Instax - aparaty błyskawiczne i pokrowce. Uwiecznij wspomnienia z wakacji

Instax to aparat do wykonywania i natychmiastowego wywoływania fotografii. Tego typu urządzenia, nazywane Palaroidami, prym wiodły w latach 90. XX wieku, teraz powracają w nowoczesnej odsłonie. Jak wybrać wkłady do aparatu natychmiastowego? Ile kosztuje Instax i wkłady do niego? Czy warto go mieć? Odpowiadamy!

Aparat natychmiastowy – od czego się zaczęło?

Potrzeba matką wynalazków. Amerykański fizyk dr. Edwin H. Land opracował specjalną folię, która umożliwiała filtrowanie spolaryzowanego światła. Wszystko za sprawą sytuacji, gdy jego córka chciała zobaczyć zrobione chwilę wcześniej zdjęcie. Folia została dopracowana i wykorzystana do opracowania Palaroidu. W latach 50. aparaty Polaroid były ulubionym gadżetem dorosłych i nastolatków, a dekadę później powstały natychmiastowe zdjęcia w kolorze. Przez wiele lat firma Polaroid była jedynym producentem tego typu aparatów, a sprzedaż ciągle rosła. Dopiero w latach 80. na rynku pojawił się konkurencyjny produkt - Fotorama of Fujifilm, a w następnej dekadzie wprowadzono najbardziej znany dziś model - Instax.

Instax - złap chwilę!Instax - złap chwilę! Fot. pixabay, CC0 public domain

Instax – modele aparatu

Instax oferuje kilka modeli natychmiastowych aparatów. Pierwszy model Instax mini 8 ukazał się w 2013 roku. Ten model automatycznie ustawia ostrość, ma wbudowaną lampę błyskową, wizjer, jest zasilany 2 bateriami AA lub akumulatorkami NiMH. Zdjęcia cechuje świetna jakość, aparat jest prosty w obsłudze. Kupimy go już od 180 złotych wzwyż.

Kolejnym modelem jest Instax mini 9, wyposażony dodatkowo w lusterko i specjalną nakładkę, dzięki której bez problemu wykonamy zdjęcia z większej odległości.  Ten model kupimy od 260 złotych, w zależności od tego, w jakim sklepie.

Instax SQ10 to aparat, który jest analogowo-cyfrową hybrydą, jego cena jest zdecydowanie wyższa. Atutem jest wyświetlacz LCD, dzięki czemu możemy edytować zdjęcia i nakładać filtry przed wydrukowaniem. Ten model różni się od pozostałych, kupimy go od 500 złotych wzwyż.

Instax jest niewielki, zgrabny, zmieści się w wakacyjnej walizce, torebce. Zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników. Doskonale sprawdzi się jako prezent, ponieważ kupimy go w pięknych nenonowych lub pastelowych kolorach.

Instax - aparat natychmiastowyInstax - aparat natychmiastowy Fot. pixabay, CC0 public domain

Ile zdjęć zrobimy aparatem?

Aparaty Instax umożliwiają wykonywanie zdjęć w kolorze oraz czarno-białych. Na jednym naładowaniu jesteśmy w stanie wykonać około 100 zdjęć. Warto jednak pamiętać, że wkłady są zdecydowanie mniejsze i trzeba liczyć się z kosztami. Koszt jednego błyskawicznie wywołanego zdjęcia wynosi prawie 3,50 zł.

Wkłady do Instax – na co zwrócić uwagę?

Wszystkie modele aparatów błyskawicznych Instax wykorzystują takie same wkłady. Wkład najczęściej zawiera dziesięć lub dwadzieścia arkuszy. Kosz jednego najmniejszego arkusza to wydatek około 30 złotych. Zdecydowanie polecamy kupować większe opakowania wkładów, które lepiej opłacają się finansowo. Hurtowe ceny są zdecydowanie niższe, możemy znaleźć oferty na 100 arkuszy wkładu w cenie 250 złotych.

Aparat natychmiastowyAparat natychmiastowy Fot. Pexels, public domain

Nie polecamy kupować zamienników, które nigdy nie ma pewności czy zadziałają w aparacie prawidłowo, będą tak samo trwałe i nie będziemy mieli możliwości złożenia reklamacji.

Kupując wkłady do aparatu upewnij się, że będą one pasowały do Twojego urządzenia. Koniecznie musi się zgadzać model aparatu. Do Instax wkłady powinny mieć wymiary 54 x 86 mm. Zwróć również uwagę na liczbę arkuszy w opakowaniu, kolorystykę wkładów, czy są one kolorowe czy czarno-białe, a także wzór lub kolor ramki.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.