Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła do domu? Praktyczny poradnik

Redakcja
04.03.2020 13:15
Pompa ciepła jest najtańszym eksploatacyjnie źródłem energii cieplnej wśród urządzeń bezobsługowych. Jeśli zastanawiasz się jaki model wybrać i jak uzyskać dofinanowanie - mamy dla ciebie kilka wskazówek.

Rosnące koszty różnych nośników energii powodują, że budując dom, poszukujemy urządzeń, które pozwolą nam ograniczyć koszty jego utrzymania. Jednym z takich rozwiązań jest zastosowanie pompy ciepła, wykorzystującej energię cieplną znajdującą się w gruncie, wodach gruntowych i powierzchniowych lub w powietrzu. Oszczędności z zastosowania pompy ciepła do ogrzewania domu i przygotowania ciepłej wody będą jednak możliwe tylko pod warunkiem prawidłowego doboru poszczególnych elementów całego systemu oraz starannego wykonania instalacji.

Pompa ciepłaPompa ciepła Fot. Shutterstock

Dobór pompy

Moc pompy ciepła powinna być odpowiednia do potrzeb cieplnych budynku. Nie należy instalować zbyt dużego urządzenia. Pociągałoby to za sobą potrzebę zastosowania większego (a zatem droższego) dolnego źródła i samego urządzenia. Dodatkowo zastosowanie pompy ciepła o zbyt dużej mocy może negatywnie wpływać na jej żywotność. Wymaganą moc należy określić na podstawie obliczeń strat ciepła budynku oraz ilości zużywanej ciepłej wody.

Pompa ciepłaPompa ciepła Fot. Shutterstock

Pompa ciepła w małym domu

W małym domu najlepiej zastosować kompaktową pompę ciepła. Powinna mieć ona wbudowany zasobnik przykładowo o pojemności 175 l, co zapewni wysoki komfort korzystania z ciepłej wody. Ponadto większość wymaganych elementów instalacji powinna być już umieszczona wewnątrz jej obudowy. Dzięki temu pompa nie tylko ładnie wygląda, ale też potrzebuje niewiele miejsca, by ją zamontować. Tego typu urządzenia mają moc 6,8 i 10 kW, co przy odpowiedniej grubości izolacji ścian i zastosowaniu wentylacji z odzyskiem ciepła pozwala na ogrzanie budynku o powierzchni nawet powyżej 200 m2.

Pompa ciepłaPompa ciepła Fot. Shutterstock

Pompa ciepła w dużym domu

 W domu o większej powierzchni, przekraczającej 200-250 m2, stosujemy pompę ciepła z dodatkowym zasobnikiem ciepłej wody. Takie rozwiązanie wymaga wygospodarowania większej powierzchni w kotłowni, ale zapewni odpowiedni komfort cieplny w dużym domu oraz znaczną ilość ciepłej wody. W układzie tym stosuje się zasobniki o pojemności minimum 300 l lub zbiorniki buforowe umożliwiające wykorzystanie również energii słonecznej.

Pompa ciepłaPompa ciepła Fot. Shutterstock

Dom z ogrzewaniem płaszczyznowym

Jeśli w całym domu zamontowano ogrzewanie płaszczyznowe (najczęściej jest to ogrzewanie podłogowe), wówczas warto zamontować pompę ciepła z funkcją chłodzenia. Korzystając z dużej powierzchni instalacji podłogowej, latem można wykorzystać pompę ciepła do chłodzenia domu. W tym celu wystarczy zakupić odpowiedni model. Pompa ciepła z funkcją chłodzenia zawiera dodatkowe elementy (wymiennik ciepła, zawory przełączające i zawór mieszający), które pozwalają latem schładzać podłogę domu i przekazywać odebrane ciepło do gruntu.

Pompa ciepłaPompa ciepła Fot. Shutterstock

Projektowanie instalacji

Aby dobrać odpowiednią pompę ciepła do naszego domu, należy przede wszystkim zlecić wykonanie projektu całej instalacji. Zostaną w nim bowiem określone wymagane parametry pracy urządzenia (temperatura i moc). Wybierając urządzenie, zwróćmy szczególną uwagę na dopasowanie pompy ciepła do konkretnego budynku, a także przeanalizowanie tego, skąd będziemy czerpać energię cieplną. Równie ważne jest wykonanie odpowiedniego systemu grzewczego w domu. Korzystnym rozwiązaniem będzie montaż ogrzewania podłogowego. Pozwoli to podnieść sprawność pompy ciepła, a dodatkowo uzyskać możliwość taniego chłodzenia budynku latem.

Pompa ciepłaPompa ciepła Fot. Shutterstock

Więcej o: