Nożyce, sekatory, rozdrabniarki do gałęzi - must have w każdym ogrodzie

KM
28.03.2019 13:20
Każdy, kto ma ogród wie, że chętne do pracy ręce to nie wszystko. Potrzebujemy profesjonalnych narzędzi, które pomogą zadbać o piękny wygląd ogrodu przez cały sezon. Po zimie, żeby doprowadzić ogród do ładu, niezbędne okażą się nożyce ogrodowe, sekatory oraz rozdrabniarki do gałęzi. Wybraliśmy modele z polskich sklepów.

Nożyce ogrodowe

Nożyce ogrodoweNożyce ogrodowe Fot. CC0 public domain, kolaż czterykąty

W każdym ogrodzie narzędziem must have są nożyce. Wyróżniamy modele ręczne oraz mechaniczne. Nożyce ręczne przydadzą się do przycięcia drzewek, krzewów, gałęzi, z kolei z żywopłotem i większym krzewami zdecydowanie lepiej poradzą sobie nożyce mechaniczne, zasilane prądem lub wygodniej – paliwem.

Regularne przycinanie roślin to kluczowa kwestia, jeśli chodzi o pielęgnację ogrodu. Pozbędziemy się dzięki temu martwych części roślin, wyregulujemy kształt rośliny, prześwietlimy najgęściejsze części krzewów, jednym słowem uatrakcyjnimy wizualnie ogród.

Jakie nożyce ogrodowe wybrać? Najlepiej sprawdzają się modele z solidnym uchwytem, teleskopową rączką, dzięki czemu wyrównamy wysokie i niskie partie roślin. Kupując nożyce, powinniśmy zwrócić uwagę na maksymalną średnicę rozstawu.

W dużych ogrodach zdecydowanie lepiej sprawdzą się urządzenia mechaniczne. Modele akumulatorowe działają bezprzewodowo, są lekkie, wydajne i zapewniają ciszę podczas pracy. Nożyce elektryczne mogą być niewygodne ze względu na plączący się kabel. Z kolei nożyce spalinowe poradzą sobie nawet z najtwardszymi gałęziami, jednak są dość głośne i emitują spaliny.

Sekator - jaki wybrać?

Sekator ogrodowySekator ogrodowy Fot. Homebook, materiały partnera, CC0 Public domain, kolaż czterykąty

Nie od dziś wiadomo, że zadbane drzewa i krzewy rosną zdrowiej, lepiej kwitną, owocują i wyglądają estetyczne. Należy je odpowiednio przycinać. W każdym ogrodzie przyda się sekator. Najpopularniejsze są sekatory aluminiowe, które nie wymagają dużo siły; dla zwiększenia komfortu możemy wybrać sekator z rączkami pokrytymi gąbką.

Sekator bez problemu poradzi sobie z roślinami zielonymi, pędami, gałęziami zdrowymi oraz suchymi. Doskonale sprawdzają się sekatory nożycowe, o 2 parach ostrzy, które przecinają, ale nie miażdżą roślin. To bardzo ważne!

Sekatory jednoostrzowe, czyli kowadełkowe, mają większą siłę cięcia, świetnie sprawdzą się do twardych gałęzi, jednak miękkie i delikatne rośliny po prostu zmiażdżą.

Rozdrabniarka do gałęzi - nieoceniony pomocnik

Rozdrabniacz gałęziRozdrabniacz gałęzi Fot. shutterstock

Każdy posiadacz działki doceni obecność rozdrabniacza do gałęzi w swoim przydomowym garażu. To urządzenie doskonale sprawdzi się zarówno w pracach porządkowych, jak i pielęgnacyjnych. Na pewno zdarza ci się zgromadzić na działce ścięte lub połamane gałęzie, z którymi, jeśli nie mamy kominka, nie zawsze wiadomo, co zrobić.

Rozdrabniacz do gałęzi poradzi sobie z nawet z dużymi gałęziami - rozdrobni je w taki sposób, że śmiało będziemy mogli je wykorzystać do ściółkowania roślin na klombie czy też stworzenia kompostu.

Wyróżniamy rozdrabniacze spalinowe oraz elektryczne. Te pierwsze charakteryzuje niesamowita wydajność, bez problemu posieka nawet najgrubsze i największe gałęzie, ich ceny zaczynają się od 2 tysięcy złotych. Z kolei elektryczne zasilane prądem, są zdecydowanie tańsze - kupimy je już od 300 złotych.

Komentarze (1)
Zaloguj się
  • thegreatmongo

    Oceniono 2 razy 2

    Ja bym zachecal do wynajmu tych rzeczy. Nie ma co wydawac 2000 zl na cos co uzyjesz trzy razy do roku. Za 50 zl mozna na caly dzien wynajac rozdrabniacz, a odpada martwienie sie o serwis i przechowywanie duzej smierdzacej maszyny

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX