Wymiaru obrusa powinny być dopasowane do wielkości i kształtu stołu - powinien on być większy niż blat. Przyjmuje się, że optymalnie materiał powinien zwieszać się około 20-25 cm. Znając zatem wymiar blatu stołu, powinniśmy dodać do długości i szerokości obrusa po około 50 cm.
Jeśli w jadalni lub salonie mamy stół prostokątny lub kwadratowy, należy do wymiarów blatu dodać 40-50 cm. Posiadacze okrągłych stołów muszą znać średnicę blatu i również dodać do niej 40-50 cm.
Szukasz obrusa do ławy lub prostokątnego stolika kawowego? Lepiej wybierz bieżnik, który na niewielkich stolikach sprawdzi się zdecydowanie lepiej. W tym przypadku rozmiary są standardowe: 50 x 100 cm lub 60 x 20 cm.
Przy wyborze obrusa jest materiał. Jakie powinien mieć cechy? Wszyscy zgodnie potwierdzają, że obrus powinien być trwały, plamoodporny i z uszyty niegniotącego się materiału. W sklepach znajdziemy obrusy z tkanin naturalnych, sztucznych oraz syntetycznych.
Tkaniny naturalne – zaliczamy do nich len, bawełnę czy sizal - są najczęściej spotykane. Często łączone są z poliestrem. Bawełniane obrusy są proste w czyszczeniu, wytrzymałe oraz mało się gniotą. Obrusy z lnu są trwalsze od bawełnianych, odporne na zabrudzenia, jednak łatwo się gniotą. Obrusy z sizalu i jedwabiu wyróżnia ciekawe kolory i wzory.
Materiały syntetyczne wykorzystywane do szycia obrusów to przede wszystkim z poliester i poliamid. Są wytrzymałe, sprężyste, jednak lepiej ich nie prasować, gdyż tkaniny te źle znoszą wysoką temperaturę.
Popularnością cieszą się także obrusy z wiskozy, sztucznego włókna, do zakupu których zachęca niska cena, a także różnorodność wzorów i kolorów. Obrusy z tego materiału są śliskie, połyskliwe i łatwo się elektryzują. Wywabianie z nich plam może być problematyczne, a częste pranie sprawia, że się niszczą.