Ogród w słoiku
Ogrody w słoikach mają bardzo wielu zwolenników i potrafią zauroczyć nawet te osoby, które nie są zbyt wrażliwe na piękno roślin. Te kwiatowe dekoracje dodają uroku wnętrzom i przywodzą na myśl prawdziwe ogrody, a także lasy. Inną zaletą jest to, że ogród w słoiku nie wymaga takiej pielęgnacji jak tradycyjne pokojowe rośliny w doniczkach. Dotyczy to zamkniętych ogrodów w słoikach, w których tworzy się samoregulujący się ekosystem. Do wyboru są również otwarte modele, które są bardziej wymagające. Plusem tej dekoracji jest również jej uniwersalność - świetnie wkomponuje się we wnętrze w każdym stylu.
Szklane ogrody w słoiku - czego potrzebujesz do samodzielnego wykonania
Ogród w słoiku można kupić gotowy, ale z łatwością każdy może go wykonać samemu. Do wykonania takiego mini ogrodu potrzebować będziesz:
- słój z przykrywką (najlepiej korkową) lub bez przykrywki (wielkość zależy od tego jak duży ogród chcesz stworzyć, ale najlepiej przynajmniej jednolitrowy), może być również szklana butelka lub kula
- żwirek lub piasek; węgiel drzewny aktywowany oraz podłoże np. uniwersalne do kwiatów (bez problemu nabędziemy je w kwiaciarniach lub marketach budowlanych)
- rośliny
- elementy dekoracyjne np. kamyczki, kora, muszelki
ogród w słoiku shutterstock
Jak zrobić ogród w słoiku
Pierwszym etapem robienia ogrodu w słoiku jest umieszczenie w naczyniu kilkucentymetrowej (5-6 cm) warstwy piasku lub żwirku. Kolejną warstwą będzie węgiel drzewny, a na to trzeba położyć podłoże do kwiatów (ta warstwa może mieć nawet 10 centymetrów). Następnie robimy wgłębienia w podłożu i umieszczamy tam kwiaty, delikatnie usypując wokół nich ziemię. Dobrze jest również ułożyć wokół nich korę albo zasadzić jeszcze mech.
Kolejnym etapem robienia ogrodu w słoiku może być dekoracja - często do tego celu wybierane są muszelki, kamyczki, a nawet małe figurki. Ostatni krok to podlanie roślinek - wystarczy 15 ml wody, równomiernie rozprowadzone. Aby to zrobić można użyć np. małej łyżeczki. Teraz zamknij słoik i gotowe!
ogród w słoiku shutterstock
Tak jak wspomniane było wcześniej, kwiaty w słojach nie wymagają częstej pielęgnacji, ale na początku trzeba je obserwować. Na ściankach słoika po ok. dwóch tygodniach powinna pojawić się para wodna - jeśli tak nie jest to należy dolać troszkę wody. Z kolei jeśli widzimy, że najwyraźniej w środku jest bardzo wilgotno to wówczas należy słoik otworzyć na 3-4 godziny. Niektórzy przez pierwsze tygodnie zalecają nawet regularne wietrzenie co kilka dni, ale wtedy trzeba uważać, aby nie zabrakło wody w podłożu.
Jakie rośliny do słoika
Do stworzenia ogrodu w słoiku najlepiej wybrać rośliny, które wolno rosną i lubią dużo wilgoci, a także nie są bardzo wymagające. Wszystkie muszą mieć również takie same wymagania - to bardzo ważne! Rodzaje kwiatów jakie możemy wykorzystać zależą również od tego czy decydujemy się na naczynie zamknięte czy otwarte. Przykładowo sukulenty (czyli np. kaktusy) bardziej nadają się do otwartych słojów. W zamkniętych najlepiej sprawdzają się m.in. skrzydłokwiat, storczyki miniaturowe, bluszcz, paprocie, trykrotki i wiele innych. Popularne są również drzewa bonsai.
Ogród w słoiku gdzie kupić
Jeśli nie jesteś zwolennikiem rzeczy hand made i po prostu wolisz kupić gotowe rośliny w słoiku to bez problemu znajdziesz je w kwiaciarniach oraz marketach typu Leroy Merlin lub Obi. Nie brakuje również ofert w sklepach internetowych. Ceny zależą od wielkości tych kompozycji kwiatowych - małe ogrody w słoikach kosztują nawet mniej niż 100 zł.
admick555
Oceniono 1 raz 1
Nie jest to żadna nowość, ponieważ jakieś 20 parę lat temu takie słoje były modne, wtedy miały może nieco inną formę, np. wielgachnych kielichów. Fajnie to wyglądało.😌