostania się włosów do silnika, dzięki czemu suszarka nie będzie wydzielała charakterystycznego, nieprzyjemnego zapachu spalenizny.

Jeśli nie lubisz plączących się kabli, wybierz suszarkę z możliwością zwijania kabla do środka.