Dużo prasujesz? Jeśli twoja odpowiedź jest twierdząca, stacja parowa to urządzenie idealne dla Ciebie. Generator pary działa podobnie jak żelazko parowe, jednak największa różnica tkwi w wyrzucaniu pary. Generator robi to pod zdecydowanie większym ciśnieniem, dzięki czemu tkanina jest nawilżona i ogrzana, a tym samym łatwiej wyprasować stopą żelazka każdy materiał, nawet ten najbardziej podatny na zagniecenia.
Generator pary wyposażony jest w specjalny bojler, który odpowiada za wytwarzanie pary wodnej pod bardzo wysokim ciśnieniem. W stacji parowej znajduje się także duży zbiornik na wodę, który napełniamy przed rozpoczęciem prasowania - niektóre modele pozwalają na uzupełnianie wody także w trakcie pracy. Urządzenie połączone jest ze stacją parową rurką, którą przepływa gotowa para o ciśnieniu co najmniej 3,5 Ba.
Zaletą żelazka z generatorem pary jest możliwość prasowania zarówno na płasko, jak i w pionie, gdy ubranie zawieszone jest na manekinie czy wieszaku. Używanie stacji parowej gwarantuje dłuższą żywotność odzieży. Nie trzeba pocierać stopą po tkaninie, ponieważ para nawet z odległości poradzi sobie z zagnieceniami, co więcej, w ten sposób wygładzimy także te ubrania, których absolutnie nie powinniśmy dotykać stopą żelazka, np. garnitur.
Zakup dobrej jakości stacji parowej to wydatek rzędu 1000 zł wzwyż.
Oto kluczowe parametry, na które trzeba zwrócić uwagę wybierając generator pary:
Warto szukać urządzeń, które wyposażone są w funkcję auto-off, czyli samoczynne wyłączanie po kilku minutach spoczynku, system odkamieniania, samooczyszczenia, wyświetlacz LCD, alarm niskiego poziomu wody, a także system ICare, dzięki któremu żelazko dostosowuje temperaturę do prasowanej w danej chwili tkaniny.
Jeszcze do niedawna w naszych domach królowały żelazka parowe, lekkie i poręczne. Coraz częściej jednak wybieramy stacje pary, które gwarantują szybsze i bardziej skuteczne prasowanie. Choć cena stacji parowych jest zdecydowanie wyższa, idzie ona w parze z jakością prasowania.
Stacja parowa jest zdecydowanie większa, ale i cięższa od żelazka parowego. Wymaga również kupna specjalnej deski do prasowania, wykonanej z odpowiedniego materiału - nie może być to płyta OSB. Jeśli szukasz kompaktowego rozwiązania, lepiej kupić żelazko parowe - ceny tych urządzeń wahają się w przedziale 120-600 złotych. Jeśli stawiasz na wygodę, a w twoim domu piętrzą się sterty upranych rzeczy wszystkich domowników, na pewno zależy ci na oszczędności czasu – w takim przypadku warto rozważyć zakup stacji parowej. Szybkie prasowanie dobrym urządzeniem na pewno znajdzie zwolenników. Żelazko z generatorem pary polecamy także osobom, które zajmują się szyciem - para z urządzenia błyskawicznie pomoże rozprasować każdy szew czy zaszewkę na zawieszonym na wieszaku ubraniu.