Piękne naczynia i ozdoby z piasku, kamienia i ceramiki. W ten polski design warto zainwestować

Polska ceramika i kamienne produkty hand made są piękne, mają długą historię i świetną renomę. Dlatego warto je mieć. Kubki, filiżanki, talerze, miseczki, pojemniki, tace, dzbanki i dekoracje do domu od zdolnych artystów udekorują i dobrze zorganizują wnętrze. Są też hity z piasku i kamienia.

Od lat ciekawe naczynia z ceramiki i dekoracje do domu powstają w polskich zakładach i manufakturach. Mimo trudnego okresu transformacji kraju przetrwało wiele z nich i wciąż zaskakują nietuzinkowymi wyrobami z kruchych materiałów. Są to fajans, majolika, porcelana i kamionka. Znaczenie w tym podziale ma technologia ich wytwarzania. To jednak nie jedyne materiały, z których wykonywane są polskie zastawy. Popularność zdobywają też nowości z piasku i kamienia od firmy Polystone, których jest już coraz więcej w ofercie sklepowej.

Polski design z piasku i kamienia, czyli jak surowiec stał się głównym bohaterem rodzimego wzornictwa

Dekoracje i detale tworzą wnętrze. Każdy dom potrzebuje też naczyń, w których można przechowywać mniejsze i większe produkty spożywcze lub ładnie wyeksponować przekąski na stole. Nietuzinkowe produkty od firmy Polystone, które robione są ręcznie w małej polskiej manufakturze mogą w tym pomóc. Są ładne, minimalistyczne i oryginalne. Mają prostą geometryczną formę i są wykonane z piasku oraz kruszonego kamienia naturalnego. Pasują do wnętrz zaaranżowanych w różnych stylach. Udekorują domy skandynawskie, nowoczesne, jak również rustykalne i klasyczne. W ofercie można znaleźć, m.in. małe wazony Geometric Holder, napisy 3D, dekoracje kamienne, świeczniki Candlestick Cube, miseczki Bowl, podkładki Geometric Pad, tacki Geometric Tray, kubki Shots, a nawet różne figurki. Wszystkie występują w trzech podstawowych wariantach kolorystycznych: białym, czarnym, naturalnym. Producent zapewnia również o wysokiej jakości produktów oraz możliwości wyboru rodzaju opakowania i innego koloru produktu. Koniecznie zobaczcie ofertę Polystone!

Ozdobne napisy 3D - niech dom mówi słowami 

Wyróżnia je przede wszystkim piękna i nietuzinkowa forma. Powstają z kruszonego kamienia naturalnego, w trzech wariantach kolorystycznych: białym, czarnym i naturalnym. Jest też możliwość stworzenia wersji nieco bardziej błyszczącej, z brokatem. Ozdobne napisy 3D wspaniale prezentują się na ścianie, jak również w wersji stojącej – na półce, stole, blacie kuchennym, parapecie, szafce, czy komodzie. Mogą stworzyć też niezły duet dekoracyjny wraz z książkami, kwiatami, ramkami. Pięknie zaprezentują się również z innymi dekoracjami od firmy Polystone. Nie tylko w domu, ale na balkonie, czy tarasie. Mają dużą odporność na promienie UV oraz wilgoć. Wszystkie tworzone są ręcznie, a każdy z egzemplarzy jest niepowtarzalny.

Naczynia i świeczniki z piasku

Pojemniki, wazony i podstawki mogą być pomocne nie tylko na stole, ale w łazience czy na toaletce. Można w nich trzymać nie tylko przekąski, ale także drobne akcesoria – biżuterię, gumki do włosów, szminki, czy nawet ołówki i długopisy. Firma Polystone ma w ofercie też dość niekonwencjonalny przedmiot w kształcie diamentu. Może być doskonałym stojakiem do zawieszenia zegarka, bransoletki lub pierścionka.

Świeczniki są również ręcznie wykonane, a przy tym solidne i trwałe. W każdym domu, bez względu na jego styl odnajdą swoje miejsce. Można je kupić pojedynczo lub w zestawie.

Naturalne dekoracje ścienne

Powstały z myślą o udekorowaniu ścian w niekonwencjonalny sposób. Można je układać w różne wzory, tworząc unikalne i autorskie kompozycje w holu, łazience, kuchni, czy pokoju. To modna, a przy okazji naturalna dekoracja ściany. Jesteśmy pewni, że pozytywnie zaskoczy niejednego gościa w Waszym domu. 

Bezcenna glina - tej ceramiki nie wyrzucajcie!

Ceramika, czyli wyroby otrzymywane w wyniku wypalenia gliny to prawdziwa perła rodzimego designu. Mamy sporo już uznanych, jak i nowych, zdolnych artystów, których prace warto nie tylko znać, ale też kolekcjonować. Ceramika nabiera wartości z czasem i za parę lat jej cena może zwiększyć się kilkukrotnie.

Oto 16 współczesnych marek polskiej ceramiki i porcelany, którymi warto się zainteresować: Malwina Konopacka, Magda Pilaczyńska, Bordo, Malik Ceramik, Ende (Natalia Gruszecka i Jakub Kwarciński), Fenek Studio (Agata Klimkowska i Tosia Kiliś), Coco Ceramics, Kina Ceramics, Klara Bukowska, Alicja Patanowska, Nado (Barbara Śniegula), For.Rest, JAD, Magdalena Kałużna, Ewelina Wiśniowska, Maria Juchnowska.

Bogatą i ciekawą ofertę naczyń prezentują również wytwórnie działające od lat, m.in.: Włocławek, Bolesławiec, Ćmielów, Chodzież, Nieborowska Manufaktura Majoliki, Ambition, Lubiana, Witek’s, Kristoff (od 2010 roku Porcelana Krzysztof), Tułowice, Karolina, Bogucice (od 2012 roku Porcelana Bogucice). Przedstawiamy krótką historię wybranych zakładów z różnymi wyrobami ceramicznymi.

Ceramika z Włocławka: fajansowe wyroby z wartością kolekcjonerską

Fajanse są podobne do porcelany. Najczęściej przyjmują kolory od białego do jasnokremowego i wytwarzane są z glinki porcelanowej (kaolinu). Manufaktury Radziwiłłów w Białej Podlaskiej, królewska w Belwederze, Wolffa, w Prószkowie, na Śląsku najbardziej słynęły w XVIII i XIX wieku z takiej ceramiki. Obecnie przetrwała mniej znana fabryka fajansu we Włocławku, a kolekcja z charakterystycznymi błękitnymi kwiatami ma wartość kolekcjonerską.

Bolesławiec: stolica polskiej ceramiki

Z idealnym położeniem, które już w średniowieczu docenili garncarze ze względu na bogate złoża glin, które okazały się idealne do wyrobu przedmiotów z kamionki. W XVI wieku powstała z niej pierwsza ceramika. Dziś wyroby z kamionki otrzymuje się z glin z dodatkiem piasku kwarcowego i szamotu (zmielonej, ale wypalonej gliny i łupków), a obecnie najbardziej znaną wytwórnią ceramiki z kamionki są Zakłady Ceramiczne Bolesławiec. Ich naczynia są ręcznie formowane, malowane lub dekorowane stempelkami z gąbki. Mają charakterystyczne wzory i motywy ludowe. Pełno jest kropek, kresek, trójkątów, rybich łusek, pawich oczek.

Glinka z pobliskiego stawu w Nieborowskiej Manufakturze Majoliki

Powstała w 1881 roku z inicjatywy księcia Michała Radziwiłła jako Fabryka Fajansów Artystycznych i Pieców Kaflowych. Do 1885, rzemieślnicy i artyści oraz uczniowie warszawskiej Szkoły Rysunkowej Wojciecha Gersona tworzyli tu piece, kominki, wazony i amfory, żardiniery, wazy, talerze. Bardzo popularne w Królestwie Polskim i zachodnich guberniach Imperium Rosyjskiego. Często z historycznymi wzorami włoskich, francuskich i holenderskich wytwórni majolik, które spotkały się ze sporą krytyką w prasie. Po niej książe Radziwiłł zlecił tworzenie motywów narodowych i treści patriotycznych. W konsekwencji sporych zmian społecznych i gospodarczych, w 1896 postanowił wszystko odsprzedać kierownikowi manufaktury, specjaliście wytopu ceramiki – Stanisławowi Thiele. Nowy właściciel zamknął fabrykę po roku. Były kolejne, bezskuteczne próby reaktywacji.

Od 1982 roku w Nieborowie produkowane są kopie dawnych wyrobów o charakterze dekoracyjnym i pamiątkarskim. Wszystkie stemplowane są znakiem fabrycznym I manufaktury (MPR z mitrą książęcą est.1881) z dopiskiem Majolika Nieborów oraz sygnowane inicjałami twórców. To nadal wyjątkowe rękodzieła, które powstają w pierwotnym budynku i wykorzystują tradycyjne technologie oraz miejscową glinkę z pobliskiego stawu.

Więcej o:
Copyright © Agora SA