Doniczka z systemem nawadniania - jak działa, ile kosztuje?

Jeśli chcemy, by nasze domowe rośliny pięknie rosły i kwitły, absolutnie nie możemy zapominać o ich nawożeniu i codziennym podlewaniu. Problem pojawia się, kiedy zapomnimy o podlaniu kwiatów lub wyjeżdżamy na kilka dni. Na szczęście z pomocą przychodzą doniczki z systemem nawadniania!

Doniczka z systemem nawadniania – jak działa?

Doniczka samonawadniająca to wybawienie dla tych miłośników roślin, którym zdarza się zapomnieć o podlewaniu! Docenią ją również osoby zapracowane i często wyjeżdżające. Ten sprytny przedmiot ułatwi pielęgnację kwiatów i zaoszczędzi nam czasu.

Donica z systemem nawadnianiaDonica z systemem nawadniania Fot. okazje.info, materiały partnera

Donica z systemem nawadniania magazynuje wodę na spodzie doniczki. Wyposażona jest ona w kanaliki wlewowe, przez które ze spodu doniczki dostaje się do jej wnętrza, a tym samym do korzeni rośliny. Każda donica samopodlewająca ma specjalną separującą warstwę, której zadaniem jest kontrola ilości pobieranej wody. Roślina nie zostaje przelana, dostanie tylko tyle wody, ile potrzebuje, by prawidłowo funkcjonować. Donice z systemem nawadniania sprawdzą się zarówno wewnątrz mieszkalnych jak i do ogrodu czy na balkon. Musimy jedynie pamiętać, by raz w tygodniu napełnić zbiornik donicy wodą.

Donica z systemem nawadniania sprawdzi się w mieszkaniu, ale też w ogrodzieDonica z systemem nawadniania sprawdzi się w mieszkaniu, ale też w ogrodzie Fot. okazje.info, materiały partnera, kolaż czterykąty

Donica tego rodzaju wykonana jest najczęściej ze szkła, ceramiki lub mocniejszego tworzywa sztucznego. Donice z systemem nawadniania możemy kupić już od 40 złotych. Cena uzależniona jest od materiału, z jakiego donica została wykonana, producenta oraz wielkości - najdroższe donice samonawadniające kupimy w granicach 185 złotych.

Jeśli notorycznie zapominasz o podlewaniu, często wyjeżdżasz, a nie chcesz mieć roślin w opłakanym stanie – donica z systemem nawadniania będzie świetnym rozwiązaniem na stałe!

Jakie rośliny sadzić w donicy samo nawadniającej?

Doniczki samopodlewająceDoniczki samopodlewające Fot. okazje.info, materiały partnera

Donice z systemem nawadniania doskonale sprawdzą się w przypadku roślin, które mają duże wymagania co do ilości wody - wymagają stale wilgotnego podłoża lub są wrażliwe na najmniejsze nawet przesuszenie. Taki typ donicy polubią także rośliny, które nie mogą mieć wody na liściach lub chorują w efekcie przelania.

Donica z systemem nawadniania sprawdzi się w przypadku większości roślin, są jednak kwiaty, które wyjątkowo się z nią zaprzyjaźnią. Jakie to rośliny?

  • Storczyki – wymagają podlewania i nawożenia – nawóz można dodać do systemu nawadniania.
  • Fiołek afrykański – nienawidzi przelewania, ale odpowiednio pielęgnowany kwitnie cały rok.
  • Bambus – wymaga stale wilgotnego podłoża.
  • Skrzydłokwiat – wymaga regularnego i obfitego podlewania.
  • Zioła – dobre nawodnienie to podstawa zdrowego i szybkiego wzrostu.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.