Kolekcje szkła polskiej marki Krosno. Najlepsza jakość i świetny design

Szkło polskiej marki Krosno to niemal 100-letnia historia za którą kryje się świetna jakość, niepowtarzalny design i dbałość o najmniejsze detale. Podkarpackie szkło słynie również z bogactwa modeli i wzorów. Oto historia i najciekawsze propozycje marki Krosno - ikony polskiego szkła.

Szkło polskiej marki Krosno - propozycje

W bogatej ofercie można znaleźć niezbędne przedmioty do wyposażenia kuchni  czy salonu, ale także idealne propozycje na prezent. Wśród produktów marki Krosno znajdują się m.in. kieliszki, szklanki, patery, dzbanki, wazony, karafki, talerzyki i pucharki. Wszystkie wyroby cechuje znakomita jakość i bogactwo wzorów i wyjątkowy design.  Właśnie te elementy przyczyniły się do budowanej przez lata renomy marki i znaczącą wpłynęły na rosnącą popularność i zainteresowanie klientów.

Huta Szkła Krosno – historia marki

Historia hutnictwa szkła w Krośnie sięga lat 20. XX wieku. Marka Krosno rozpoczęła swoją działalność w okresie międzywojennym, a dokładnie w 1923 roku. Wtedy też dobiegły końca rozmowy o nowej inwestycji, prowadzone przez Przedstawicieli Spółki Akcyjnej Polskie Huty Szkła w Krakowie. Decyzją spółki huta szkła powstała w Krośnie w pałacu należącym do Cecylii z Potockich Kaczkowskiej. Jeszcze w tym samym roku ruszyły pierwsze prace budowlane, jednak zakład otwarto rok później, w styczniu 1924 roku. Od samego początku huta szkła stała się nieodłącznym elementem miejskiego krajobrazu i do dziś jest niekwestionowanym symbolem  Krosna. Huta Szkła Krosno była miejscem pracy dla około 1200 osób, będąc tym samym stałym źródłem utrzymania zarówno dla okolicznych mieszkańców, którzy znaleźli zatrudnienie w zakładzie, jak i dla hutników z odległych stron. Sytuacja uległa zmianie 1 września 1939 roku, kiedy rozpoczęła się II wojna światowa. Już kilka dni po rozpoczęciu walk, do zakładu wkroczyły oddziały niemieckie i rozpoczęła się okupacja. Liczba pracowników zmniejszyła się o połowę, w zakładzie zatrudnionych było około 600 pracowników. 

Zakończenie wojny okazało się dla Huty Szkła Krosno wyjątkowo dramatyczne. 9 września 1944 roku oddziały niemieckie nie tylko wywiozły maszyny i wyroby, ale także podpaliły hutę, niszcząc w ten sposób całą infrastrukturę i surowce. Mimo niemal doszczętnie zniszczonego zakładu, koniec wojny oznaczało upragnioną wolność. Następnie podjęto decyzję o odbudowie zakładu. Produkcja została wznowiona w styczniu 1945 roku, ale prawdziwy sukces przyszedł osiem lat później. Wyroby marki Krosno zyskały renomę i uznanie nie tylko w Polsce, ale i na świecie, dzięki czemu można było rozpocząć eksport. Kolejne lata przynosiły następne sukcesy, a Krośnieńska Huta zyskała miano ikony polskiego szkła.

Więcej o:
Copyright © Agora SA