Zlew do kuchni jest niezbędnym elementem wyposażenia każdej strefy przygotowywania posiłków. Służy głównie do mycia naczyń i produktów spożywczych. Jest też świetnym pomocnikiem podczas gotowania, kiedy zachodzi potrzeba odcedzenia potraw. Dlatego tak ważne jest, by był trwały, praktyczny i łatwy w utrzymaniu. Wtedy potrafi służyć przez długie lata. Zlew do kuchni to również ważny dodatek dekoracyjny. Zamontowany w pięknej formie potrafi świetnie podkręcić klimat szafek lub zabudowy kuchennej. Jaki więc zlew do kuchni wybrać? Oto 5 najfajniejszych jego rodzajów, które wykonano z trwałych i modnych materiałów, w różnych wersjach montażowych: nakładany na szafkę, podwieszany oraz wpuszczany w szafkę.
Zlew do kuchni ze stali szlachetnej to jeden z najbardziej trwałych i łatwiejszych modeli do czyszczenia. Jest odporny na rdzę, niskie i wysokie temperatury. Stalowy zlew półmatowy, o gładkiej powierzchni, satynowej lub fakturze tkaniny (np. lnu) będzie świetnym wyborem. Jest jednym z najodporniejszych na chemikalia i praktyczniejszych zlewów do kuchni. Świetnie sobie radzi z zaciekami, różnymi plamami i zarysowaniami. Nie jest też wolny od wad. Wymaga regularnej pielęgnacji – płukania ciepłą wodą, następnie wycierania do sucha. Raz na jakiś czas warto go również nacierać olejem jadalnym, który bardzo pomaga w konserwacji. Co warto jeszcze wiedzieć o stalowym zlewie? Źle reaguje na długi kontakt z rdzewiejącymi, stalowymi przedmiotami (np. żeliwnymi patelniami). Nie lubi też środków do czyszczenia zawierających chlor (zwłaszcza podchlorynu sodu) i kwasu solnego. Zlew do kuchni ze stali szlachetnej potrafi udekorować każde wnętrze, zwłaszcza w złotym, miedzianym lub mosiężnym wydaniu.
Nie tylko! Pięknie wygląda także w kuchniach angielskich, boho i shabby chic. Największą jego zaletą jest jednak praktyczność. Ceramiczny zlew jest odporny na zarysowania, wysokie temperatury, uszkodzenia mechaniczne i wszelkie odbarwienia. Łatwo go utrzymać w czystości, można go myć za pomocą ogólnie dostępnych środków, najlepiej codziennie. Silne zabrudzenia najlepiej usuwa z niego kwas octowy 9 %. Warto wycierać go też miękką ścierką do sucha. Najpopularniejszy jest ceramiczny zlew w kolorze bieli lub kremowym. Na zamówienie można wykonać go w innym wybarwieniu.
To niezwykle elegancki i stylowy model. Świetnie dopełnia kamienny blat kuchenny. Marmurowy zlew pięknie dekoruje wnętrza minimalistyczne, century modern, glamour, klasyczne, scandi, angielskie. Pozbawiony jest łączeń ponieważ wykuwany jest z jednego elementu skały. Może być jedno lub dwukomorowy, w dowolnym kolorze marmuru.
Marmurowy zlew do kuchni jest odporny na wysokie temperatury i wilgoć. Nie jest trudno utrzymać go w czystości. Choć są produkty, których bardzo nie lubi, jak czerwone wino. Przed pierwszym użyciem warto zastosować specjalny uszczelniacz do marmuru, który chroni przed powstawaniem plam i pomaga w usuwaniu wszelkich zabrudzeń. Marmurowy zlew warto codziennie myć, płukać ciepłą wodą i wycierać do sucha. Raz na jakiś czas dobrze mu robi kąpiel w niezbyt mocnym detergencie. Marmurowy zlew do kuchni potrafi posłużyć przez długie lata.
Może być biały, czarny, brązowy, beżowy, szary lub zielony. Dodaje kuchni naturalności. Granitowy zlew jest trwały, odporny na uderzenia, wysoką temperaturę, substancje chemiczne, zarysowania. Wymaga regularnej pielęgnacji preparatami do zlewozmywaków syntetycznych, płukania, wycierania do sucha i natłuszczania, np. olejem jadalnym. Minusy? Nie jest odporny na przebarwienia. Jeśli się pojawią to najlepiej usuwa z niego proszek do zmywarek. Także środki, które jednocześnie czyszczą, dezynfekują i wybielają, wsypuje się je do komory wypełnionej ciepłą wodą. W ostatnim etapie czyszczenia pomaga mleczko.
Jest bardzo atrakcyjnym produktem w aranżacji kuchni. Wśród zlewów zyskał na popularności, kiedy połączono go z naturalną, granitową podstawą, która zwiększyła jego trwałość i odporność na uszkodzenia. Szklany zlew fajnie prezentuje się w minimalistycznej, nowoczesnej kuchni.