Nowe "Hałasy"- kultowe meble Rajmunda Teofila Hałasa ponownie dostępne

Odkrywamy historię kultowych mebli sprzed lat i wskazujemy odświeżone modele, które znowu są w ofercie! To ikony polskiego designu projektu profesora Rajmunda Teofila Hałasa - regał ze zmienną wysokością, stolik kawowy Kawa i Papierosy, taboret Imugo i krzesło 200-190. W pięknej, współczesnej odsłonie prezentują je polskie marki: Nowy Model i 366 Concept.

Polski design ma się świetnie. Rodzime marki tworzą nie tylko nowe, solidne i ładne meble, ale wskrzeszają modele sprzed lat, bazując na wyłącznych prawach licencyjnych. Ponieważ moda na aranżacje retro i vintage wciąż trawa. Jednymi z najpopularniejszych produkcji designu użytkowego lat 50. i 60. są projekty mebli Rajmunda Teofila Hałasa – wybitnego polskiego artysty i projektanta mebli, architekta, który w 1989 roku uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego i pełnił w swojej karierze wiele funkcji kierowniczych. Dziś jego 4 kultowe projekty mebli odtworzyły na przykład marki: Nowy Model i 366 Concept. To regał o zmiennych wysokościach, stolik Kawa i Papierosy, taboret Imugo i krzesło 200-190. 

Kultowe krzesło 200-190 we współczesnej formie. To mebel Rajmunda Teofila Hałasa odwzorowany przez 366 Concept Retro Furniture.Kultowe krzesło 200-190 we współczesnej formie. To mebel Rajmunda Teofila Hałasa odwzorowany przez 366 Concept Retro Furniture. Fot. 366 Concept Retro Furniture

Co wiemy o młodym Hałasie?

To stolarz z krwi i kości. Pochodził z rodziny o długiej tradycji stolarskiej, a rozpoczął ją w połowie XIX wieku jego pradziadek – Jakub Węcławski. Potem zakład był już w rękach zięcia Franciszka Hałasa, który wyuczył stolarskiego fachu swojego syna Teofila (Dziś w budynkach dawnej fabryki znajduje się obecnie Muzeum Stolarstwa i Biskupizny). Następnie ten otworzył kolejny w Krobi i rozwinął produkcję na dużą skalę, wysyłając drewniane wyposażenie do Wiednia i Berlina. Meble Hałasów dekorowały również domy okolicznych rolników i mieszczan, jak też wnętrza dworów i pałaców, m.in. książąt Czartoryskich w Rokosowie. 

Rajmund już jako 14-latek zaczął pracować w fabryce ojca, gdzie od podstaw uczył się stolarskiego rzemiosła. W 1945 roku rozpoczął naukę w Gimnazjum Stolarsko-Rzeźbiarskim w Cieplicach Zdroju, zdał egzamin zawodowy na stolarza. Następnie od 1951 kontynuował edukację w poznańskiej PWSSP na Wydziale Architektury Wnętrz. W 1957 roku obronił dyplom pod kierunkiem profesora J. Staniszkisa. Po studiach zajął się meblarskim rzemiosłem, pełnił też wiele poważnych funkcji naukowych i kierowniczych.

"Hałasy" – meble Rajmunda Teofila Hałasa z lat 50. i 60. XX wieku, które stały się ikonami polskiego designu

Młody Rajmund tuż po studiach zajął się meblarskim rzemiosłem, a jeszcze na rok przed obroną został kierownikiem Pracowni Projektowania Mebli w Zjednoczeniu Przemysłu Meblarskiego w Poznaniu, na tym stanowisku pracował przez 13 lat. Od 1957 roku, przez 10 lat był też szefem artystycznym w Spółdzielni Rzeźby i Stolarstwa Artystycznego w tym samym mieście. W 1960 założył grupę Koło wraz z Czesławem Kowalskim, Leonardem Kuczmą i Januszem Różańskim, z inicjatywy której w 1978 roku powstał Komitet Organizacyjny I Międzynarodowego Triennale Mebla w Poznaniu.

Lata 50. i 60. XX wieku były dla Rajmunda Hałasa okresem najlepszej twórczości projektowej. Wtedy powstały kultowe meble, którymi zachwycamy się po dziś dzień. Niektóre z nich trafiły do produkcji dopiero w XXI wieku. Przedstawiamy unikaty. 

Meble Rajmunda Teofila Hałasa: regał ze zmienną wysokością, który trafił do produkcji dopiero w 2013 roku.Meble Rajmunda Teofila Hałasa: regał ze zmienną wysokością, który trafił do produkcji dopiero w 2013 roku. Fot. Nowy Model

Regał o zmiennych wysokościach zaprojektowany został w 1959 r., a dopiero po ponad 50 latach zrekonstruowany i wdrożony do produkcji w 2013 roku, przez polską markę Nowy Model. Jest solidny, praktyczny, ażurowy i ma oryginalną formę. Świetnie się sprawdza jako mebel przyścienny lub wolnostojący, dzielący na przykład przestrzeń wnętrza. Regał posiada unikalny system łączenia półek za pomocą klamer ze stali nierdzewnej, które pozwalają dowolnie konfigurować je w pionie i w poziomie. Jego złożenie zajmuje zaledwie kilka minut i bez użycia jakichkolwiek narzędzi.

