Kinkiety wewnętrzne - praktyczne i stylowe dodatkowe oświetlenie wnętrza

Angelika Sobańska
01.07.2019 15:27
Lubisz czytać wieczorami w łóżku lub szukasz alternatywy dla lampki biurowej? W tych i w wielu innych sytuacjach świetnym rozwiązaniem będzie kinkiet, czyli niewielka lampa, która pełni funkcję bocznego oświetlenia dodatkowego. Sprawdź propozycje eleganckich i prostych w formie modeli do salonu, sypialni lub gabinetu, a także do pokoju dziecięcego.

Kinkiety wewnętrzne

Kinkiet wewnętrzny to niezwykle praktyczny rodzaj lampy. Zazwyczaj umieszczamy go w sypialni albo w pokojach dziennych, ale może pasować i być użyteczny także w innych pomieszczeniach, np. w łazience przy lustrze. Kinkiety zapalane są wieczorami, kiedy nie potrzebujemy dużego oświetlenia w całym pokoju - w ten sposób można stworzyć przyjemny klimat. Czasami używamy ich także wtedy, gdy musimy mieć więcej światła w jakimś miejscu, np. przy łóżku, jeśli chcemy coś poczytać. Zastępują wówczas nocną lampkę. Specjalne modele mogą być też wygodną alternatywą lampki na biurko, co pozwoli nam zaoszczędzić trochę miejsca na blacie. 

KinkietyKinkiety fot. materiały partnera

Kinkiety w nowoczesnym stylu

Jeśli Twoje mieszkanie jest urządzone nowocześnie z łatwością znajdziesz do niego tego typu lampę. Kinkiety w nowoczesnym stylu są często minimalistyczne jeśli chodzi o design, pozbawione ozdób. Obecnie można kupić bardzo proste w formie kinkiety w postaci żarówki z uchwytem do zawieszenia na ścianę.  A może wolisz coś bardziej oryginalnego i innowacyjnego? W sklepach znajdziesz nietypowe kinkiety w formie pierścienia, wewnątrz którego znajdują się żarówki LED. Ze względu na prostą formę pasować będą do każdego wnętrza. 

Kinkiety w eleganckim stylu

Ozdobne kinkiety w eleganckim stylu często charakteryzują się finezyjnymi kształtami, nawiązującymi do secesyjnych detali - stąd klosze w formie kwiatów. Niekiedy ciekawym elementem są żarówki przypominające wyglądem płomienie. Można zdecydować się również na tradycyjne abażury, które pasują zarówno do prostych wnętrz, jak i tych bardziej wytwornych. Jeśli zależy Ci na eleganckim kinkiecie, możesz zdecydować się na model zdobiony przejrzystymi kryształkami. 

Kinkiety z regulowanym ramieniem

Bardzo praktycznym typem kinkietów są te z regulowanym ramieniem. Najczęściej traktowane są jako alternatywa dla lampek biurowych. Takie modele pozwalają nie tylko oszczędzić miejsce na biurku, ale także są bardzo wygodne w użyciu. Dzięki regulacji położenia ramienia można skierować światło tam, gdzie akurat tego najbardziej potrzebujemy. Taki kinkiet sprawdzi się też w salonie, np. w kąciku, gdzie czytamy książki.

Kinkiety podwójne

W sklepach znajdziemy także kinkiety podwójne, czyli na dwie żarówki. To dobry wybór, jeśli potrzebujemy więcej światła. W dodatku takie kinkiety często wyglądają trochę wytworniej niż modele z jednym źródłem światła. Szczególnie dobrze mogą wpasować się w przestrzeń sypialni - warto powiesić je np. na środku ściany nad łóżkiem. 

Kinkiety dziecięce

Pokój dziecięcy zazwyczaj urządzamy wyjątkowo, aby dzieci czuły się w nim jak najlepiej. W ulubionym kąciku dziecka możemy zamontować kinkiet ozdobiony postacią z bajki lub zwierzątkiem. Kinkiet dziecięcy można też umiejscowić nad łóżkiem, co ułatwi czytanie przed snem, a także nad stolikiem, gdzie dziecko się bawi. 

Więcej o: