Hamak - must have na lato w ogrodzie

Uwielbiasz relaks na świeżym powietrzu? Popołudniowe drzemki pod gołym niebem, czytanie książki w pozycji leżącej w ogrodzie? Musisz mieć hamak! To totalny must have latem w ogrodzie. Wybraliśmy najładniejsze modele z polskich sklepów w okazyjnych cenach!

Hamaki, inaczej wiszące łóżka rozpowszechnił  Europie Krzysztof Kolumb. Jako kolebkę hamaków uznawana jest Australia lub Wyspy Karaibskie, niestety jest to kwestia sporna. Zostały wymyślone ze względ na tok, że na zalesionych terenach ludzie musieli spać wysoko nad ziemią z obawy przed atakiem dzikich zwierząt i insektów. Hamaki doskonale sprawdzały się na okrętach, jako miejsce do snu i odpoczynku dla załogi. Później ich potencjał dotrzeżono również na lądzie.

Hamak ogrodowy,Hamak ogrodowy, Shutterstock

Jak wybrać hamak?

Kluczowe jest podjęcie decyzji o rodzaju hamaka, czy produkt będzie rozwieszany pomiędzy drzewami, czy masz zamiar dokupić do niego specjalne słupki. Kolejną kwestią jest kto będzie z hamaka korzystał: dzieci czy osoby dorosłe. Dla dorosłych hamak powinien mieć długość powyżej 3 metrów. Z kolei od szerokości hamaka zależy czy jedocześnie będą mogły bujać się na nim 2-3 osoby. Hamak musi być zawieszony minimum 30 cm nad ziemią, pamiętajmy, że gdy ktoś się na nim położy obciążenie wzrasta i hamak się opuszcza, więc lepiej zawiesić go wyżej.

Hamak - must have w ogrodzieHamak - must have w ogrodzie Fot. Homebook, materiały partnera

Hamaki kojarzą się z błogim relaksem. Są wygodne, można w nich wypoczywać na świeżym powietrzu, a powolne bujanie uspokaja zmysły. Niektórzy twierdzą, że ruch hamaka przypomina bujanie w kołysce, dlatego wywołuje tak pozytywne emocje.

Do ogrodu najczęściej wybierane są klasyczne hamaki z siatki lub materiału. Modne są też kolorowe hamaki w paski. Wśród wielbicieli minimalizmu popularnością cieszą się klasyczne beżowe modele z siatką i ozdobnymi frędzlami. W ogrodzie świetnie sprawdzi się hamak turystyczny wykonany z nylonu, przewiewnego jedwabiu lub nowoczesnej tkaniny sunbrella. Warto wybierać modele są odporne na wilgoć, promieniowanie UV oraz zabrudzenia, które posłużą długi czas i nie będzie trzeba zdejmować je na czas deszczu czy niepogody.

Przymocowanie klasycznego hamaka na tarasie jest nieco utrudnione, w takim wypadku dobrym pomysłem jest zakup modelu wolnostojącego. Taki hamak ma specjalny stojak zastępujący pnie drzew. Hamak wolnostojący możesz też ustawić w ogrodzie. Oprócz modeli z drewna, występują też regulowane stojaki z metalu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.