Donice na parapet, wiszące i stojące - najlepsze modele w świetnych cenach

MT
30.05.2019 16:00
Kwiaty w donicach to niezawodny sposób na dekorację mieszkania. Nie dość, że wspaniale prezentują się na parapecie, balkonie czy na podłodze to jeszcze tworzą klimat wnętrz i sprawiają, że stają się one bardziej przytulne. Wybór donic i doniczek jest ogromny, jednak nie zawsze ułatwia to podjęcie ostatecznej decyzji. Jakie donice kupić? Sprawdziliśmy oferty sklepowe i wybraliśmy te modele, które zasługują na szczególną uwagę.

Donice i doniczki do mieszkania i na balkon – jakie wybrać?

Trudno wyobrazić sobie mieszkanie bez kwiatów. Jednak aby nasze rośliny mogły cieszyć oko należy wcześniej wybrać odpowiednie doniczki. Przed zakupem koniecznie trzeba sprawdzić, jakie donice wybrać do konkretnych kwiatów. W końcu prócz kwestii dekoracyjnych, donice mają przede wszystkim stanowić osłonę dla kwiatów i umożliwić im odpowiednie warunki.

Najpiękniejsze donice do mieszkania i na balkon.Najpiękniejsze donice do mieszkania i na balkon. Modne donice do domu w świetnej cenie. fot. homebook

Nie oznacza to oczywiście, że nie można dobrać donicy także pod kątem wizualnym. Gładka o stonowanych barwach świetnie sprawdzi się w przypadku oryginalnej rośliny, która już na pierwszy rzut oka przyciągnie uwagę  swoim wyglądem. W ten sposób donica utrzymana w minimalistycznym stylu będzie świetnym kontrastem i dopełnieniem dla wyrazistej rośliny. Bardzo modne są pojemniki wykonane z ciemnego drewna lub stylizowane na rzymskie wazy lub dzbany.

Na czasie są także donice oklejone szklanymi lub kamiennymi mozaikami, które idealnie pasują do stylu etno. W industrialnych lub nowoczesnych wnętrza świetnie sprawdzą się doniczki metalowe, które mogą służyć zarówno jako donice do kwiatów, jak i ziół.

Dużą popularnością cieszą się również doniczki ceramiczne, utrzymane w pastelowych kolorach. Wykorzystuje się je jako pojemniki dla kaktusów czy fiołków. Także wiklinowe modele stanowią nie lada ozdobę parapetu czy tarasu. Znakomicie sprawdzą się jako uzupełnienie aranżacji w stylu rustykalnym.

Jaką donicę kupić?Jaką donicę kupić? Najlepsze modele doniczek do mieszkania. fot. mat. partnerów

Donice pełnią także ważną rolę w aranżacji balkonu i tarasu. Doniczki balkonowe mogą być wykonane z drewna, stali, ceramiki lub tworzywa sztucznego. Poszczególne modele różnią się od siebie zarówno wyglądem, jak i trwałością oraz ceną. Na balkon i taras poleca się donice drewniane, które umożliwiają przepływ powietrza i wilgoci, a także, w przeciwieństwie do stalowych doniczek, nie nagrzewają się pod wpływem wysokich temperatur. Godne uwagi są z pewnością ceramiczne doniczki, które również odprowadzają wodę i pozwalają kwiatom oddychać. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że są one dość ciężkie i droższe niż pozostałe modele. Donice z tworzywa sztucznego, choć nie kosztują wiele, są łatwo dostępne i lekkie, to nie zawsze będą dobrym wyborem. Nie przepuszczają bowiem wilgoci i powietrza, przez co mogą utrudniać rozwój roślin.

Więcej o: