Jaka karafka do jakiego trunku? Do wody, wina czerwonego, wina białego

W każdym domu znajdziemy szklaną zastawę, którą wykorzystujemy od święta, ale i na co dzień. Wśród szklanek, dzbanków, kieliszków na pewno znajdzie się karafka. To naczynie wykorzystywane jedynie do wina, teraz przeżywa drugą młodość jako pojemnik na wodę. Istnieją jednak co najmniej 3 typy karafek. Jaką wykorzystujemy do jakiego napoju? Odpowiadamy!

Karafki na wino

Karafka na winoKarafka na wino Fot. pixabay, CC0 public domain

Podczas imprez i uroczystości wino warto przelać do karafki. Dlaczego? Trunek ma dzięki temu szansę "pooddychać", zyskując lepszy smak i zdecydowanie głębszy aromat. Zwykła butelka skrywa barwy i klarowność alkoholu, a karafka daje możliwość lepszej prezentacji trunku.

Najlepszym rozwiązaniem do białego wina będą karafki w kształcie gruszki, zaokrąglone od podstawy i zwężające się ku górze.

Odwrotnie jest w przypadku czerwonego wina. Najlepiej trzymać je w karafce, gdzie możliwa jest większa cyrkulacja powietrza.

Istotna jest również zatyczka do karafki. Kupić możemy model w wersji pozbawionej zamknięcia lub karafkę, która w zestawie ma stylowy, najczęściej szklany korek. Korek zapobiega wietrzeniu alkoholu i chroni trunek przed zanieczyszczeniami, może być też ozdobą naczynia. Karafki pozbawione zatyczki przeznaczone są do krótkotrwałego przechowywania wina oraz serwowania trunków podczas posiłków czy spotkań towarzyskich. Wino w karafce z zamknięciem śmiało możemy przechowywać w barku.

Karafka na wodę

Picie 2 litrów wody dziennie to absolutne minimum dla zdrowia naszego organizmu. Dzięki niej poprawia się nasze samopoczucie, a skóra jest jędrna i zdrowa. Duża część z nas przyswoiła już ten zdrowy nawyk żywieniowy, a wodę zabiera ze sobą wszędzie. Kolorowe napoje w torebkach i plecakach zastępowane są butelką wody.

Karafka na napojeKarafka na napoje pixabay

Myśląc o ochronie środowiska naturalnego, plastikowe butelki zastępujemy bidonami i termosami wielokrotnego użytku. Są one praktyczne, trwałe i ładnie wyglądają. Wodą częstujemy również zaproszonych gości. Na imprezowym stole bardziej elegancko od plastikowej butelki zaprezentuje się szklana karafka do wody, powinna się więc na nim znaleźć.

Wybór karafek na wodę jest ogromny. Kupić możemy model z podwójną ścianką izolującą, która dłużej utrzyma pożądaną temperaturę napoju. Karafka z pokrywką to praktyczne rozwiązanie na plenerowe spotkania - w naczyniu nie utopi się żaden owad ani nie wpadną paprochy z drzew czy krzewów. Miłośnicy wody owocowej do karafki mogą wrzucić plastry cytryny, pomarańczy czy inne owoce sezonowe! Naczynie o smukłym kształcie prezentuje się klasycznie, a zarazem elegancko.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.