Pierwszym podstawowym błędem przy zakupie hamaka, jest sugerowanie się przede wszystkim wyglądem i ceną. Jeśli zależy nam na wygodzie i komforcie użytkowania oraz trwałości, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim jego jakość. Jaki powinien być odpowiednio dobrany hamak? Wiele zależy od tego, gdzie chcemy zamontować nasz hamak i ile miejsca możemy na niego przeznaczyć. Do wyboru mamy dwa typy hamaków: hamak klasyczny i fotel hamakowy.
Brak miejsca na duży, tradycyjny hamak nie musi oznaczać koniec marzeń o wygodnym siedzisku w którym odpoczniemy po ciężkim dniu. Świetną alternatywą dla klasycznych hamaków są fotele hamakowe. Nie dość, że zmieszczą się nawet na małym balkonie to bez problemu można je zamontować zarówno w pokoju jak i w ogrodzie. Fotel hamakowy, nazywany też często hamakiem brazyliskim nie zastąpi nam w pełni klasycznego modelu. Mimo że fotele hamakowe są wygodne i świetnie sprawdzą się jako siedzisko, gdzie można odpocząć lub poczytać książkę, to jednak ze względu na siedzisko w formie krzesła nie będzie on na tyle wygodny, aby spędzić w nim całą noc.
Wciąż bardzo modny jest hamak klasyczny, zamocowany między dwoma ścianami lub stelażu ogrodowym. Klasyczny hamak świetnie sprawdzi się zarówno w mieszkaniu jak i na tarasie czy w ogrodzie. Jego niewątpliwą zaletą jest szerokie zastosowanie - w końcu można w nim nie tylko odpoczywać, czytać książki, ale nawet spać całą noc. Jeśli wybierzemy duży model można korzystać z niego nawet w kilka osób jednocześnie. Coraz częściej, hamaki są używane zamiast kanapy. Ponadto hamak klasyczny jest wygodny, praktyczny i naprawdę pojemny. Przed zakupem trzeba jednak pamiętać, żeby dobrać odpowiedni rozmiar. W przeciwnym razie może się okazać, że hamak nie zmieści się na małym balkonie lub niewielkim pokoju.