AeroPress - świetny gadżet dla miłośników kawy

KK
11.09.2019 14:04
AeroPress to najmłodsza metoda alternatywnego parzenia kawy. Choć wynaleziona całkiem niedawno, bo w 2005 roku, cieszy się coraz większym uznaniem wśród baristów. Użytkownik może kontrolować czynniki wpływające na smak kawy - czas i metodę parzenia i temperaturę.

AeroPress – co to takiego?

Na pierwszy rzut oka AeroPress przypomina strzykawkę, tylko bez igły. Urządzenie składa się z głównej tuby, sitka, tłoka, podstawki, lejka, miarki do kawy oraz mieszadła. Całość jest banalnie prosta w obsłudze i łatwa do utrzymania w czystości.

AeroPressAeroPress Fot. shutterstock

AeroPress to wynalazek Alana Adlera, inżyniera zafascynowanego aerodynamiką i zabawkami – stworzył on między innymi freesbee czy bumerangi. Twórca wpadł na pomysł stworzenia nowego urządzenia do kawy w 2003 roku, szukał sposobu, by ustalić co wpływa na jakoś kawy w filiżance, w wyniku czego zaprojektował ręczną prasę do parzenia kawy. Swoją wizję udoskonalał aż 30 razy – na koniec powstał AeroPress – alternatywa dla ekspresów, urządzenie idealne do parzenia kawy w domowych warunkach.

AeropressAeropress Fot. everydaycoffee.ph

Jak parzyć kawę w AeroPress’ie?

Parzenie kawy w AreoPressie trwa zaledwie 5 minut. Wystarczy mieć samo urządzenie, papierowy lub metalowy filtr, koniecznie o okrągłym kształcie, gorącą wodę oraz dobrej jakości kawę. Atutem parzenia kawy w alternatywnym sprzęcie jest możliwość zmiany parametrów: grubości mielenia ziaren, czasu przeciskania, czasu parzenia, temperatury wody. Warto pamiętać, że każda kawa zachowuje się inaczej pod wpływem różnej temperatury.

Jak parzyć kawę w AeroPress’ie?

Parzenie kawy w AreoPressie trwa zaledwie 5 minut. Wystarczy mieć samo urządzenie, papierowy lub metalowy filtr, koniecznie o okrągłym kształcie, gorącą wodę oraz dobrej jakości kawę. Atutem parzenia kawy w alternatywnym sprzęcie jest możliwość zmiany parametrów: grubości mielenia ziaren, czasu przeciskania, czasu parzenia, temperatury wody. Warto pamiętać, że każda kawa zachowuje się inaczej pod wpływem różnej temperatury.

Parzenie kawy za pomocą AeroPressuParzenie kawy za pomocą AeroPressu Fot. shutterstock

Przy zakupie kawy koniecznie zwróć uwagę na to, by ziarna były jednorodne i pochodziły z dobrej palarni. Jak przygotować kawę? Zmiel drobno ziarna, umieść filtr na sitku i przelej go gorącą wodą, by go ogrzać i przepłukać. Cylinder należy umieścić w tłoku i nalać gorącej wody, w ten sposób ogrzeje się urządzenie  - wylewamy wodę. Wsypujemy kawę i zalewamy gorącą, nie wrzącą wodą, tak by przykryć ziarna i odczekujemy 20-30 sekund, możemy całość delikatnie pomieszać. Następnie dolewamy wody do samej góry tłoka, mieszamy i zakręcamy sitko z filtrem. Na koniec obracamy AeroPress filtrem ku dołowi i umieszczamy na kubku, przeciskamy kawę do usłyszenia syknięcia.

Po zaparzeniu kawy, za pomocą AeroPressu uzyskasz mętny, herbaciany i bardzo aromatyczny napar. W zależności od wyboru ziaren możemy przygotowywać różne warianty smakowe kawy.

Więcej o:
Komentarze (7)
Zaloguj się
 • an1005

  Oceniono 24 razy 18

  a) wow, akapit "Jak parzyć kawę w AeroPress’ie? powtórzony tylko dwa razy
  b) bardzo mi sie podoba ze "Po zaparzeniu kawy, za pomocą AeroPressu uzyskasz ....... herbaciany napar"
  Wyglada na to, że rzeczywiscie gadzet jest rewelacyjny. Z kawy robi herbatę.

 • atr8

  Oceniono 9 razy 7

  Cylinder należy umieścić w tłoku - nowa rewolucja techniczna.
  A bumerangi to chyba aborygeni wymyślili.

 • kanna

  Oceniono 15 razy 3

  W ekspresie po prostu naciskam przycisk.
  Tutaj jest za dużo babraniny...

 • klm747

  Oceniono 1 raz 1

  to chyba jakiś żydowski wynalazek - ale frajerzy zawsze się znajdą...

 • tomasz_problem

  Oceniono 17 razy 1

  mam, korzystam, baristą nie jestem, ale potwierdzam zajebistość kawy z AeroPress.

  Nie zgadzam się z oceną, że napar jest mętny. Mętny wychodzi z kawiarki, tu jest fajna aromatyczna kawa o głębokim smaku. Trzeba jeszcze dodać, że kawa jest bardzo mocna. Osoby przyzwyczajone do kawy np. z ekspresu przelewowego powinny sobie ją rozcieńczyć w proporcji 50/50 lub naszykować leki na obniżenie ciśnienia. Być może dałoby się uzyskać słabszy napar, ale tu zabawy jest mnóstwo i wszystko zależy od tylu parametrów, że należałoby sporo wiedzy o kawie pozyskać lub dużo eksperymentować.

  Tak czy inaczej gorąco polecam.

 • wujekdolf

  Oceniono 14 razy -4

  z pewnością rano przed kawą najlepiej oblać się wrzątkiem na dzień dobry...

 • 162tony

  Oceniono 12 razy -6

  No to modne tępole z Warszawskiego Mordoru czy Łódzkiego Infosysu się posxało na twardo że nie mają jeszcze tego gadżetu, jak mogą bez tego żyć...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX