Najlepsze noże kuchenne - jakie wybrać? Polecane modele

Noże kuchenne to absolutnie niezbędny element wyposażenia każdej kuchni. Wybór konkretnych modeli nie jest jednak łatwy. Mimo że na rynku nie brakuje ofert, to wiele z nich nie spełnia naszych oczekiwań. Na co zwrócić uwagę kupując noże kuchenne i jakie modele będą najlepsze? Jak ostrzyć noże? Podpowiadamy!

Noże do kuchni - najlepsze modele

Najważniejszym czynnikiem przy wyborze noża do kuchni jest jego przeznaczenie. Aby ułatwić nieco ten wybór wyróżnia się następujące modele:

  • nóż szefa
  • nóż do pieczywa
  • nóż do obierania
  • nóż do filetowania
  • nóż uniwersalny
  • nóż do sera.

Przy wyborze odpowiedniego noża istotną rolę odgrywa materiał z jakiego jest wykonany. Najczęściej spotykane modele są zrobione ze stali nierdzewnej, jedna coraz częściej na rynku można spotkać noże ceramiczne. Takie modele są nie tylko trwalsze, ale także w przeciwieństwie stali, zapewniają oryginalny smak warzyw czy owoców.

Świetnym wyborem będą także noże tytanowe, które również charakteryzują się trwałością i znakomitą jakością wykonania. Jeśli zależy nam na najwyższej jakości, najlepiej sprawdzą się noże wykonane ze stali damasceńskiej. Decydując się na ich zakup musimy jednak liczyć się z wysokimi kosztami, ponieważ należą one do najdroższych modeli dostępnych na rynku. Istotnym kryterium wyboru powinna być również cena i marka. Bardzo tanie noże z pewnością nie posłużą nam na całe lata, dlatego jeśli zależy nam na dobrej jakości, musimy liczyć się z wydatkiem rzędu kilkuset złotych. 

Na rynku dostępne są różne modele noży. Wyróżniamy europejskie oraz japońskie, które zupełnie się od siebie różnią, choć na pierwszy rzut oka mogą wyglądać podobnie. Noże europejskie są tańsze. Dobry nóż europejski kosztuje 120-150 złotych, można je ostrzyć każdą ostrzałką oraz w 99% są nierdzewne. Z kolei noże japońskie są zdecydowanie bardziej ostre i droższe, tworzone nie tylko ze stali, ponieważ w swoim składzie mają także węgiel. Cena noża japońskiego sięga 350-400 złotych za sztukę. To noże, które trzeba przechowywać na specjalnych listwach magnetycznych lub oryginalnych pudełkach, ponieważ w szufladzie zniszczą się i stępią. Jako ciekawostkę warto dodać, że noże japońskie można przywrócić do ostrości fabrycznej, a nawet ją przekroczyć, kluczowe jest tutaj odpowiednie przechowywanie.

Noże kuchenneNoże kuchenne Fot. shutterstock

Rodzaje noży kuchennych

Nóż szefa kuchni to podstawowy nóż, który powinien znaleźć się w każdej kuchni, zarówno profesjonalisty, jak i amatora. Nóż szefa umożliwi krojenie mięs i warzyw, szybko i łatwo. To model uniwersalny, ponieważ przy jego pomocy możemy kroić, siekać, wykrawać, porcjować, a także szatkować. Najczęściej noże szefa kuchni mają ostrze o długości od 20 do 25 centymetrów. Różnią się one wyglądem od innych noży - mają szerokie, lekko profilowane ostrze.

Bez odpowiedniego noża krojenie miękkiego lub chrupiącego pieczywa to nie lada wyzwanie. Nóż do chleba obowiązkowo powinien mieć długie i ząbkowane ostrze. Pozwoli to w łatwy, sprawny i delikatny sposób przeciąć skórkę pieczywa. Szersze ząbki na nożu ułatwią krojenia wnętrza pieczywa, które ugina się pod naciskiem. Niektóre noże do chleba wyposażone są także w szpatułkę do smarowania, dzięki czemu łatwo rozsmarować na pieczywie masło, dżem czy krem.

Noże do warzyw i owoców muszą mieć krótkie ostrza, które gwarantują większą precyzję - łatwiej jest nimi operować nawet w przypadku niewielkich składników. Typów takich noży jest wiele, każdy ma swoje zastosowanie - noże do obierania, wydrążania czy siekania będą się od siebie różniły wyglądem.

Nóż do obierania powinien być mały i poręczny, dzięki czemu można precyzyjnie odcinać nawet najcieńszą skórkę. Nożyk kształtem przypomina dziób ptaka. Modele lekko zagięte sprawdzą się do krojenia okrągłych warzyw i owoców: jabłek, ziemniaków. W przypadku krojenia śliskich produktów, na przykład pomidorów czy śliwek, warto mieć w kuchni nożyk do krojenia z ząbkowanym ostrzem. Noże z ostrzem pozwolą w łatwy sposób wydrążać środek. Przyda się także tasak, który umożliwi krojenie, siekanie i rozdrabnianie każdego warzywa czy owocu.

Nóż do mięs powinien mieć wąskie i szpiczaste zakończenie, co pozwoli na łatwe nacięcie mięsa w wybranym miejscu. Wybrać możemy nóż sztywny, który doskonale poradzi sobie z mięsem wołowym, wieprzowym, baraniną czy dziczyzną lub nóż elastyczny, który pokroi drób i pozwoli filetować ryby. Noże do mięsa i ryb są bardzo długie, mają od 20 do 24 cm. Odpowiedni nóż pomoże zachować nienaruszoną strukturę mięsa, a tępy, bez sztywnego końca sprawi, że będzie ono poszarpane, nieestetyczne, utrudni też przygotowywanie posiłku czy marynowanie.

Urządzając kuchnię najlepiej kupić zestaw noży kuchennych, gdzie w komplecie znajdziemy wszystkie najbardziej potrzebne modele, a w razie potrzeby można dokupić interesujący nas rodzaj.

Noże kuchenneNoże kuchenne Fot. shutterstock

Jak ostrzyć noże?

Wszyscy wiemy, że krojenie nieostrym nożem to istna katorga - papka zamiast plastra pomidora, okruchy chleba zamiast ładnej kromki, dlatego tak ważne jest ostrzenie noży, by podczas krojenia jak najlepiej spełniały swoje funkcje. Warto wyposażyć się w specjalną ostrzałkę do noży, którą kupimy w każdym sklepie z wyposażeniem gospodarstwa domowego. Najlepiej sprawdza się diamentowa ostrzałka do noży, jest ona również najbardziej znana. Często kupując komplet noży możemy otrzymać ją gratis. Ostrzałka jest banalna w obsłudze, dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu ochroni dłoń przed skaleczeniem i pozwoli naostrzyć nawet najbardziej tępy nóż.

Do ostrzenia doskonale sprawdza się uniwersalna ostrzałka do noży, tak zwana osełka do noży - jest wygodna, poręczna i dostępna w dwóch opcjach: jednofazowej oraz dwufazowej, ta druga umożliwia wygładzenie naostrzonego noża. Warto podkreślić, że obsługa uniwersalnej ostrzałki nie sprawi trudności zarówno praworęcznym osobom, jak i leworęcznym. Dobrze sprawdzą się także elektryczne ostrzałki do noży.

Noże kuchenneNoże kuchenne Fot. shutterstock

Więcej o:
Copyright © Agora SA