W kwestii naczyń do wina, w innym kieliszku podajemy wino białe, a w innym czerwone. Wino białe powinno być serwowane w kieliszku z mniejszą czaszką, wykonanym z cienkiego szkła, smukłym i na wysokiej nóżce. Kieliszek najczęściej ma kształt tulipana i delikatnie rozchylające się krawędzie. Kieliszek ma pojemność około 300 ml, napełniamy go jedynie do połowy.
Kieliszek do wina czerwonego powinien być wykonany z cienkiego, przeźroczystego szkła, dzięki któremu możemy ocenić kolor i klarowność trunku. Czasza kieliszka powinna być duża i pękata, im wino szlachetniejsze, tym czasza powinna być większa. Kieliszek napełniamy do 2/3 pojemności.
Podając szampana powinniśmy użyć kieliszków zwanych fletami lub kłosem. Są one smukłe, zwężające się ku górze, tak, by szampan zbyt szybko się nie wygazował. Pijąc trzymamy naczynie za nóżkę, by zawartość się nie rozgrzała. Kieliszek napełniamy do ¾ wysokości, powinniśmy podawać szampana jedynie schłodzonego.
Kieliszki do tego typu trunków obowiązkowo muszą mieć smukły kształt i nóżkę, za którą trzymamy. Pojemność kieliszka nie przekracza 60 ml, napełniamy go do ¾ wysokości. Kieliszki powinny być stosunkowo małe, ponieważ likiery i nalewki to trunki o dużej zawartości alkoholu i pije się je powoli, degustując.
Szklanki do whisky powinny być niskie i mieć przysadzistą budowę w kształcie walca, koniecznie z grubym dnem. Podając alkohol wrzucamy kostki lodu oraz napełniamy średnio do ¼ wysokości 250 mililitrowej szklanki.
Pojemność kieliszków do wódki waha się w granicach 25-60 ml. Jako kieliszki do wódki stosuje się zarówno modele szkła na nóżce, jak i bez, tak zwane shoty. Trzymać taki kieliszek należy za nóżkę lub grube dno. W modelach na nóżce podajemy wódki czyste oraz gatunkowe, z kolei w kieliszkach bez nóżki jedynie wódkę czystą. Przy napełnianiu pamiętajmy, by do rąbka naczynia pozostało 3-5 mm.
Kieliszki do napojów typu martini oraz margarita mają niezwykły kształt. Czasza kielicha rozszerza się ku górze, a pojemność naczynia waha się w przedziale 45-115 ml. Alkohol nalewamy tak, by przestrzeń między trunkiem, a górną krawędzią naczynia była niewielka.