Jak wybrać obrus dobrej jakości?

W jadalni lub salonie nie może zabraknąć dużego stołu, przy którym zmieści się cała rodzina. Będzie on niezastąpiony podczas domowych uroczystości, dlatego musi prezentować się naprawdę elegancko. Kiedyś koniecznością było nakrycie stołu obrusem, obecnie nie zawsze jest używany, jednak na uroczyste okazje zwykle po niego sięgamy. Jak wybrać obrus dobrej jakości?

Obrus – jaki rozmiar wybrać?

Wymiaru obrusa powinny być dopasowane do wielkości i kształtu stołu - powinien on być większy niż blat. Przyjmuje się, że optymalnie materiał powinien zwieszać się około 20-25 cm. Znając zatem wymiar blatu stołu, powinniśmy dodać do długości i szerokości obrusa po około 50 cm.

Jeśli w jadalni lub salonie mamy stół prostokątny lub kwadratowy, należy do wymiarów blatu dodać 40-50 cm. Posiadacze okrągłych stołów muszą znać średnicę blatu i również dodać do niej 40-50 cm.

Szukasz obrusa do ławy lub prostokątnego stolika kawowego? Lepiej wybierz bieżnik, który na niewielkich stolikach sprawdzi się zdecydowanie lepiej. W tym przypadku rozmiary są standardowe: 50 x 100 cm lub 60 x 20 cm.  

Obrus z motywem palmObrus z motywem palm Fot. Homebook, materiały partnera

Materiał na obrus

Przy wyborze obrusa jest materiał. Jakie powinien mieć cechy? Wszyscy zgodnie potwierdzają, że obrus powinien być trwały, plamoodporny i z uszyty niegniotącego się materiału. W sklepach znajdziemy obrusy z tkanin naturalnych, sztucznych oraz syntetycznych.

Tkaniny naturalne – zaliczamy do nich len, bawełnę czy sizal - są najczęściej spotykane. Często łączone są z poliestrem. Bawełniane obrusy są proste w czyszczeniu, wytrzymałe oraz mało się gniotą. Obrusy z lnu są trwalsze od bawełnianych, odporne na zabrudzenia, jednak łatwo się gniotą. Obrusy z sizalu i jedwabiu wyróżnia ciekawe kolory i wzory.

Materiały syntetyczne wykorzystywane do szycia obrusów to przede wszystkim z poliester i poliamid. Są wytrzymałe, sprężyste, jednak lepiej ich nie prasować, gdyż tkaniny te źle znoszą wysoką temperaturę.

Obrus w kratęObrus w kratę Fot. Black Red White, materiały partnera

Popularnością cieszą się także obrusy z wiskozy, sztucznego włókna, do zakupu których zachęca niska cena, a także różnorodność wzorów i kolorów. Obrusy z tego materiału są śliskie, połyskliwe i łatwo się elektryzują. Wywabianie z nich plam może być problematyczne, a częste pranie sprawia, że się niszczą.

Więcej o: