Deska kompozytowa - idealna na taras czy balkon. Nasze propozycje

MT
02.05.2019 11:00
Deska kompozytowa z roku na rok jest coraz chętniej wybieranym materiałem na taras czy balkon. Nie dość, że to doskonała alternatywa dla drewna to jeszcze jest szczególnie odporna na warunki atmosferyczne i bardzo trwała, dzięki czemu może posłużyć na długie lata. Jakie są jeszcze zalety desek kompozytowych? Który rodzaj wybrać?

Deski kompozytowe to obecnie jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych na tarasie i balkonie. Wykonuje się je z połączenia pyłu drewniane z technologią polimerową, przy użyciu polichlorku winylu. Co ciekawe, deski kompozytowe nie są używane jedynie na tarasie, ale do wykończenia ścian, gdzie imituje naturalne drewno, jak również we wnętrzu budynku.

Deska kompozytowa czy drewniana

Deski kompozytowe to świetna alternatywa dla drewna.Deski kompozytowe to świetna alternatywa dla drewna. Deska kompozytowa świetnie sprawdzi się na balkonie i tarasie. fot. DLH

Deski kompozytowe są nie tylko świetną alternatywą dla drewna, ale również łudząco przypominają deski wykonane z naturalnego drewna. Co więc wybrać – drewno czy kompozyt?  Wszystko zależy od naszych potrzeb i oczekiwań. Jeśli szukamy materiału, który będzie łudząco podobny do drewna, a jednocześnie trwały i odporny na uszkodzenia to deski kompozytowe sprawdzą się idealnie. Dodatkowo, nie wymagają one tak szczególnej konserwacji, jak modele wykonane z naturalnego drewna. Przewagą desek kompozytowych nad drewnianymi jest także idealnie gładka powierzchnia i brak drzazgi, czego nie da się uzyskać w przypadku desek drewnianych. Jedna jak każdy materiał, deski kompozytowe posiadają również drobne wady, takie jak mocne nagrzewanie się desek, przez co w upalne dni możemy zapomnieć o przechadzaniu się po tarasie gołymi stopami.

Zalety desek kompozytowych

 • Trwałość. Wybierając materiał na taras czy balkon jednym z głównych kryteriów, którymi należy się kierować jest trwałość i odporność na wszelkie uszkodzenia. W przypadku desek kompozytowych nie musimy martwić się o ich żywotność. Kompozyt jest wyjątkowo trwały na złe warunki pogodowe, uszkodzenia mechaniczne czy ścieranie, przez co przetrwa nawet najsurowsze zimy, potężne opady deszczu czy upalne lata. Co więcej, jest bardzo trwały, dzięki czemu mamy pewność, że taras wykonany z desek kompozytowych będzie nam służył na długie lata.
 • Świetnie imituje drewno. Deski kompozytowe to znakomita alternatywa dla drewna, ponieważ swoim wyglądem świetnie imituje naturalne drewno. Taras wygląda przy tym elegancko i przytulnie.
 • Brak regularnej konserwacji. W przeciwieństwie do naturalnego drewna, kompozyt nie wymaga corocznej impregnacji. Oczywiście, nie oznacza to, że deski kompozytowe nie wymagają żadnych zabiegów, jednak wykonuje się je znacznie rzadziej i są mniej czasochłonne niż w konserwacja drewnianych desek.
 • Mogą być montowane na każdym podłożu. W przypadku desek kompozytowych nie musimy martwić się o montaż. Kompozyt bez problemu można montować zarówno na betonowej płycie, jak i słupkach z betonu. Co więcej, deski kompozytowe nie wymagają wiercenia otworów, ponieważ montuje się je za pomocą specjalnych klipsów, które przytwierdza się do elementów nośnych tarasu.

Rodzaje desek kompozytowych

Deski kompozytowe różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale również materiałem z jakiego je wykonano. W sklepach znajdziemy modele wykonane z:

PCV. Deski kompozytowe PCV, czyli z polichlorku winylu i pyłu drzewnego uznaje się za najlepsze spośród wszystkich modeli dostępnych na rynku. Dzięki dużej ilości polichlorku winylu są bardzo odporne na wilgoć i wysokie temperatury.

HDPE. Deska kompozytowa HDPE ma gorsze właściwości eksploatacyjne, przez co jest bardziej podatna na zarysowania, niskie temperatury promienie słoneczne.

PP. Deska kompozytowa wykonana z polipropylenu posiada znacznie mniejszą zawartość pyłu drzewnego, przez co nie imituje naturalnego drewna tak dobrze jak deski PCV. Dodatkowo jest mniej odporna na uszkodzenia i złe warunki atmosferyczne.

Więcej o:
Komentarze (2)
Zaloguj się
 • pawel_vogel

  Oceniono 6 razy 6

  drobne wady, takie jak mocne nagrzewanie się desek, przez co w upalne dni możemy zapomnieć o przechadzaniu się po tarasie gołymi stopami.

  Dokładnie.

 • pisipo

  Oceniono 11 razy 3

  "możemy zapomnieć o przechadzaniu się po tarasie gołymi stopami". Po polsku mówi się "boso".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX