Sofa, kanapa czy wersalka - co wybrać? Najlepsze modele w świetnych cenach

MT
20.05.2019 15:00
Wybierając meble wypoczynkowe do salonu czy sypialni, często stoimy przed dylematem, na jakie konkretnie się zdecydować. Sofa, kanapa i wersalka, mimo że czasem te nazwy używane są wymiennie, w rzeczywistości oznaczają inne meble. Jakie są różnice między nimi? Który wypoczynek sprawdzi się najlepiej? Podpowiadamy.

Sofa  czy kanapa – którą wybrać?

Dwuosobowa sofa Klematisar w wyjątkowej, welurowej odsłonie.Dwuosobowa sofa Klematisar w wyjątkowej, welurowej odsłonie. Modna sofa do salonu. fot. scandicsofa

Coraz częściej można zaobserwować, że nazwy sofa i kanapa są używane zamiennie. Wbrew pozorom nie oznacza to wcale, że mamy na myśli dokładnie ten sam mebel. Czym więc różni się sofa od kanapy? Sofa jest meblem tapicerowanym z owalnym oparciem. Zdaniem znawców designu wywodzi się ona z kultury tureckiej. Na europejskie salony wkroczyła dopiero w XIX wieku. Wcześniej sofy były używane przede wszystkim w buduarach i sypialniach. Współczesne modele znacznie odbiegają od swych XIX-wiecznych poprzedników. Coraz częściej wyglądem przypominają kanapy, jednak  ze względu na brak funkcji spania są uważane za bardziej eleganckie.

Sofy do salonu – propozycje redakcji:

Nazwa kanapa pochodzi od włoskiego słowa „cassapanca” oznaczającego specyficzną, włoską skrzynię. Mebel ten był znany już w czasach starożytnych, lecz upłynęło wiele lat zanim kanapa zaczęła przypominać kształtem współczesne modele. Najbardziej popularna jest kanapa o konstrukcji szkieletowej z oparciem sięgającym do połowy pleców lub do szyi. Jej niekwestionowaną zaletą jest funkcjonalność. Nie dość, że pomieści kilka osób, to jeszcze jest rozkładana, dzięki czemu może służyć również jako miejsce do spania.

Kanapy do salonu:

Jaką wersalkę kupić?

Nowoczesna, pikowana wersalka Viola.Nowoczesna, pikowana wersalka Viola. Rozkładana wersalka z ozdobnymi stopkami z chromowanego metalu. fot. Black Red White

Na rynku są dostępne przeróżne modele wypoczynków, jednak największą popularnością cieszy się wersalka. Choć wyglądem nie zachwyca w takim samym stopniu jak sofa czy kanapa to trzeba przyznać, że jest wyjątkowo praktyczna i funkcjonalna. Znakiem rozpoznawczym wersalek jest skrzynia na pościel oraz tapicerowane ramy, które tworzą siedzisko. Wersalki mogą być złożone oraz rozłożone na płasko, służąc tym samym jako miejsce do spania. Dużą popularnością cieszyły się w okresie PRL-u, kiedy to można było je spotkać w niemal każdym domu. I choć wydawało się, że swój złoty okres mają już dawno za sobą, to obecnie przeżywają prawdziwy renesans. Wybór wersalek jest naprawdę duży i każdy może znaleźć model najlepiej dopasowany do własnych potrzeb, oczekiwań i gustu.

Wersalki - najciekawsze modele:

Co wybrać – sofę, kanapę czy wersalkę?

Decyzja powinna zależeć od kilku czynników. Przed zakupem powinniśmy zwrócić uwagę na wielkość pomieszczenia, jego funkcję oraz nasze potrzeby. Wersalka oraz kanapa z funkcją spania świetnie sprawdzą się w małym mieszkaniu, gdzie nie można pozwolić sobie na dodatkowy pokój dla gości. Wówczas wersalka czy kanapa będą pełniły funkcję mebla do siedzenia, a kiedy trzeba - także jako dodatkowe meble do spania.

Sofa jest idealnym wyborem dla tych, którzy szukają efektownego, komfortowego siedziska o subtelnym wyglądzie. Wprawdzie nie posłuży nam jako miejsce do spania, lecz za to niewątpliwie ozdobi pomieszczenie, przy okazji dodając mu elegancji.

Więcej o: