Trendy 2020: Lustra łazienkowe. Jakie lustro będzie najlepsze do Twojej łazienki?

Lustra łazienkowe pełnią ważną rolę w łazience. Jednak mają one nie tylko funkcję praktyczną, ale mogą także być ozdobą tego pomieszczenia. Na rynku masz duży wybór luster idealnych do łazienek - sprawdź, które będzie idealne do twojego mieszkaniu lub domu.

Lustra łazienkowe

Lustra łazienkowe znajdują się praktycznie w każdej łazience, dlatego przed wyborem tego elementu wnętrz stoi każdy kto urządza mieszkanie lub chce zrobić remont. Wydawałoby się, że jest to sprawa prosta, ale w sklepach mamy obecnie duży wybór luster łazienkowych, dlatego warto zapoznać się z różnymi możliwościami. W końcu lustro może nie tylko służyć nam  podczas codziennych rannych czynności, ale także być ozdobą i dodawać charakteru. Na jakie lustra łazienkowe zwrócić uwagę?

Lustro wiszące do łazienki - różne kształty

Najbardziej typowe lustro to te w kształcie prostokąta i kwadratu, ale na rynku odnajdziemy również modne modele okrągłe, które mogą ciekawie urozmaicić wnętrze. Do jakiego wnętrza pasować będzie lustro łazienkowe okrągłe? Taki kształt dobrze będzie pasować do łazienki, w której inne elementy wyposażenia np. umywalka, wanna, mają opływowe, delikatne kształty. Z kolei jeśli mamy nowoczesne umywalki prostokątne i ogólnie w łazience przeważają kanciaste kształt, to oczywiście powinniśmy wybrać bardziej tradycyjne, prostokątne lub kwadratowe lustro. W ten sposób zachowamy harmonię we wnętrzu i wszystko będzie dobrze ze sobą wyglądać. 

lustra łazienkowelustra łazienkowe fot. unsplash.com / Christian Mackie

Przeglądając oferty sklepów zauważymy, że do wyboru mamy lustra łazienkowe z ramą lub bez ramy. Jeśli chcemy, aby lustro miało funkcję dekoracyjną to warto zdecydować się na obramowany model. W nowoczesnych wnętrzach sprawdzą się lustra z prostymi ramami, najczęściej białymi lub czarnymi. Jeśli zdecydowaliśmy się na bardzo ozdobny i wykwintny styl glamour to sprawdzić się mogą na pewno lustra z ramami przypominającymi obramowanie dawnych obrazów, w kolorach złotym lub srebrnym. W łazienkach z meblami z drewna, w stylu skandynawskim, na pewno najlepiej sprawdzą się właśnie lustra w ramach drewnianych. 

Lustra łazienkowe - jaka wielkość?

Ważną kwestią jest również wielkość lustra łazienkowego. Jeśli mamy małą łazienkę to na pewno warto pokusić się o kupienie sporych rozmiarów lustra, które doda przestronności pomieszczeniu. W dodatku jest to bardzo praktyczne i wygodne. Ten element łazienki powinien mieć przynajmniej 40 cm szerokości, aby wygodnie było z niego korzystać. Wysokość również ma znaczenie, szczególnie jeśli mamy kilkuosobową rodzinę. W końcu ważne jest, aby lustro pełniło swoją funkcję dla każdego, zarówno dla osób niskich jak i tych wysokich. 

Dobrą opcją są również modele dodatkowe tzw. lustra kosmetyczne, które mogą pomóc nam np. podczas robieniu makijażu. Przykładem są małe lustra łazienkowe na wysięgniku, które można oddalić lub przybliżyć. Uzupełnieniem dużego, głównego lustra może być również małe lusterko stojące, które pomoże nam ocenić np. naszą fryzurę z tyłu.

Jak zawiesić lustro w łazience?

Lustra łazienkowe można zamontować w różny sposób. Może być zarówno przykręcone, powieszone na haczyku, ale również przyklejone do ściany. Niezwykle ważne jest również odpowiednie umiejscowienie lustra łazienkowego nad umywalką. Kwestie, które trzeba wziąć pod uwagę to odległość od umywalki, ale również wysokość osób, które najczęściej będą z niego korzystać. 

Na jakiej wysokości zamontować lustro łazienkowe? Powinno znajdować się przynajmniej 20 cm nad umywalką. Taka odległość sprawia, że nie będzie ono zachlapywane wodą. Istotne jest również to, aby dopasować miejsce powieszenia do wzrostu osób w domu. W tym celu, jeszcze przed kupieniem lustra, każdy z domowników powinien stanąć przed wyznaczonym miejscem w łazience i w ten sposób zobaczyć gdzie jest punkt na wysokości ich wzroku (najlepiej taki punkt jakoś oznaczyć). Wiedząc to, należy dopasować wielkość lustra łazienkowego i wysokość powieszenia tak, aby wszyscy dokładnie mogli zobaczyć swoją twarz w odbiciu.

Lustro łazienkowe podświetlane

Zastanawiasz się jak oświetlić lustro łazienkowe? W każdym miejscu, w którym przeglądamy się w lustrze, jest dobre oświetlenie to oczywiście bardzo ważna kwestia. Obecnym hitem są lustra łazienkowe podświetlone, które są bardzo praktyczne i świetnie spełniają swoją rolę. Najbardziej popularne są modele z podświetleniem typu LED, które umieszczone jest na wbudowanych listwach. Plusem takich luster jest na pewno równomierne oświetlenie, a także ciepłe światło, idealne gdy wykonujemy makijaż. Miłośnicy nowoczesności mogą również zainteresować się lustrami 3D z oświetleniem LED, które dają efekt głębi. 

Można również zdecydować się na bardziej tradycyjne oświetlenie lustra łazienkowego, czyli np. kinkiety po obu stronach. Z jednej strony wiąże się to z dodatkowym montażem, ale z drugiej - te lampy mogą pełnić funkcję ozdobną.

Lustra łazienkonkowe podświetlaneLustra łazienkonkowe podświetlane fot. shutterstock

Lustra łazienkowe szafki

Do małych łazienek świetnymi modelami mogą okazać się lustra wbudowane w szafki. Najczęściej lustro znajduje się po prostu na drzwiczkach, dzięki czemu uzyskujemy praktyczny efekt 2 w 1. To świetny sposób na zaoszczędzenie przestrzeni i zarazem duża wygoda, bo nad umywalką możemy pomieścić wszystkie niezbędne rzeczy do codziennej pielęgnacji i do makijażu. W sklepach odnaleźć można także lustra łazienkowe z półkami, które również umożliwiają postawienie tam najpotrzebniejszych rzeczy. 

Lustro do łazienki - jakie jeszcze modele są dostępne?

Oczywiście lustro nad umywalką nie musi być jedynym w Twojej łazience. Jeśli możesz cieszyć się dużym pomieszczeniem, warto zastanowić się nad dodatkowymi lusterkami w różnych miejscach lub nawet większymi lustrami łazienkowymi. Ciekawym elementem wnętrza mogą być pionowe, wąskie lustra łazienkowe, które pozwalają przyjrzeć się całej sylwetce. To szczególnie istotne jeśli mamy w zwyczaju przebierać się w łazience. Oryginalnym pomysłem może być również zamontowanie w łazience drzwi z wbudowanym lustrem. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA