Deska do prasowania - jak wybrać? Funkcjonalne modele [wybór redakcji]

Wśród mnóstwa domowych obowiązków dużo czasu zajmuje prasowanie. Czyste i pozbawione zagnieceń ubrania to gwarancja zadbanego wizerunku, co jak wiadomo jest kluczową sprawą w kontaktach z innymi ludźmi. W każdym domu niezbędna jest deska do prasowania. Jak wybrać najlepszą, by była funkcjonalna, zajmowała mało miejsca i była ładna? Podpowiadamy!

Rozmiar, materiał i kształt deski do prasowania - jaka powinna być?

Deska do prasowaniaDeska do prasowania Fot. shutterstock

Część z nas nie lubi prasowania, ale dzięki odpowiedniej desce do prasowania ta czynność może stać się łatwiejsza, a przede wszystkim przyjemniejsza do wykonania. Idealna deska do prasowania powinna być wygodna i stabilna. Wyróżniamy modele tradycyjne, które nie są drogie, deskę kupimy już od 70 zł oraz modele elektryczne, gdzie żelazko zostaje podłączone bezpośrednio do deski, ceny takich modeli zaczynają się od 800 złotych.

Najważniejszym elementem każdej deski do prasowania jest blat. Nowoczesne modele nie są już tak ciężkie jak dawniej. Najpopularniejsze są te z metalową kratą, która pozwala na odprowadzanie pary wodnej i zapobiega gromadzenia się wilgoci. Równie często wybierane są także blaty wykonane z aluminium, jednak są one trochę cięższe.

Warto wybrać deskę z nakładkami antypoślizgowymi, które pozwolą zapobiec przesuwaniu się jej podczas pracy. Najnowsze modele mają także nakładkę na blat deski, która zabezpieczy żelazko.

Blaty różnią się od siebie kształtem i wielkością. Standardowe deski do prasowania mają 114 cm długości oraz 34 cm szerokości. Warto wybrać model nieco zwężony z jednej strony, co zdecydowanie ułatwi prasowanie koszul, spodni czy spódnic. Do większości desek dołączony jest specjalny rękawnik, który ułatwia prasowanie dziecięcych ubranek, rękawów i sukienek.

Ważna jest możliwość regulacji wysokości, która zapewni wygodę dla naszego kręgosłupa. Nie bez znaczenia jest także materiał, którym deska jest obita - zadbajmy o to, by był on odporny na temperatury i przepuszczał wodę. Najlepszym wyborem będzie bawełna.

Dlaczego wybór deski do prasowania jest tak ważny?

Wybór deski do prasowania jest ważny niemniej niż dobór żelazka. Odpowiednio dobrana deska to nie tylko gwarancja wygody, ale także wsparcie dla naszego kręgosłupa. Z pewnością nie prasujemy mnóstwa ubrań każdego dnia, ale gdy przystępujemy do tej czynności,  spędzamy godzinę lub nawet dwie nad deską do prasowania, w pochylonej pozycji.

Deska do prasowania to must have w każdym domuDeska do prasowania to must have w każdym domu Fot. shutterstock

Wygląd deski do prasowania warto urozmaicić kolorowym pokrowcem, który w każdej chwili można zdjąć i uprać, wybraliśmy dla Was kilka:

Deska powinna być stabilna, aby uniknąć chybotania i przypadkowego strącenia żelazka, które mogłoby nas poparzyć. Solidne tworzywo zagwarantuje bezpieczeństwo nie tylko osobie prasującej, ale także znajdującym się w pobliżu domownikom.

Poniżej znajdziecie suszarki na pranie, pamiętajcie, że porządnie rozwieszone pranie gwarantuje, ze prasowanie będzie łatwiejsze i szybsze.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.