AYTM - meble i dodatki art déco w pięknych kolorach i wykończeniach

Marka AYTM wnosi do duńskiego designu ponadczasowy styl art déco w luksusowym wykończeniu i wytwornych kolorach. To meble i dodatki dla miłośników eleganckich form w nowoczesnym wydaniu.

Wnętrze w stylu art déco zaaranżowane produktami AYTMWnętrze w stylu art déco zaaranżowane produktami AYTM Fot. AYTM

Współczesne meble w stylu art déco doskonałe łączą nowoczesność z tradycją. Wnętrza pokochały różnorodną geometrię ich kształtów oraz eleganckie wykończenie, dlatego styl ten wciąż jest obecny z domach na całym świecie, mimo że jego początki sięgają lat 20. ubiegłego wieku.

Piękną, elegancką i nowoczesną kolekcją sprzętów w stylu art déco prezentuje duńska marka AYTM. Jej twórcami są Kathrine i Per Gran Hartvigsen, którzy od 2004 roku z powodzeniem prowadzą firmę Gran Living ApS.

AYTM to stylowe, luksusowo wykończone meble i dodatki do domu, dostępne w różnych wytwornych kolorach. Marka prezentuje przepiękne stoliki kawowe, ławki, krzesła, pufy, lustra, lampy, wazony, tace, wieszaki, dywany, a nawet narzuty.

Trzy połączone ze sobą stoliki kawowe Sino z blatem o marmurowym i złotym wykończeniuTrzy połączone ze sobą stoliki kawowe Sino z blatem o marmurowym i złotym wykończeniu Fot. AYTM

Kształty art déco we wnętrzu? 

Są bardzo różnorodne! To mnóstwo graniastych form o ostrych kątach lub ściętych kantach, ale również meble i dodatki z wyokrągleniami. W wnętrzach art déco pojawiają się zarówno stoliki i biurka z okrągłymi blatami na solidniejszych podstawach, owalne lustra, bębnowe szafki, jak też minimalistyczne krzesła i ławki z łagodnymi łukami. 

Szlachetny połysk mebli art déco

Drewniane powierzchnie mebli w stylu art déco przeważnie politurowano, nakładając na nie specjalny roztwór żywicy, który po wyschnięciu stawał się błyszczący. Dziś, w zależności od charakteru mebla, stosuje się różne wykończenia. Na przykład stoliki kawowe często mają marmurowe blaty i malowane proszkowo stalowe podstawy. Natomiast drewno wykończone jest olejowoskiem. 

Meble art déco produkowane w Europie Środkowo-Wschodniej wykonywane były przede wszystkim ze średniego i ciemnego orzecha oraz ciemnego i czarnego dębu. Rzadkością były meble o jasnych wybarwieniach, na przykład jesionowe lub brzozowe. Natomiast na zachodzie, m.in. we Francji i w USA, używano dużo odważniejszych barw. Dominowały czerwień, zieleń, szarość czy kolor niebieski. 

Art déco, jak każdy inny styl w architekturze i wzornictwie przemysłowym, to królował, to odchodził w zapomnienie, co wpływało na produkcję mebli i dodatków. Dziś w pięknej, nowoczesnej odsłonie gości w wielu domach, często we wnętrzach odrestaurowanych kamienic. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.