Regał otrzymał kilka nagród w polskich konkursach designerskich, m.in. tytuł Must Have 2014 na Łódź Design Festival. Także wygrał w konkursie Dobry Wzór 2016, który organizowany jest przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Zobacz więcej!

Regał ze zmienną wysokością zaprojektowany przez Rajmunda Teofila Hałasa, a ponownie wyprodukowany przez markę Nowy Model.Regał ze zmienną wysokością zaprojektowany przez Rajmunda Teofila Hałasa, a ponownie wyprodukowany przez markę Nowy Model. Fot. Nowy Model

Nie pamiętam, kiedy dokładnie powstał ten projekt. Prototyp mamy od wczesnych lat 60. Mąż mówił o tym stoliczku – kawa i papierosy.

– wspominała Pani Stanisława Hałas w rozmowie z marką Nowy Model.

To kolejny produkt marki Nowy Model, który w aktualnej ofercie przedstawia na swojej stronie. Stolik kawowy o wesołej nazwie – Kawa i Papierosy, który zaprojektował Rajmund Hałas. Jest niewielki i lekki. Nogi wykonane są z toczonego drewna bukowego i wykończone olejem. Blat jest melaminowany, jego boczne, zaokrąglone krawędzie pokryte są czerwoną taśmą PCV, jak w prototypie z dawnych lat. Stolik wygląda bardzo elegancko. Pasuje do wielu aranżacji: retro, vintage, skandynawskiej, nowoczesnej. Zobacz więcej!

Stolik Kawa i Papierosy, który zaprojektował Rajmund Teofil Hałas.Stolik Kawa i Papierosy, który zaprojektował Rajmund Teofil Hałas. Fot. Nowy Model

Taboret Hałasa – Imugo z 1960 roku – lekki, o subtelnym kształcie, pojawił się w sprzedaży w 2014 roku. Przywróciła go do życia marka Nowy Model. Dostępny jest w różnych wersjach kolorystycznych. Także jako hoker. Ich stelaże wykonano z drewna bukowego.

Swoją nazwę zawdzięcza temu, że jest formą dojrzałą i skończoną, a równocześnie lekką jak skrzydła owada, subtelną, wdzięczną. Praca nad nim była przyjemnością. Na tle wyrobów masowej produkcji, Imugo wyróżnia się swoją oryginalnością i szlachetnością wykonania.

– wyjaśniają projektanci polskiej marki Nowy Model.

Projekt taboretu Imugo otrzymał tytuł Must Have 2017 na Łódź Design Festival. To wyróżnienie za świetne odzwierciedlenie najważniejszych trendów w polskim projektowaniu. Zobacz więcej!

Meble Rajmunda Teofila Hałasa: taborety i hokery przywrócone do produkcji przez markę Nowy Model.Meble Rajmunda Teofila Hałasa: taborety i hokery przywrócone do produkcji przez markę Nowy Model. Fot. Nowy Model

Meble Rajmunda Teofila Hałasa to również wiele innych świetnych projektów, które stworzył, pracując w Zjednoczeniu Przemysłu Meblarskiego w Poznaniu. W latach 1956-1968 powstały produkty szkieletowe z drewna litego, warstwowego, giętego, zestawy meblowe, meble dziecięce, skrzyniowe i archi-meble. Jednym z najpopularniejszych był na przykład model krzesła bukowego 200-190.

Dziś krzesło 200-190 to klasyk, który dostał nowe życie dzięki polskiej marce 366 Concept Retro Furniture. To luksusowy i elegancki projekt solidnie wykonany z drewna jesionowego z mosiężnymi dodatkami. Dostępny jest w różnej gamie kolorystycznej, zarówno pod względem tkaniny, jak też koloru drewna. Do wyboru są dziesiątki faktur, gatunków i kolorów. Krzesło 200-190 można też nabyć w wersji barowej oraz podwójnej. Zobacz więcej! 

Kultowe krzesło 200-190 projektu Rajmunda Teofila Hałasa, które ponownie do produkcji wprowadziła marka 366 Concept.Kultowe krzesło 200-190 projektu Rajmunda Teofila Hałasa, które ponownie do produkcji wprowadziła marka 366 Concept. Fot. 366 Concept

 Rajmund Teofil Hałas to również wybitna postać naukowa

Pracował jako stypendysta ONZ w Instytucie Sztuk Przemysłowych w Helsinkach. Był dziekanem Wydziału Projektowania Plastycznego i Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W latach 1981-1984 – prorektorem do spraw artystyczno-badawczych na tej samej uczelni. Natomiast dwa lata po uzyskaniu stopnia profesora nadzwyczajnego objął kierownictwo nad Katedrą Wzornictwa Przemysłowego i Pracowni Designu Inspirującego PWSSP w Poznaniu.

W 2005 roku Rajmund Teofil Hałas został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Był jednym z najwybitniejszych polskich artystów, projektantów mebli i pedagogów.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.