Wielofunkcyjne meble do małego mieszkania - zobacz jak sprytnie wykorzystać niewielką przestrzeń

Wielofunkcyjne meble są najlepszym wyborem dla tych, którzy nie mają zbyt obszernego mieszkania. Dzięki nim nie musimy zostawać minimalistami, aby zachować porządek i wolną przestrzeń w domu. Zobacz jak urządzić małe mieszkanie właśnie dzięki meblom, które łączą w sobie kilka ról.

W starych, polskich blokach dominują dość małometrażowe mieszkania, a w nowym budownictwie te większe są dla wielu osób zbyt drogie. Są też takie pary i single, którym niewielka kawalerka lub dwupokojowe mieszkanie w zupełności wystarczy. Przed takimi osobami stoi dylemat jak urządzić małe mieszkanie, aby wszystko się zmieściło i w dodatku żeby było wygodnie. Wielofunkcyjne meble na pewno okażą się tutaj strzałem w dziesiątkę, bo pozwolą Ci cieszyć się komfortem codziennego życia, pomimo małego metrażu. Zobacz przykładowe sprytne rozwiązania wnętrzarskie!

Meble wielofunkcyjne do salonu - stoliki kawowe i ławy

Salon, który określany jest też pokojem dziennym, to miejsce gdzie spędza się dużo czasu, czasem się relaksując, a czasem też pracując na komputerze. Tam przyjmuje się także gości. W tym pomieszczeniu nie może więc zabraknąć stolika lub ławy. Jeśli chcesz zaoszczędzić przestrzeń poszukaj rozkładanych stołów lub modeli z opuszczanym blatem. Dobrym rozwiązaniem mogą być także komplety niewielkich stolików różnej wielkości, które mieszczą się jeden pod drugim. Jeśli przyjdą do Ciebie goście to wystarczy postawić je obok siebie i dzięki temu znajdzie się miejsce dla każdego. Wielofunkcyjny stół lub ława to też taki, który ma schowki lup półki albo otwartą przestrzeń na dole. Wielofunkcyjnymi meblami są również pufy z możliwością przechowywania, w których można schować drobiazgi. 

Wielofunkcyjne meble do spania

W małych mieszkaniach pokój dzienny jest zazwyczaj równocześnie sypialnią, dlatego warto pomyśleć o funkcjonalnych meblach do spania. Najbardziej typowym wyborem będzie rozkładana kanapa, która na co dzień będzie służyć tylko do siedzenia. Funkcjonalnym meblem jest również półkotapczan, który w ciągu dnia może przybrać postać niepozornej komody. Znajdziesz modele zarówno pionowe, które są wysokie, jak i poziome, niższe. Takie rozwiązanie jest bardzo dobre do pokoju dziennego, w którym masz alternatywne miejsca do siedzenia np. pufy, fotele lub sofę. Wielofunkcyjne meble do spania to również takie, których dodatkową funkcją jest także przechowywanie. Warto zainteresować się łóżkami z szufladami lub szafkami na dole. 

Wielofunkcyjne meble do spaniaWielofunkcyjne meble do spania fot. ikea.com

Wielofunkcyjne meble do małego mieszkania - miejsca pracy i nauki

A jakie wielofunkcyjne meble do nauki i pracy znajdziemy w sklepach? Takie kąciki, gdzie komfortowo można pracować przy komputerze lub pisać ręcznie w niektórych mieszkaniach są niezbędne. Biurka to przede wszystkim nieodłączny element wyposażenia pokoju młodzieżowego, ale wygodę pracowania przy nich doceniają również dorośli. Jeśli chcesz stworzyć sobie w pokoju kącik do pracy to wystarczy zamontować tzw. biurko ścienne, które można złożyć i wtedy przylega pionowo do ściany. To dobra opcja, gdy nie potrzebujesz funkcji przechowywania. Jeśli jednak zależy ci również na tym elemencie to warto zainteresować się składanymi wielofunkcyjnymi meblami typu biurka z szafką, które mają taki sam mechanizm jak biurko ścienne, ale dodatkowo możesz postawić tam potrzebne rzeczy. 

Wielofunkcyjne meble - miejsce do pracy i naukiWielofunkcyjne meble - miejsce do pracy i nauki fot. www.jakonet.pl

Meble do małego pokoju dziecięcego

W pokoju dziecięcym wielofunkcyjne meble również często są potrzebne, szczególnie jeśli jest to pomieszczenie dzielone przez np. dwójkę rodzeństwa. W pokoju dla dzieci musi być biurko, łóżko, ale również odpowiednia ilość miejsca na zabawę. W przypadku dwójki dzieci najczęstszym rozwiązaniem jest łóżko dwupiętrowe, ale można znaleźć również takie modele z dołączoną szafką oraz biurkiem! Inną opcją mogą być dwa półkotapczany postawione przy ścianie, które w ciągu dnia można złożyć i mieć dużo przestrzeni na podłodze. Takie wielofunkcyjne meble do spania to świetny wybór do prostokątnych i wąskich pokojów. Inne możliwości to wyższe niż zwykle łóżka z szafkami i szufladami na dole, a nawet z funkcją wysuwanego blatu, które może służyć za mini biurko. Takie wielofunkcyjne meble dla dzieci idealnie sprawdzą się też wtedy, gdy dziecko nie ma oddzielnego pokoju. 

Meble wielofunkcyjne do pokoju dziecięcegoMeble wielofunkcyjne do pokoju dziecięcego fot. www.meble-aldo.pl

Meble wielofunkcyjne - gdzie kupić?

Wielofunkcyjne meble do małego mieszkania można znaleźć w bardzo wielu marketach wnętrzarskich oraz sklepach z meblami, bo zapotrzebowanie na takie modele jest dość duże. Na pewno warto wybrać się do najbardziej znanych marketów typu IKEA i Black Red White. Miłośnicy szwedzkiego sklepu IKEA znajdą tam m.in. jednoosobowe łóżka z szufladami, a także rozkładane biurka z szafkami. W Black Red White jest np. spory wybór ław z funkcją przechowywania, a także puf ze schowkami. Meble wielofunkcyjne znajdziesz również w sklepach, które specjalizują się własnie w takich modelach do małych mieszkań i kawalerek.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.