Pokój dziecięcy w duchu eko: naturalnie, bez nudy i w stylu Montessori

Pokój dziecięcy w stonowanych kolorach ziemi, z dekoracjami i meblami w duchu eko może być niebanalny, pobudza też rozwój i wyobraźnię. Maria Montessori, włoska lekarka i wizjonerka systemu kształcenia dzieci udowodniła to już dawno. Przed wami kreatywne i sprawdzone pomysły aranżacyjne na pokój malucha.

Pokój dziecięcy w naturalnych kolorach i wykończeniach.Pokój dziecięcy w naturalnych kolorach i wykończeniach. Fot. Shutterstock

"Pierwszą rzeczą, którą edukacja powinna zapewnić jest otoczenie, w którym dziecko mogłoby rozwijać siły dane mu przez naturę. Nie chodzi o to, by wyłącznie zabawiać go czy pozwolić mu czynić wszystko na co ma ochotę. Oznacza to dostosowanie naszego myślenia do współpracy z naturą, słuchania jej praw, tych które mówią, że rozwój dokonuje się podczas doznań w otoczeniu." – dowodziła Maria Montessori, włoska lekarka, wizjonerka, która stworzyła wszechstronny system wychowawczy dla dzieci. Na jej filozofii pracy z dzieckiem opiera się wiele dzisiejszych szkół alternatywnych i placówek rozwojowych dla najmłodszych. 

Wychowanie dziecka w stylu eko? Jak najbardziej możliwe. Prostota drewna, forma, jego uniwersalność i naturalność potrafi szlachetnie towarzyszyć wielu innym materiałom i kolorom. Wśród naturalnych zbiorów można znaleźć wiele mebli i dekoracji z litego drewna czy sklejki – ramki, skrzynie na zabawki, figurki, jak również lniane, wełniane, bawełniane tekstylia, rattanowe i wiklinowe kosze czy zabawki i drobiazgi z filcu. Efektownie wyglądają też drewniane belki stropowe, drzwi, klasyczne parkiety lub deski podłogowe, które zapewnią dziecku kontakt z naturą od najmłodszych lat. Nie tylko na zewnątrz, ale w domu, w którym spędza sporo czasu.

Stylowa aranżacja pokoju dziecięcego w jasnych kolorach i naturalnych wykończeniach.Stylowa aranżacja pokoju dziecięcego w jasnych kolorach i naturalnych wykończeniach. Fot. Shutterstock

Czy aranżacyjny wybór produktów do pokoju dziecięcego nie wydaje się zatem prosty? W dodatku polski rynek wnętrzarski jest świetnie zaopatrzony w naturalne produkty o różnej formie, miłośnicy stylu vintage lub boho także znajdą mnóstwo fajnych, różnorodnych produktów. Wszystkie w towarzystwie odpowiednich dekoracji potrafią stworzyć oryginalne, przytulne aranżacje. Sprawiają, że słaba jakość zimnej, minimalistycznej płyty wiórowej czy szkodliwego plastiku ustępuje miejsca solidnym, ekologicznym rozwiązaniom, które służą przez lata. Także są bezpieczne dla środowiska i zdrowia dziecka oraz pomagają w jego rozwoju. 

Pokój dziecięcy w stylu boho.Pokój dziecięcy w stylu boho. Fot. Shutterstock

Polskie marki produkują świetne meble do pokoju dziecięcego

Polskie meble dekorują już Europę i świat. Doceniono je nie tylko za dobrą cenę, ale przede wszystkim wspaniałe wzornictwo, które wyróżnia niezwykła dbałość o detale i jakość. W polskiej ofercie można znaleźć też całą gamę różnorodnych mebli i dekoracji dla najmłodszych. Przedstawiamy wybrane rodzime marki, które tworzą bezpieczne, naturalne produkty o wyrafinowanej estetyce, idealne do pokoju dziecięcego.

Nuki: meble i wyroby ze sklejki o niebanalnej formie

Wnętrze pokoju dziecięcego zaaranżowanego przez dekoratorów marki Nuki.Wnętrze pokoju dziecięcego zaaranżowanego przez dekoratorów marki Nuki. Fot. Nuki

Powstają od 2016 roku za sprawą projektów Marty i Krzysztofa Urbańskich. Początkowo marka działała jako manufaktura, a dziś to firma, która obsługuje rynek polski oraz realizuje zamówienia z krajów europejskich i nie tylko. Nuki to przede wszystkim meble do salonu, sypialni i pokoju dziecięcego, także wieszaki, uchwyty oraz panele dekoracyjne ze sklejki brzozowej w różnych kolorach. Proste i uniwersalne produkty, które wpiszą się w klimat wielu różnych aranżacji. Marka łączy tradycję rzemiosła stolarskiego ze współczesnym wzornictwem, tworząc i rozwijając autorskie kolekcje mebli.

Swallow's Tail Furniture: meble dopracowane w każdym szczególe

Meble do pokoju dziecięcego od marki Swallow's Tail Furniture.Meble do pokoju dziecięcego od marki Swallow's Tail Furniture. Fot. Swallow's Tail Furniture

Produkty marki to połączenie nowoczesności i stylu retro, wyważony, unikalny design, który tworzą Magdalena Hubka oraz Piotr Grzybowski – absolwenci Akademii Sztuk Pięknych. Pod brandem Swallow's Tail Furniture dostępny jest od 2014 roku. W ofercie są dwa rodzaje mebli, z litego drewna dębowego i orzechowego, a także sklejki. To głównie stoły, stoliki i komody. Kolekcje dla dzieci wciąż rozwijają.

Sleep & Fun: to nie tylko gotowe zestawy mebli

Pokój dziecięcy w aranżacji marki Sleep & Fun.Pokój dziecięcy w aranżacji marki Sleep & Fun. Fot. Sleep & Fun

Marka dostosowuje ofertę do klienta, jego potrzeb, preferencji kolorystycznych i wykończeniowych, dając możliwość realizacji własnych pomysłów. Firma dysponuje nowoczesnym parkiem maszyn oraz najnowszymi technologiami produkcji, spełniającymi standardy jakości oraz normy bezpieczeństwa.

Pomysły aranżacyjne na pokój malucha. Są zgodne z filozofią Montessori

Wiedząc, jak szeroka gama naturalnych produktów jest pod ręką, warto następnie wybrać dekoracyjny motyw przewodni, według którego aranżowany będzie pokój dziecięcy. Najlepiej skonsultować to z najmłodszym. Jeśli dekorujemy pokój maluszka, który jeszcze nie mówi, warto go poobserwować, by dostrzec jego zainteresowania, ulubione zabawy i bajki. W pokoju dziecięcym ciekawie prezentują się leśne i egzotyczne motywy. Wnętrza inspirowane kosmosem, komnatą księżniczki, różnymi sportami: piłką nożną, tenisem, koszykówką, formułą oraz ich bohaterami. Potrafią wywołać wiele radości u maluchów.

Aby pomóc dziecku musimy zapewnić mu środowisko, które pozwoli mu swobodnie się rozwijać.

– mówiła Maria Montessori.

Drewniane meble dla dzieci.Drewniane meble dla dzieci. Fot. Shutterstock

Pokój dziecięcy urządzony według filozofii Montessori to bezpieczna przestrzeń, która pozwala na swobodę w zabawie, poruszanie się i sięganie po wszystkie elementy wyposażenia. Wiadomo, tam, gdzie jest wesoło, bywa także groźnie. Wygodne łóżko, praktyczne biurko, dopasowany do wzrostu fotel, półki i schowki zawieszone na odpowiednich wysokościach, przymocowane do ściany meble są aranżacyjną podstawą pokoju dziecięcego. Nie wartą lekceważenia. Chodzi o bezpieczeństwo i komfort malucha w czasie zabawy, nauki i odpoczynku. Dobrze o tym pamiętać.

Montessori zwracała uwagę również na prostotę i minimalizm w pokoju dziecka – im mniej, tym lepiej. Dlatego warto segregować i ograniczać ilość zabawek, a także różnych drobiazgów, które w przesadzonych ilościach mogłyby rozpraszać uwagę malucha. Natomiast jeśli kupować nowe to najlepiej produkty ekologiczne i hand made. O czym pisaliśmy wyżej.

Podczas aranżacji pokoju dziecięcego warto również wydzielić odpowiednie strefy. Wyodrębnienie kącików do zabawy, nauki i odpoczynku ułatwi orientację w przestrzeni i pomoże w lepszym skupieniu.

W pokoju malucha powinny dominować stonowane barwy, które pięknie komponują się z naturalnymi materiałami. Łatwiej z nimi stworzyć kreatywny pokój dziecięcy z duszą. Wpływają na naturalny rozwój sensoryczny dziecka, nie rozpraszają, pomagają w skupieniu i odpoczynku. Dotyczy to szczególnie ścian, podłogi, mebli i dużych dodatków. Nie oznacza to, że pokój bez krzykliwych i odważnych kolorów musi być nudny. Jest wiele pięknych pastelowych barw i przygaszonych odcieni natury, za pomocą których można modnie i ładnie zaaranżować przestrzeń dla najmłodszych. Świetnie wyglądają stylowe mebelki wykonane z naturalnego drewna, sklejki lub wykończone dobrym fornirem. Także dywaniki z juty lub innych naturalnych materiałów.

Stylowy pokój dziecięcy w naturalnych kolorach.Stylowy pokój dziecięcy w naturalnych kolorach. Fot. Shutterstock

Przedstawiamy przykłady. Łoże księżniczki nie musi posiadać wyłącznie mebli i dekoracji w cukierkowych kolorach. Karmelowy baldachim w duecie z drewnianą ramą łóżka w naturalnym kolorze może także wspaniale oddać bajkowy charakter. W pokoju małego piłkarza również nie potrzeba budować zielonej murawy, choć można ją przemycić nie tylko na dywanie, ale również na ścianie, za pomocą tapicerowanych zagłówków. Piłkę nożną pozwalają odwzorować lampy sufitowe, kinkiety, fotele. Idoli piłkarskich z kolorowymi barwami klubowymi, nie pasującymi do aranżacji – czarno-białe grafiki i obrazki. Możliwości są na pewno.

Sprawdzonym elementem aranżacyjnym pokoju dziecięcego jest też lustro, które powinno być powieszone nisko i obejmować całą sylwetkę malucha. Tak powieszone zachęci do obserwacji własnej osoby i zabawy przed lustrzaną taflą, pomagając m.in. w rozwoju kreatywności.

Dzieci lubią eksperymentować, uczą się przez naśladownictwo i tego, co doświadczają, dlatego od najmłodszych lat warto im zapewnić bezpieczny, naturalny dom pełen kreatywnej i pozytywnej energii. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.