Ekspres przelewowy - czy warto?

Ekspresy przelewowe po raz pierwszy pojawiły się w Polsce na początku lat 90 i szturmem podbiły serca Polaków. Choć obecnie ich miejsce zajęły nowoczesne urządzenia do parzenia kawy, ekspresy automatyczne, ciśnieniowe, kapsułkowe, model przelewowy nie odchodzi w zapomnienie. Nadal warto go kupić. Sprawdziliśmy dlaczego!

Kiedyś ekspres przelewowy był bardzo popularny, każdy chciał mieć go w swojej kuchni. Gwarantował smak i aromat świeżo zaparzonej kawy. Z czasem nowoczesne urządzenia go wyparły. Idąc z duchem czasu zaczęliśmy kupować ekspresy ciśnieniowe i kapsułkowe. Nie warto jednak rezygnować z pierwszego urządzenia. Ekspres przelewowy to doskonały wybór dla osób, które piją duże ilości czarnej, klasycznej kawy oraz osób, dla których łatwość przygotowania liczy się bardziej niż smak.

Ekspresy przelewowe coraz częściej wracają do naszych kuchni oraz biur. Ich ceny nie są wygórowane, ceny kawy również.

Ekspres przelewowyEkspres przelewowy Fot. Homebook, materiały partnera

Jak parzyć kawę w ekspresie przelewowym?

Ekspres przelewowy działa zupełnie inaczej pozostałe ekspresy. Do pojemnika nad dzbankiem należy wsypać zmieloną kawę. Kolejnym krokiem jest dolanie gorącej wody, która przesącza kawę, a gotowy napar trafia do dzbanku. To doskonała alternatywa dla kawy parzonej w kubku, ponieważ ekspres przelewowy pozbawi ją fusów. Warto podkreślić, że dzbanek wbudowaną ma płytkę grzewczą, która podtrzymuje temperaturę przygotowanego napoju. Kawę przygotujemy szybko i w większej ilości, to świetne rozwiązanie w przypadku, gdy mamy gości lub siadamy do śniadania w większym gronie.

Kawa oczywiście smakuje zupełnie inaczej niż z ekspresu ciśnieniowego czy kapsułkowego. W ekspresie przelewowym nie zrobimy też kaw smakowych, na bazie mleka czy espresso. Niezbędne do używania tego ekspresu są filtry, które są tanie.

Ekspres przelewowyEkspres przelewowy Fot. shutterstock

Ekspres przelewowy - zalety:ergonomiczny

  • prosty w obsłudze
  • łatwo dostępny
  • przystępna cena
  • filtruje fusy
  • dzbanek utrzymuje temperaturę kawy
  • możliwość przygotowania za jednym razem większych ilości kawy

Jak wybrać ekspres przelewowy?

Kluczem do dobrej kawy z ekspresu przelewowego jest urządzenie. W sklepach znajdziemy mnóstwo modeli różniących się ceną. Zdecydowanie odradzamy zakup najtańszych urządzeń, które mogą mieć sporo wad.

Ważną kwestią jest moc ekspresu przelewowego. Im jest ona większa, tym urządzenie szybciej się nagrzewa i przygotowuje pobudzający, aromatyczny napój. Zwróć koniecznie uwagę na liczbę otworów, przez które sączy się woda. Znajdują się one w dyszy. Wiele modeli posiada tylko jeden. Warto wiedzieć, że im więcej otworów, tym parzenie kawy będzie bardziej równomierne parzenie kawy.

Ekspres przelewowyEkspres przelewowy Fot. shutterstock

Dobrze jest również sprawdzić rozmiary ekspresu przelewowego już na etapie zakupu i skontrolować ilość miejsca, jakie urządzenie zajmie na kuchennym blacie. Nie wszystkie modele mają wbudowaną płytę grzewczą, a to bardzo przydatna funkcja podczas spotkań w większym gronie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.