Jak wybrać okna dachowe?

Naturalne światło odgrywa w mieszkaniu bardzo ważną rolę, ma wpływ na nasze samopoczucie, podkreśla wystrój mieszkania, wydobywa kolory. Na poddaszu warto postawić na okno dachowe, które wpuści do wnętrza mnóstwo światła. Jak wybrać okna dachowe? Podpowiadamy!

Mieszkanie na poddaszu to miejsce, które w zależności od pory roku nagrzewa się lub wyziębia. Stawiamy na dużą liczbę okien na tej kondygnacji, ponieważ doświetlą one wnętrza i nadadzą mu wyjątkowego charakteru, stworzą miejsce jasne, słoneczne i pełne energii. Odpowiednio dobrane okna dachowe zwiększą nasz komfort termiczny, latem pozwolą na wietrzenie wnętrz, a zimą ciepło nie wydostanie się na zewnątrz.

Okna dachoweOkna dachowe Fot. velux, materiały partnera

Jak wybrać okna dachowe?

Światło ma kluczowe znaczenie w aranżacji poddasza. Okna dachowe to prosty, funkcjonalny, a jednocześnie nowoczesny sposób na rozświetlenie tej kondygnacji. Okna na poddaszu należy dobierać w zależności od rodzaju pomieszczenia, kąta nachylenia dachu oraz rozstawu krokwi. Najlepszy efekt uzyskamy montując kilka okien w różnych punktach dachu.

Mieszkańcy poddasza na pewno wiedzą, że letnie upały są ciężkie do przetrwania na najwyższej kondygnacji budynku. Suche powietrze sprzyja wdzieraniu się do wnętrz kurzu. Na szczęście markowe okna dachowe wyposażone są w filtr zatrzymujący kurz. System wentylacji w oknach jest niezwykle ważny – latem rozgrzane powietrze nie powinno wpadać do środka przez zamknięte okno. Z kolei zimą nie powinno go wypuszczać z wewnątrz. Pamiętaj, że zimą najwięcej ciepła ucieka właśnie przez nieszczelne okna i nieodpowiednią wentylację!

Okna dachowe VeluxOkna dachowe Velux Fot. Homebook, Velux, materiały partnera

Prawidłowe doświetlenie poddasza uzależnione jest od odpowiednio dobranych okien. Pamiętajmy, że im mniejszy kąt nachylenia dachu, tym wysokość okna powinna być większa. Eksperci uważają, że powierzchnia okien na poddaszu powinna stanowić minimum 10% powierzchni podłogi, dzięki czemu wnętrze będzie oświetlone naturalnym światłem w równomierny sposób. Jeśli w ciągu dnia chcemy cieszyć się jeszcze większą ilością światła, a nocą podziwiać rozgwieżdżone niebo

Wybierając okna na poddasze warto zwrócić uwagę rozstawienie krokwi, okno powinno znaleźć się między nimi, dzięki czemu montaż będzie łatwy, szybki, a jednocześnie konstrukcja stabilna. Okna dachowe są narażone na silne podmuchy wiatru, deszcz, grad i śnieg. Zwracajmy uwagę na ich trwałość i odporność na działanie wody.

Zestawy okien: kombi czy kolankowe?

Zestawy okien kombi połączone są w poziomie. To zdecydowanie najpopularniejsze i najczęściej wybierane rozwiązanie. Zamontowanie takich okien pozwala na poszerzenie widoku na zewnątrz, wpuszczenie do wnętrza większej ilości światła, ale też stwarza wrażenie przestronności. Maksymalnie możemy połączyć nawet do 12 okien w układzie 4x4.

Okna kolankowe to sposób na dodatkową porcję światła na poddaszu. Montujemy okno dachowe i przedłużamy je dodatkowo w dół. Modele kolankowe montowane są na pionowej części ściany, stanowią idealne dopełnienie ograniczonej perspektywy, która jest dużym problemem w przypadku dachów o stosunkowo małym kącie nachylenia z oknami połaciowymi. W ten sposób bez problemu przewietrzymy mieszkanie nawet podczas złej pogody lub, gdy na dachu zalega śnieg, który w przypadku standardowych okien dachowych, po otwarciu wpadłby do środka.

Okno dachowe kolankoweOkno dachowe kolankowe Fot. velux, materiały partnera

Zestawy okien Velux - zalety

  • nieograniczone możliwości łączenia - kilka okien pozwoli na optyczne powiększenie domu
  • efekt przeszklenia = nowoczesny wygląd budynku
  • wpuści więcej naturalnego światła
  • lepsza jakość powietrza - system wentylacyjny zamontowany w oknach zapewni komfort domownikom
  • zwiększona widoczność
  • szersza perspektywa widoku z poddasza
  • oszczędność - zestawy okien dachowych kupimy taniej.

Kup zestaw okien VELUX w atrakcyjnej cenie! Zestawy VELUX kombi tańsze o 400 zł, a zestawy kolankowe nawet o 600 zł!

Więcej o: