Dekoracje okienne, które podkręcą klimat we wnętrzu i odświeżą dom przed świętami

Odpowiednio dobrane rolety i żaluzje potrafią pięknie udekorować okna i stworzyć wyjątkowy nastrój w domu. Dzięki nim możemy podkręcić aranżację i zdecydować o dozowaniu światła we wnętrzu. Poznajcie plisowane modele, na które warto zwrócić uwagę.

Boże Narodzenie to bez wątpienia wyjątkowy czas w roku, który mobilizuje wielu z nas nie tylko do wielkich porządków w domu, ale często do zmian aranżacyjnych, czy nawet generalnych remontów. Ponieważ ucztowanie przy stole, celebrowanie drobnych przyjemności i kultywowanie pięknych tradycji w ładnym wnętrzu staje się o wiele przyjemniejsze. 

O wszystkie części domu powinniśmy zadbać przed świętami, by wprowadzić więcej magicznego nastroju. Salon i sypialnia, w których najwięcej odpoczywamy, hol – gdzie witamy gości, jadalnia – miejsce wspólnego biesiadowania oraz kuchnia, w której przygotowujemy świąteczne dania powinny skupić naszą przedświąteczną uwagę. Są też  pewne części domu, które powinny nas szczególnie zainteresować. To okna, które wprowadzają do naszych wnętrz światło i namiastkę zimowej aury, pomagając cieszyć się chociażby pięknym widokiem prószącego śniegu. Odpowiednio udekorowane potrafią również podkręcić klimat we wnętrzu.

Świąteczna dekoracja oknaŚwiąteczna dekoracja okna Shutterstock

Świetlne girlandy i inne ozdoby zawieszone wokół ramy okiennej, taca pełna świec z klimatycznym światełkiem oraz stroiki bożonarodzeniowe postawione na parapecie nie wyglądałyby tak wspaniale, gdyby nie byłoby obok nich stylowych zasłon, rolet lub żaluzji. To one pozwalają nam na dozowanie światła, zgodnego z naszymi upodobaniami. Dlatego postanowiliśmy przybliżyć temat i zaprezentować wybrane modele wszechstronnych dekoracji okiennych, które doskonale sprawdzą się również zimą, głównie ze względu na swobodę w przesłanianiu wybranej części okna. To żaluzje plisowane,  nazywane potocznie plisami, które zyskują sobie coraz większe grono zwolenników.

Jasnobrązowe żaluzje plisowane AnwisJasnobrązowe żaluzje plisowane Anwis ANDRZEJ BELINA BRZOZOWSKI

Plisa odsłoni to co chcesz

Plisy mają wiele zalet. Zajmują mało miejsca. Mają sporą elastyczność w przemieszczaniu. Żaluzje plisowane można dowolnie przesuwać wzdłuż listwy okiennej, zasłaniając od góry i od dołu jedynie wybrany fragment szyby. Nie utrudniają również otwierania skrzydeł okiennych ponieważ ich osłony montuje się głownie w świetle szyby.

Jasnobrązowe żaluzje plisowane AnwisFot. Anwis

Żaluzje plisowane w przeciwieństwie do rolet nie mają rury nawojowej, na którą nawijana jest tkanina. Składają się z rynny górnej i dolnej, do których zamocowany jest materiał złożony w harmonijkę, o szerokości około 2 cm.

Plisy dopasują się do każdego kształtu okna

Można je montować na oknach standardowych, dachowych, w witrynach, ogrodach zimowych oraz innych wnękach. Ponieważ bardzo łatwo dopasowują się do różnych kształtów, nawet tych o nietypowej formie: trójkątnych, półkolistych, trapezowych i innych wielokątnych. Nie ograniczając jednocześnie możliwości swobodnego otwierania i zamykania żaluzji. Radzą sobie również z osadzonymi skośnie oknami dachowymi i poziomymi przeszkleniami ogrodów zimowych.

Jasnobrązowe żaluzje plisowane AnwisFot. Anwis

Firma Anwis posiada szeroką ofertę żaluzji plisowanych

Różnią się między sobą przede wszystkim sposobem sterowania, miejscem przeznaczenia i kolorem.

Żaluzje plisowane.Żaluzje plisowane. Fot. Anwis

Plisami można sterować za pomocą uchwytów, sznurków, korby, a także elektrycznie, np. za pomocą pilota. Podczas wyboru modelu należy zwrócić uwagę na miejsce montażu, by wybrać odpowiedni system. W oknach dachowych najlepiej sprawdzą się żaluzje z podwójnym prowadzeniem linkowym lub prowadnicami (system DF komfort). Do ogrodów zimowych producent zaleca system Anwis PL, który wyposażony jest w nierdzewne linki stalowe pokryte materiałem odpornym na promienie UV. Także sprawdzi się w różnych warunkach pogodowych. Ponadto w każdym nachyleniu. Montaż systemu PL zaleca się także w oknach uchylnych, dachowych i usytuowanych poziomo.

W ręcznym sterowaniu żaluzji, na dużych wysokościach pomoże specjalny uchwyt. We wszystkich systemach jest też mechanizm blokujący, który pozwala zatrzymać żaluzję na dowolnej wysokości. Plisy wyposażone w napęd elektryczny uruchamiane są przy pomocy pilota lub przycisku naściennego. Taki rodzaj dekoracji okiennych doskonale sprawdzi się w dużych domach, ze spora ilością okien lub pomieszczeniach, w których plisy usytuowane są w trudno dostępnych miejscach.

Evie – żaluzja plisowana z pomysłem

Długie wieczory i mróz za oknem sprawiają, że chętnie spędzamy czas w półmroku, przy blasku świec i świetlnej girlandy. Prosta i wygodna obsługa żaluzji plisowanej Evie pozwoli na szybkie ustawienie wybranego światła zewnętrznego w domu. Uwagę zwracają również wyrazistym, harmonijkowym układem tkanin. Mają też bogatą ofertę kolorystyczną, którą można dopasować do każdego wnętrza.

Marka Anwis proponuje aż 300 rodzajów tkanin, z możliwością łączenia nawet dwóch różnych w jednym oknie: firankowej i zaciemniającej. Półprzezroczysty materiał pozwala przesłonić okno w ciągu dnia, chroniąc wnętrze domu przed wzrokiem ciekawskich, a jednocześnie wpuszcza do wnętrza rozproszone światło. Natomiast tkanina zaciemniająca ograniczy przepuszczanie światła i nagrzewanie wnętrza. Świetna konstrukcja żaluzji plisowanych Anwis Evie pozwala też na pojedyncze sterowanie każdą z dwóch tkanin. Natomiast wygodny system sterowania pozwoli na przesłonięcie całego okna lub jego wybranej części.

Żaluzje plisowane.Fot. Anwis

Plisy można w łatwy sposób zdjąć i wyczyścić

Część tkanin nadaje się również do prania. Po delikatnym odciśnięciu wody harmonijka nadal zachowuje swój kształt. Wysoka jakość produktu pozwala zachować plisowaną formę przez wiele lat.

Ze względu na wiele możliwości, jakie oferuje plisa Evie, z pewnością docenią ją osoby lubiące częste metamorfozy, jak również wybredni fani stylowych wnętrz.


Plisy są doskonałą alternatywą dla klasycznych osłon okiennych. Poza ochroną przed słońcem, potrafią podkręcić klimat w każdym wnętrzu. Są modnym i praktycznym sposobem na aranżację okien. Nie tylko od święta!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.