Donice do ogrodu - wybieramy najładniejsze modele w świetnej cenie

Jeśli masz działkę, wiesz jak ważne jest odpowiednie zagospodarowanie zielonej przestrzeni. Zieleń pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, dlatego warto otaczać się dużą ilością zieleni. Niezbędne będą dla nich donice. Czym kierować się przy wyborze donic ogrodowych? Wybraliśmy najładniejsze modele z polskich sklepów.

Na co warto zwrócić uwagę kupując donice ogrodowe?

  • MATERIAŁ:

Wybierasz donice do swojego ogrodu? Najważniejszą kwestią jest materiał, z jakiego zostały wykonane. Jeśli chcesz, by posłużyły dłużej niż jeden sezon koniecznie zwróć uwagę na to czy są odporne na działanie czynników atmosferycznych: promieniowanie UV, wilgoć, mróz. W sklepach znajdziemy modele wykonane z metalu, drewna, plastiku, gliny, polietylenu – niektóre rośliny lepiej czują się w określonych materiałach.

Inteligentna doniczka Click and Grow.Inteligentna doniczka Click and Grow. Fot. Sferis

Donice z gliny, kamienia oraz drewniane są stabilne, odporne na deszcz i wiatr, dzięki czemu posłużą przez kilka lat. Z kolei modele plastikowe kupimy niemal w każdym kolorze, dzięki czemu ożywimy aranżację ogrodu. Wadą donic plastikowych jest szybkie nagrzewanie, a więc rośliny trzeba będzie częściej podlewać.Do uprawy ziół lepsze będą doniczki ceramiczne niż plastikowe.

Do uprawy ziół lepsze będą doniczki ceramiczne niż plastikowe. Kolorowe, sezonowe kwiaty najlepiej będą czuły się w niskich i podłużnych donicach. Dla krzewów i małych drzewek najlepsza będzie donica ogrodowa o średnicy około 50 cm i nieco większej głębokości.

Donica ogrodowaDonica ogrodowa shutterstock.com

  • KSZTAŁT I ROZMIAR

Kształt donic również ma znaczenie. Najlepiej sprawdzają się modele o dużej średnicy. Wysokie, wąskie donice z lekkich materiałów łatwo przewróci wiatr.

Donica powinna być dopasowana pod względem wielkości do objętości korzeniowej rośliny. Gdy roślina rośnie, należy ją szybko przesadzić, w ciasnej przestrzeni, korzenie nie będą mogły odpowiednio się rozwijać i zaczną wysychać. Wysokość donicy powinna sięgać 1/3 wysokości rośliny.

Aranżując ogród warto zachować spójność w wyborze donic, bo tylko w takiej przestrzeni będziemy w stanie odpocząć. Sprawdź też wiszące donice do grodu i na taras.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.