Stacja pary, czyli żelazko z generatorem pary - jak wybrać?

KM
12.08.2019 09:00
Marzysz o efektywnym prasowaniu? Chcesz, żeby była to czynność łatwa i przyjemna? Mamy dla ciebie urządzenie idealne - stację parową. Urządzenie z generatorem pary to gwarancja efektywnego, solidnego i zdecydowanie szybszego prasowania każdego materiału! Jak wybrać generator pary? Doradzamy!

Stacja parowa – jak działa?

Stacja paryStacja pary Fot. philips, materiały partnera

Dużo prasujesz? Jeśli twoja odpowiedź jest twierdząca, stacja parowa to urządzenie idealne dla Ciebie. Generator pary działa podobnie jak żelazko parowe, jednak największa różnica tkwi w wyrzucaniu pary. Generator robi to pod zdecydowanie większym ciśnieniem, dzięki czemu tkanina jest nawilżona i ogrzana, a tym samym łatwiej wyprasować stopą żelazka każdy materiał, nawet ten najbardziej podatny na zagniecenia.

Generator pary wyposażony jest w specjalny bojler, który odpowiada za wytwarzanie pary wodnej pod bardzo wysokim ciśnieniem. W stacji parowej znajduje się także duży zbiornik na wodę, który napełniamy przed rozpoczęciem prasowania - niektóre modele pozwalają na uzupełnianie wody także w trakcie pracy. Urządzenie połączone jest ze stacją parową rurką, którą przepływa gotowa para o ciśnieniu co najmniej 3,5 Ba.

Zaletą żelazka z generatorem pary jest możliwość prasowania zarówno na płasko, jak i w pionie, gdy ubranie zawieszone jest na manekinie czy wieszaku. Używanie stacji parowej gwarantuje dłuższą żywotność odzieży. Nie trzeba pocierać stopą po tkaninie, ponieważ para nawet z odległości poradzi sobie z zagnieceniami, co więcej, w ten sposób wygładzimy także te ubrania, których absolutnie nie powinniśmy dotykać stopą żelazka, np. garnitur.

Zakup dobrej jakości stacji parowej to wydatek rzędu 1000 zł wzwyż.

PerfectCare Elite Plus Żelazko z generatorem paryPerfectCare Elite Plus Żelazko z generatorem pary Fot. philips, materiały partnera, kolaż czterykąty

Na co zwrócić uwagę, kupując stację parową?

Oto kluczowe parametry, na które trzeba zwrócić uwagę wybierając generator pary:

 • ciśnienie  - powinno być wysokie, co gwarantuje efektywniejsze i szybsze prasowanie. Optymane to 3-8 barow;
 • moc – 950-3100 watów – decyduje ona o szybkości nagrzewania i wytwarzania pary;
 • czas podgrzewania – optymalnie 2 minuty, by urządzenie nagrzało się w pełni i wydajnie pracowało;
 • pojemność zbiornika na wodę – najlepiej, jeśli będzie on wyjmowany, o pojemności 1,5 – 2,5 litra;
 • rodzaj stopy – czyli materiał, z jakiego jest wykonana, co wpływa na żywotność urządzenia i komfort użytkowania. Wyróżniamy stopy aluminiowe, ceramiczne, stalowe, szafirowe, szklane;
 • długość przewodu – najlepiej 1,6-2 metry;
 • blokada kapania – ta funkcja odcina dopływ wody w momencie, gdy temperatura żelazka osiąga poziom odpowiedni do prasowania tkanin delikatnych;
 • wytwarzanie pary – stacje parowe powinny wytwarzać od 35 do 150 gramów pary w ciągu minuty.

Warto szukać urządzeń, które wyposażone są w funkcję auto-off, czyli samoczynne wyłączanie po kilku minutach spoczynku, system odkamieniania, samooczyszczenia, wyświetlacz LCD, alarm niskiego poziomu wody, a także system ICare, dzięki któremu żelazko dostosowuje temperaturę do prasowanej w danej chwili tkaniny.

Generator pary VS żelazko parowe – co lepsze?

Jeszcze do niedawna w naszych domach królowały żelazka parowe, lekkie i poręczne. Coraz częściej jednak wybieramy stacje pary, które gwarantują szybsze i bardziej skuteczne prasowanie. Choć cena stacji parowych jest zdecydowanie wyższa, idzie ona w parze z jakością prasowania.

Stacja pary do efektywnego i szybkiego prasowaniaStacja pary do efektywnego i szybkiego prasowania Fot. philips, materiały partnera, kolaż czterykąty

Stacja parowa jest zdecydowanie większa, ale i cięższa od żelazka parowego. Wymaga również kupna specjalnej deski do prasowania, wykonanej z odpowiedniego materiału - nie może być to płyta OSB. Jeśli szukasz kompaktowego rozwiązania, lepiej kupić żelazko parowe - ceny tych urządzeń wahają się w przedziale 120-600 złotych. Jeśli stawiasz na wygodę, a w twoim domu piętrzą się sterty upranych rzeczy wszystkich domowników, na pewno zależy ci na oszczędności czasu – w takim przypadku warto rozważyć zakup stacji parowej. Szybkie prasowanie dobrym urządzeniem na pewno znajdzie zwolenników. Żelazko z generatorem pary polecamy także osobom, które zajmują się szyciem - para z urządzenia błyskawicznie pomoże rozprasować każdy szew czy zaszewkę na zawieszonym na wieszaku ubraniu.

Więcej o:
Komentarze (4)
Zaloguj się
 • joankb

  Oceniono 6 razy 2

  Nie, nie marzę o efektywnym prasowaniu.... no i co ja teraz biedna kupię? Kasa się zmarnuje.
  Nie prasuję od lat, nawet nie wiem gdzie jest żelazko.

 • adusia784

  0

  Ja mam żelazko parowe z Brauna i w końcu prasowanie nie jest dla mnie męczarnią. Szybko mogę wyprasować mężowi koszulę na wieszaku albo sobie sukienkę z lnu. Tutaj znalazłam ciekawy artykuł o żelazkach lazienkowy.pl/5014-43-1862-dodaj-pary-swoim-ubraniom!-poznaj-zelazko-z-generatorem-pary.html

 • maszkaa

  0

  Żelazko parowe (mam Brauna od kilku lat) jest po prostu nieocenione! Kolejny niezbędny element wyposażenia w każdym domu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX