Bliżej kolonii: meble z drewna tekowego. Przegląd

Meble kolonialne są wyjątkowe, dodają wnętrzom stylu, wypełniają dobrą energią i zachwycają niebanalnym kolorem. Egzotyczne meble wykonywane są z drewna pozyskiwanego w Azji i Afryce - drewna tekowego. Sprawdziliśmy, jakie jest to drewno i wybraliśmy dla Was najładniejsze modele mebli.

Egzotyczne meble z drewna tekowego - jakie są?

Meble tekowe
Meble tekowe Fot. Homebook, materiały partnera, kolaż czterykąty

Wyróżniamy 3 typy drewna, a którego wykonywane są egzotyczne meble: palisander, drewno mangowca oraz drewno tekowe. Meble tekowe są kwintesencją stylu orientalnego. Dlaczego? Ten typ drewna doskonale nadaje się do produkcji zarówno mebli do domu, jak i do ogrodu.

Meble tekowe nie przyjmują wody, nie wymagają specjalnej konserwacji, a dodatkowo cechuje je bardzo długa żywotność. Teczyna ma charakterystyczną, piękną, głęboką, ciemną barwę. Drewno to pozyskiwanie jest jedynie w południowej Azji.

Meble tekowe - gdzie się sprawdzą?

Meble tekowe doskonale sprawdzą się w domu, dodając wnętrzom niepowtarzalnego stylu i charakteru. Orientalne, fikuśne zdobienia będą świetną dekoracją. Na jaki mebel najlepiej się zdecydować? Strzałem w
dziesiątkę będą tekowe skrzynie, stołki, taborety. W sypialni doskonale sprawdzą się szafki nocne, w przedpokoju konsole, w salonie stolik kawowy. Nie musimy obawiać się ustawiania mebli tekowych w łazience, wilgoć im nie straszna, a łazienka nabierze niepowtarzalnego klimatu i przytulności!

Meble tekowe do ogrodu
Meble tekowe do ogrodu Fot. Homebook, materiały partnera, kolaż czterykąty

Drewno tekowe znosi wilgoć, słońce, mróz i zmiany temperatury. Meble sprawdzą się w ogrodzie, na tarasie czy balkonie. Będą wytrzymałe i posłużą wiele sezonów, bez użycia jakiejkolwiek dodatkowej ochrony powierzchni. Drewno tekowe zawiera w sobie wiele substancji oleistych, więc olejowanie
powierzchni mebli nie jest konieczne.

Jak pielęgnować meble tekowe?

Meble tekowe nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Jak utrzymać je w czystości? Wystarczy przecierać powierzchnię mebla wilgotną ściereczką. Jeśli według nas mebel wymaga mocniejszego wyczyszczenia, polecamy użyć szarego mydła, które jest najbardziej naturalne i tworzy na drewnie tekowym
naturalną powłokę ochronną.

Warto pamiętać, ze rozlany na meblu tekowym sok, kawa, herbata czy wino może spowodować trwałe przebarwienia. W takim przypadku należy przetrzeć, najlepiej na świeżo plamę mokrą szmatką z odrobiną szarego, jednak rozcieńczonego mydła. Jeśli jednak plama wniknie głębiej, możemy użyć papieru ściernego o gradacji 220. Wyczyszczone miejsce, mimo, że początkowo będzie jaśniejszą częścią mebla, ściemnieje.

Więcej o: