Deski kompozytowe to obecnie jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych na tarasie i balkonie. Wykonuje się je z połączenia pyłu drewniane z technologią polimerową, przy użyciu polichlorku winylu. Co ciekawe, deski kompozytowe nie są używane jedynie na tarasie, ale do wykończenia ścian, gdzie imituje naturalne drewno, jak również we wnętrzu budynku.
Deski kompozytowe są nie tylko świetną alternatywą dla drewna, ale również łudząco przypominają deski wykonane z naturalnego drewna. Co więc wybrać – drewno czy kompozyt? Wszystko zależy od naszych potrzeb i oczekiwań. Jeśli szukamy materiału, który będzie łudząco podobny do drewna, a jednocześnie trwały i odporny na uszkodzenia to deski kompozytowe sprawdzą się idealnie. Dodatkowo, nie wymagają one tak szczególnej konserwacji, jak modele wykonane z naturalnego drewna. Przewagą desek kompozytowych nad drewnianymi jest także idealnie gładka powierzchnia i brak drzazgi, czego nie da się uzyskać w przypadku desek drewnianych. Jedna jak każdy materiał, deski kompozytowe posiadają również drobne wady, takie jak mocne nagrzewanie się desek, przez co w upalne dni możemy zapomnieć o przechadzaniu się po tarasie gołymi stopami.
Deski kompozytowe różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale również materiałem z jakiego je wykonano. W sklepach znajdziemy modele wykonane z:
PCV. Deski kompozytowe PCV, czyli z polichlorku winylu i pyłu drzewnego uznaje się za najlepsze spośród wszystkich modeli dostępnych na rynku. Dzięki dużej ilości polichlorku winylu są bardzo odporne na wilgoć i wysokie temperatury.
HDPE. Deska kompozytowa HDPE ma gorsze właściwości eksploatacyjne, przez co jest bardziej podatna na zarysowania, niskie temperatury promienie słoneczne.
PP. Deska kompozytowa wykonana z polipropylenu posiada znacznie mniejszą zawartość pyłu drzewnego, przez co nie imituje naturalnego drewna tak dobrze jak deski PCV. Dodatkowo jest mniej odporna na uszkodzenia i złe warunki atmosferyczne.