Plisowane żaluzje w domu, czyli jak osłonić wnętrze przed słońcem?

Zastanawiacie się nad osłonięciem okien przy pomocy żaluzji? Świetnym rozwiązaniem są plisowane żaluzje w nowoczesnym wydaniu. Nasza redakcja sprawdziła, jak działają żaluzje Anwis. Zobacz najciekawsze propozycje i poznaj ich właściwości.

Żaluzje plisowane.Żaluzje plisowane. Fot. Anwis

Konstrukcja plisy - czyli dlaczego warto wybrać plisowane żaluzje?

Żaluzje plisowane należą do najbardziej uniwersalnych rozwiązań wśród wewnętrznych osłon okiennych. Możemy je zastosować do każdego rodzaju okien oraz przeszklonych drzwi, również tych, które mają niestandardowe kształty albo duże gabaryty. Decydując się na żaluzje plisowane możemy wybrać nie tylko tkaninę, ale także zdecydować o kolorze osprzętu, czyli aluminiowej konstrukcji i mechanizmu służącego do sterowania żaluzjami.

Jeśli chodzi o kolory żaluzji plisowanych, w ofercie firmy ANWIS znajdziemy, m.in. biel kremową, bazaltowy szary, antracyt, a także kolory inspirowane naturą, takie jak złoty dąb i orzech. Odcienie drewna to najmodniejsze kolory stosowane przez producentów stolarki otworowej. Dlaczego warto zwrócić uwagę na takie modele żaluzji? Po pierwsze łatwo dopasować je do profili okien i drzwi w domu. Najbardziej atrakcyjnym rozwiązaniem są plisy sterowane dwukierunkowo, a więc takie, w których możemy zsunąć żaluzję w dół albo w górę. Możemy je wówczas obsługiwać za pomocą prostego uchwytu umieszczonego na aluminiowej rynnie, za pomocą sznurka lub łańcuszka koralikowego.

Żaluzje plisowane.Żaluzje plisowane. Fot. Anwis

Jaka tkanina żaluzji jest najlepsza? To zależy od nasłonecznienia pomieszczeń

Żaluzje plisowane mogą być wykonane z różnych tkanin - ich gama jest naprawdę szeroka. Tkaniny różnią się od siebie m.in. pod względem krycia, gdyż wpływ na dobór ma stopień ekspozycji pomieszczenia na słońce. Tam, gdzie okna skierowane są w kierunku zachodnim i południowym, a więc najbardziej narażonym na promienie słoneczne, największym sprzymierzeńcem są tzw. duo plisy, a więc żaluzje składające się z dwóch warstw tekstylnych. Wyglądem przypominają plaster miodu. Takie żaluzje tworzą powietrzną warstwę izolującą, która poza zaciemnieniem, zmniejsza przenikanie ciepła.

Anwis - żaluzje plisowaneAnwis - żaluzje plisowane mat. partnera

Środek plisy może być dodatkowo wypełniony folią aluminiową, która odbija światło. Z kolei pomieszczenia usytuowane po stronie północnej oraz wschodniej przez większą część dnia nie są wystawione na działanie słońca. W takim przypadku dużo lepiej sprawdzą się plisy z jedną warstwą materiału, o transparentnej strukturze. Dzięki nim udekorujemy okna, ale nie zaciemnimy ich zbytnio. Druga opcja to dwie tkaniny w jednej żaluzji (jedna nad drugą, rozdzielone aluminiową ruchomą rynną). Jak to działa?Jedna pełni funkcję firanki, a druga zasłony. Takie rozwiązanie polecamy do zastosowania w sypialni.

Praktyczność przede wszystkim, czyli konserwacja i czyszczenie plis

W żaluzjach plisowanych ANWIS stosowane są głównie tkaniny syntetyczne. Ma to duży wpływ na łatwość w utrzymaniu czystości żaluzji. Możemy je  czyścić i na sucho, i na mokro. Jeśli chcemy usunąć niewielkie zabrudzenia, np. wierzchnią warstwę kurzu, wystarczy ściereczka albo miotełka, by z łatwością pozbyć się zabrudzeń. Większe zabrudzenia usuniemy przy pomocy środków piorących, a pomoże nam w tym specjalny mechanizm żaluzji. Wystarczy, że wypniemy plisę z okna, a następnie zamoczymy ją w chłodnej wodzie z dodatkiem delikatnego detergentu. Odświeżoną plisę należy zawiesić z powrotem w oknie w pozycji złożonej. Dzięki temu zabiegowi tkanina zachowa swój harmonijkowy kształt.

Anwis - żaluzje plisowaneAnwis - żaluzje plisowane mat. partnera

Żaluzje plisowane to praktyczne dekoracje okienne, na które decyduje się coraz więcej osób. Dlaczego? Sprawdzają się we wszystkich pomieszczeniach i w odróżnieniu od klasycznych rolet, oferują dwukierunkową obsługę. Prosty jest też montaż żaluzji i można je dopasować do każdego rodzaju okien. Harmonijkowy układ materiału o różnorodnej strukturze i kolorystyce wyróżni każde wnętrze, a łatwość ich użytkowania sprawi, że staną się nieodłącznym elementem wyposażenia domu.

Anwis - żaluzje plisowaneAnwis - żaluzje plisowane mat. partnera

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.