Donice do ogrodu - wybieramy najładniejsze modele w świetnej cenie

Karolina Mucha
21.07.2021 09:00
Jeśli masz działkę, wiesz jak ważne jest odpowiednie zagospodarowanie zielonej przestrzeni. Zieleń pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, dlatego warto otaczać się dużą ilością zieleni. Niezbędne będą dla nich donice. Czym kierować się przy wyborze donic ogrodowych? Wybraliśmy najładniejsze modele z polskich sklepów.

Na co warto zwrócić uwagę kupując donice ogrodowe?

 • MATERIAŁ:

Wybierasz donice do swojego ogrodu? Najważniejszą kwestią jest materiał, z jakiego zostały wykonane. Jeśli chcesz, by posłużyły dłużej niż jeden sezon koniecznie zwróć uwagę na to czy są odporne na działanie czynników atmosferycznych: promieniowanie UV, wilgoć, mróz. W sklepach znajdziemy modele wykonane z metalu, drewna, plastiku, gliny, polietylenu – niektóre rośliny lepiej czują się w określonych materiałach.

Inteligentna doniczka Click and Grow.Inteligentna doniczka Click and Grow. Fot. Sferis

Donice z gliny, kamienia oraz drewniane są stabilne, odporne na deszcz i wiatr, dzięki czemu posłużą przez kilka lat. Z kolei modele plastikowe kupimy niemal w każdym kolorze, dzięki czemu ożywimy aranżację ogrodu. Wadą donic plastikowych jest szybkie nagrzewanie, a więc rośliny trzeba będzie częściej podlewać.Do uprawy ziół lepsze będą doniczki ceramiczne niż plastikowe.

Do uprawy ziół lepsze będą doniczki ceramiczne niż plastikowe. Kolorowe, sezonowe kwiaty najlepiej będą czuły się w niskich i podłużnych donicach. Dla krzewów i małych drzewek najlepsza będzie donica ogrodowa o średnicy około 50 cm i nieco większej głębokości.

Donica ogrodowaDonica ogrodowa shutterstock.com

 • KSZTAŁT I ROZMIAR

Kształt donic również ma znaczenie. Najlepiej sprawdzają się modele o dużej średnicy. Wysokie, wąskie donice z lekkich materiałów łatwo przewróci wiatr.

Donica powinna być dopasowana pod względem wielkości do objętości korzeniowej rośliny. Gdy roślina rośnie, należy ją szybko przesadzić, w ciasnej przestrzeni, korzenie nie będą mogły odpowiednio się rozwijać i zaczną wysychać. Wysokość donicy powinna sięgać 1/3 wysokości rośliny.

Aranżując ogród warto zachować spójność w wyborze donic, bo tylko w takiej przestrzeni będziemy w stanie odpocząć. Sprawdź też wiszące donice do grodu i na taras.

Więcej o:
Komentarze (7)
Zaloguj się
 • albrecht_kalba

  Oceniono 77 razy 77

  Zrobiłem kilka dni temu dwie duże donice do rozmarynu z pozostałości desek tarasowych i trzypoziomowe doniczki w liczbie sztuk trzech, z palet na których przywieziono mi kostkę brukową. Pomalowane białym i szarym drewnochronem. Cena 53 zł za wkręty do drewna i tarcze ścierne do szlifierki.
  Nie konsumpcją a recyklingiem świat ocalimy.

 • kaminmal

  Oceniono 10 razy 10

  Dlaczego reklamujecie produkty których dawno nie ma w sprzedaży- np. donica przyścienna, wszędzie niedostępna.Najpierw sprawdźcie

 • ociec04

  Oceniono 7 razy 5

  Ta inteligentna doniczka do ziół kosztuje 387 zł. Mała świeża bazylia to koszt około 5 zł. Wystarczy na 2 do 3 tygodni. Za ten "super" produkt można kupować zioła przez 144 do 231 tygodni (albo więcej jak ktoś oszczędny).

 • m.trybulec

  Oceniono 23 razy -15

  Może warto wspomnieć jeszcze o donicach, które są elementami systemu dekoracyjnego Pino (beton imitujący drewno).

 • Primo Nitka

  Oceniono 44 razy -36

  Kupiłem własnie do ogrodu 4 donice 50tki od firmy z Krakowa...Firstelement..świetny pomysł, nie dość że stal cynkowa malowana proszkowo to mają wymienne panele którymi można je przyozdobić jak sie chce... a i dobry patent że są rozkładane..mega produkt, polecam!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX