Multicooker - wielofunkcyjne urządzenie. Czy warto go mieć?

Multicooker to urządzenie, które potrafi wszystko. A co konkretnie? Piecze, smaży, dusi, podgrzewa, poradzi sobie niemal ze wszystkim. Czy warto go mieć? Sprawdziliśmy.

Multicooker - jak działa?

Wszyscy żyjemy w biegu, szybko, nie mamy czasu na gotowanie, a przygotowanie każdego elementu posiłku zajmuje mnóstwo czasu. Na szczęście producenci sprzętów AGD dbają o nasz komfort i szukają alternatyw, które pomogą nam sprawnie przygotować smaczne, pełnowartościowe i zdrowe posiłki.

Multicooker to inaczej kombiwar, jest wielofunkcyjnym urządzeniem, czasami możemy się również spotkać z określeniem garnka elektrycznego. Ten gadżet z powodzeniem może zastąpić nam kuchenkę, piekarnik i wiele innych kuchennych urządzeń.

Kombiwar wyposażony jest w funkcję utrzymywania ciepła, dzięki czemu potrawy doskonale zachowują swój smak, aromat i wszystkie substancje odżywcze. W urządzeniu możemy gotować, piec mięso, ciasto, dusić i smażyć wybrane składniki, a także gotować na parze.

MulticookerMulticooker Fot. Homebook, materiały partnera

Elektryczny garnek wyposażony jest w minutnik, ma wgrane programy do przygotowywania różnych potraw, a jego obsługa urządzenia jest banalnie prosta. Do garnka wrzucamy składniki potrzebne do przygotowania dania, zamykamy pokrywę i uruchamiamy wybrany program. Kiedy danie będzie gotowe, urządzenie nas o tym poinformuje. Nie ma potrzeby pilnowania czasu, mieszania oraz przykręcania płomienia, danie się nie przypali, a tłuszcz nie wydostanie się z garnka.

Funkcje multicookera

  • gotowanie na parze - ten rodzaj przygotowywania dań cieszy się coraz większym zainteresowaniem, nie tylko osób będących na diecie. Mięso i warzywa ugotowane na parze zachowują cenne aromaty, wartości odżywcze i pierwotny kolor.
  • duszenie - składniki przez dłuższy czas poddawane są działaniu niskiej temperatury, dzieki czemu zachowują substancje odżywcze.
  • smażenie na głębokim tłuszczu - śmiało możemy smażyc frytki
  • pieczenie - multicooker może zastąpić nam maszynkę do pieczenia chleba, upieczemy też w nim bułeczki czy ciasto
  • Funkcja opóźnionego startu - to świetna opcja, jeśli przygotowujemy obiad dla całej rodziny, a chcemy, żeby gotowy był dopiero po powrocie do domu wszystkich domowników
  • podtrzymywanie ciepła - multicooker bez problemu zachowa ciepło potrawy, którą przygotował nawet przez kilka godzin
  • funkcja gotowania 3D - elementy grzewcze umieszczone są z każdej strony garnka. Potrawy są dobrze dogotowane, dopieczone i doskonale wyrośnięte, nie ma możliwości przypalenia.

Multicooker ułatwi gotowanieMulticooker ułatwi gotowanie Fot. Homebook, materiały partnera

Warto dodać, że multicooker umożliwia również przygotowanie jogurtu, fondue. Możemy rownież dania pasteryzować i gotować metodą sous-vide, czyli w opakowaniach próżniowych.

Multicooker - zalety:

Multicookery mają szereg zalet. Jakich?

  • zapachy nie wydostają się z garnka, dzięki czemu cały blok nie wie, co akurat mamy na obiad
  • nie wydostaje się również para wodna - meble kuchenne się nie niszczą, szyby nie rosieją
  • dania się nie przypalają
  • łatwe czyszczenie
  • mniejsze zużycie energii elektrycznej - urządzenie zużywa jej zdecydowanie mniej niż kuchnia elektryczna
  • nie zajmuje dużo miejsca, jest kompaktowy i śmiało zastapi kilka urządzeń kuchennych

Tefal CY701840 Cook 4 Me Inteligentny MulticookerTefal CY701840 Cook 4 Me Inteligentny Multicooker Fot. producent

Parametry multicookera

Najważniejsza jest moc urządzenia, im większa tym lepiej. Do sporadycznego gotowania wystarczy moc 650 W, jeśli gotujemy często – lepiej wybrać urządzenie o mocy większej niż 800 W - multicooker będzie szybciej się nagrzewał.

Kolejną kwestią jest wielkość misy urządzenia, do której wrzucamy składniki dania. Dla kilkuosobowej rodziny lepiej wybrać urządzenie z dużą misą. Standardowe urządzenia mają pojemność od 2 do 6 litrów.

Ostatnim kryterium jest liczba programów, jakie oferuje urządzenie. Wszystko zależy od tego, do czego chcemy multicooker wykorzystywać i dopasować urządzenie do indywidualnych potrzeb.

Więcej o:
Copyright © Agora SA