Lampy, które nadadzą wnętrzu klimatu - nasze typy

KK
27.08.2019 14:00
Gra światłem jest sztuką. Oświetlenie może całkowicie odmienić charakter wnętrza, nadać mu przytulności, blasku lub optycznie go powiększyć. Wybraliśmy dla Was lampy z polskich sklepów, które nadadzą wnętrzom klimatu!

Rola oświetlenia

Odpowiednio dobrane wpływa na nasze samopoczucie, nadaje wnętrzom wyjątkowego charakteru i klimatu. Podczas bezchmurnego dnia mamy więcej energii do działania, chętniej podejmujemy aktywność fizyczną, natomiast w deszczowy, pozbawiony słońca dzień najchętniej zostalibyśmy w domu pod kocem.

Lampa LoveLampa Love Fot. Black Red White, materiały partnera

Podczas aranżowania warto postawić na oryginalne i finezyjne lampy do mieszkania. Nietuzinkowe oświetlenie może całkiem odmienić wnętrze i sprawić, że nabierze ono ciekawego wyrazu. oświetlenie wpływa na to, w jaki sposób odbieramy daną przestrzeń. Im więcej w mieszkaniu światła, tym lepiej funkcjonujemy i mamy lepszy humor! Nie można zapominać, że lampy, prócz swojej praktycznej funkcji, mogą być niezwykłą ozdobą mieszkania.

Natężenie i barwa światła może pobudzać do działania lub wręcz przeciwnie, koić po całym dniu, wszystko zależy od tego na jaki typ się zdecydujemy. We wnętrzach o ciepłym, rozmytym oświetleniu łatwiej się relaksujemy, czujemy się jak w domu, mamy poczucie intymności i chętniej się przytulamy. Z kolei zimne barwy neutralizują ciepłe odcienie mebli i odbieramy wnętrze, jako bardziej sterylne.

Nie bez znaczenia jest także rozmieszczenie lamp w danym pomieszczeniu. Często popełniamy błędem przy aranżacji mieszkania jest kierowanie się głównie wyglądem estetycznym lamp zamiast ich funkcjonalnością. Takie oświetlenie jest ładne, ale bardzo niepraktyczne. Odchodzimy od zawieszania jednej lampy na środku pomieszczenia. W nowoczesnych mieszkaniach nie może zabraknąć różnego typu oświetlenia stołowego, lamp podłogowych, kinkietów oraz finezyjnych lamp wiszących.

Oświetlenie sypialniOświetlenie sypialni Fot. Homebook, materiały partnera

Chętnie odchodzimy od klasycznych lamp, decydując się na bardziej wyszukane i oryginalne modele. pozwolą one na przełamanie stereotypowych, klasycznych aranżacji, nadanie im nowoczesnego wyrazu. Pamiętajmy jednak, że lampy muszą być dopasowane do charakteru pomieszczenia, inne sprawdzą się w kuchni, inne sypialni, a jeszcze inne modele w salonie.

Jakie lampy do jakiego wnętrza?

Salon to centrum życia domowego, tutaj warto zdecydować się na ciepłą barwę oraz kilka źródeł światła, którymi będziemy operować w zależności od sytuacji. Postawmy na finezyjne górne oświetlenie, lampę podłogową w pobliżu kanapy oraz kinkiety lub lampę stołową. Jeśli salon mamy połączony z jadalnią warto nad stołem zawiesić symetrycznie 2-3 takie same lampy.

Lampa z ciepłą barwąLampa z ciepłą barwą Fot. Black Red White, materiały partnera

Kuchnia szczególnie wymaga odpowiedniego oświetlenia, które ułatwi nam zachowanie bezpieczeństwa. Warto zdecydować się na zimną barwę światła, które będzie pomocne podczas gotowania, szczególnie jeżeli w kuchni brakuje okna. Pod górnymi szafkami koniecznie zamontujmy halogeny lub lampki LED-owe.

W sypialni postawmy na intymność i relaks! Światło powinno być ciepłe, ale na tyle jasne, by pozwoliło na czytanie książek w łóżku. Warto wybierać lampy z możliwością regulacji natężenia światła.

Więcej o: