Rodzaje materacy - na którym wyśpisz się najlepiej?

"Jak sobie pościelisz, tak się wyspisz" - wszyscy doskonale znamy to przysłowie, jednak nie wszyscy wiemy, jak wybrać odpowiedni materac. To kluczowa kwestia, jeśli chcemy komfortowo wypoczywać! Piankowy, kieszeniowy czy bonelowy? Sprawdź, który jest dla Ciebie!

Podczas snu regeneruje się cały organizm, odpoczywa po ciężkim dniu, odpręża się. Nikogo nie musimy przekonywać, jak ważny dla naszego kręgosłupa i narządów wewnętrznych jest odpoczynek. Pomoże w tym właściwie dobrany materac, który zapewni nam optymalne ułożenie ciała, pozwalające na zdrowy i komfortowy sen.

Materac piankowy

Materac piankowyMaterac piankowy Fot. selsey, homebook, materiały partnerów, kolaż czterykąty

Wybierając materac, musimy zwrócić uwagę, by ułożenie ciała pozwalało na odciążenie kręgosłupa. Materac piankowy zapewnia nam miękkość podłoża i odpowiednią cyrkulację powietrza, chroniąc przed nadmierną potliwością.

Materac piankowy sam dopasowuje się do ciała śpiącej osoby, stanowi idealną podporę. Ma wysoką elastyczność i odporność na odkształcenia. Samodzielnie możesz dobrać odpowiednią twardość materaca. Model piankowy jest lekki, łatwo go przenosić, przewozić, zwinąć w rulon.

Materac piankowy konstruowany jest z różnego rodzaju pianek, które różnią się elastycznością, sprężystością, wielkością porów oraz gęstością. Mamy możliwość dobrania pianek składających się na dany materac, według swoich potrzeb. Pianki idealnie się dopasowują do kształtu i ciężaru ciała, nawet w newralgicznych miejscach, takich jak biodra czy łopatki.

W materacach piankowych mamy możliwość stosowania pianek anty-alergicznych oraz ogromny wachlarz właściwości ortpoedycznych. Ten model zapewnia zdecydowanie wysoki komfort wypoczynku dzięki technologi bez sprężyn.

Dla kogo sprawdzi się materac piankowy?

 • dzieci, młodzieży
 • sportowców
 • dorosłych
 • osób w czasie rehabilitacji
 • osób z przewlekłymi bólami kręgosłupa
 • osób z nadwagą lub niedowagą
 • par o dużej różnicy wagowej

Materac kieszeniowy

Materac kieszeniowyMaterac kieszeniowy Fot. selsey, materiały partnera

Materac kieszeniowy wyposażony jest w sprężyny woreczkowe. Każda ze sprężyn umieszczona jest w kieszonce, a następnie kieszonki ze sobą łączone. To świetna technika, która gwarantuje, że sprężyna się nie przemieści, ani nie wydostanie na wierzch, dzięki temu materace kieszeniowe cieszą się tak ogromną popularnością.

Model kieszeniowy materaca charakteryzuje się ogromną elastycznością, dzięki temu że kieszenie sprężyny nie zakłócają wzajemnie swojej pracy, materac ugina się jedynie w miejscu jego nacisku. Produkt ma nawet do 7 stref anatomicznych, dzięki czemu dopasowuje się do każdej części ciała. Kieszenie tłumią odgłosy, dzięki czemu sprężyny nie skrzypią, gdy śpiąca osoba się porusza. Ogromną zaletą jest reagowanie na nacisk indywidualny, dzięki czemu druga osoba nie odczuwa podczas snu ruchu tej pierwszej.

Dla kogo sprawdzi się materac kieszeniowy?

 • dla osób o dużej wadze ciała
 • dla par
 • dla osób cierpiących na choroby kręgosłupa

Materac bonelowy

Materace boneloweMaterace bonelowe Fot. Homebook, materiały partnera, kolaż czterykąty

W tym rodzaju materaca sprężyny w kształcie klepsydry połączone są za pomocą drutu. Materac bonelowy cieszy się coraz większą popularnością, ma zarówno zalety, jak i wady.

Materac bonelowy cechuje wytrzymałość, jest elastyczny powierzchniowo, dzięki czemu pod wpływem nacisku ugina się cała powierzchnia materaca, nie wygniata się on w jednym miejscu. Atutem materaca bonelowego jest niska cena, kupić go możemy już od 300 złotych.

Materac bonelowy jest dość trwały, wytrzyma skakanie i szybki wzrost osoby na nim śpiącej. Nie odkształci się, również pod wpływem zmiany postury osoby, która na nim śpi.

Ten model materaca nie sprawdzi się w przypadku par, każdy ruch partnera będzie silnie odczuwany przez drugą osobę. Nie dopasuje się od również do ciała śpiącej osoby, tak jak materac kieszeniowy.

Dla kogo materac bonelowy?

 • idealny dla singli
 • dla osób tęższych
 • lubiących twardsze materace
 • dla starszych dzieci, które lubią robić na łóżku skoki czy filkołki.
Więcej o:
Copyright © Agora SA