Stół do małej kuchni - jaki się sprawdzi?

Kuchnia o małym metrażu to zawsze wyzwanie, jeśli chodzi o wybór mebli i sprzętu AGD. Obowiązkowo musi znaleźć się w niej stół. Jaki stół wybrać, by był funkcjonalny, zmieścił się, nie zastawiał przejścia, ale pomieścił domowników? Wybraliśmy modele, które sprawdzą się w małych kuchniach.

Na dużej powierzchni zmieści się niemal każda wizja aranżacyjna. Problem zaczyna się, kiedy do dyspozycji mamy naprawdę mały metraż, szczególnie w kuchni, gdzie musi zmieścić się kuchenny regał, niezbędne sprzęty AGD i stół, przy którym cała rodzina spotka się podczas wspólnego posiłku.

Stół do małej kuchni – jaki powinien być?

Stół w małej kuchni przede wszystkim nie może jej obciążać wizualnie, ani zastawiać przejścia. Cena nie odgrywa tutaj kluczowej roli. Jaki kształt wybrać: kwadratowy, prostokątny czy owalny? Najczęściej wybierane są modele z kwadratowym lub prostokątnym blatem. Taki stół bez problemu ustawimy przy ścianie lub prostopadle do okna. Zdecydowanie odradzamy wybieranie do małej kuchni stołu okrągłego – jest ładny, wygodny, nie ma kantów, jednak zajmuje dużo więcej przestrzeni.

Stół do małej kuchniStół do małej kuchni Fot. Homebook, materiały partnera

Dobrym rozwiązaniem jest stół z rozsuwanym blatem – na co dzień nie zajmie dużo miejsca, a w razie potrzeby, dodatkowych osób na obiedzie stół powiększamy. Jeśli chcesz wykorzystać w kuchni nawet najmniejszą część możesz zdecydować się na zakup stołu narożnego.

W kawalerkach, gdzie kuchnia często znajduje się tuż przy wejściu do mieszkania sprawdzi się ścienny stół składany. Takie rozwiązanie pozwala maksymalnie zaoszczędzić miejsce, na dzień można go całkowicie złożyć. W takich mieszkaniach jako stół posłużyć może wysuwany blat kuchenny.

Jak wybrać stół kuchenny?

Stół to jeden z najważniejszych mebli w kuchni. Wybierając go zwróć uwagę na trwałość, musi być wytrzymały, blat powinien być umieszczony na stelażu, a stelaż połączony z nogami. Nogi krzesła nie powinny się chybotać, a przykręcone od razu do blatu mogą się wyłamywać. Ważną kwestią jest też wysokość, optymalnie jest to 70-75 cm, krzesła muszą być do niego dopasowane pod względem wysokości, warto już na etapie przymierzyć jeden mebel do drugiego.

Stół do małej kuchniStół do małej kuchni Fot. Homebook, materiały partnera

Na kuchennym stole nie trudno o zaplamienia i zarysowania – blat musi mieć twardą i wytrzymałą powierzchnię, a dodatkowo łatwą do utrzymania w czystości. Najczęściej spotykamy stoły z blatem drewnianym, który bez problemu można odnowić, pomalować, polakierować, jednak jest on wrażliwy na zadrapania i wgniecenia. Na uwagę zasługuje stół z blatem laminowanym – odporny na wysoką temperaturę i plamy oraz stół z blatem kamiennym – najodporniejszy.

Poniżej znajdziesz stoły, które doskonale sprawdzą się w małych kuchniach:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.